Golf Online

Európske perspektívy: golfoví architekti očakávajú nárast aktivít mimo UK

El Ein Bay, Egypt

Uplynulý rok 2012 nebol pre Európu jednoduchý a mnohé predpovede  sú pesimistické aj do budúcnosti. Ale či už je recesia na ústupe alebo nie, golfové odvetvie na tom nie je až tak zle. Opýtali sme sa architektov pôsobiacich v rôznych častiach kontinentu aký bol pre nich rok 2012 a - čo je dôležitejšie -  ako sa im rysuje rok 2013 pokiaľ ide o budúce zákazky či dopyty.

Jeden uznávaný golfový architekt, ktorý chcel  z pochopiteľných dôvodov  zostať v anonymite, povedal: "Výraznú časť môjho pracovného vyťaženia  tvorila prerábka kuchyne a izolácia povaly v mojom dome.  A ak sa pýtate na rast – áno, rástli nechty, vlasy a trávnik...“

Dostali sme však aj pozitívnejšie odpovede,  od týchto piatich architektov:  Jonathan Gaunt, Gaunt Golf Design, Simon Gidman, Tim Lobb, Thomson, Perrett & Lobb, Kenneth Moodie, Creative Golf Design (všetci sú EIGCA Senior Members) a Kyle Phillips, Kyle Phillips Golf Course Design.

Aký bol pre Vás rok 2012? Sklamal vás alebo prekonal vaše očakávanie?

Kenneth Moodie:  Ak hovorím o obrate a zisku, tak  v malej miere prekonal moje očakávania.
Jonathan Gaunt: Rok 2012 prekonal moje očakávania , mali sme viac práce než v rokoch minulých – myslím obdobie po roku 2008.
Simon Gidman:  Tiež môžem povedať,  že prekročil moje očakávania. Nemyslím tým však objem vykonanej práce, ale potenciálne príležitosti pre najbližšie dva roky.

Akým druhom projektov venujete  v súčasnosti väčšinu vášho času?

Kyle Phillips: Je to rôzne. V súčasnej dobe máme vo výstavbe dve nové ihriská,  na jeseň sme dokončili stavbu  nového 18-jamkového ihriska a prvú deviatku ďalšieho 18 jamkového remodelovaného  ihriska. Ďalej sme začali čistiť a pripravovať site na kompletný redizajn a rekonštrukciu, ktorá bude dokončená v budúcom roku.
Jonathan Gaunt: Venujeme sa predovšetkým remodeláciám už existujúcich ihrísk v UK, ale máme vo výstavbe aj 36 nových  jamiek ( 18 jamiek v Ramside Hall Hotel, 9 jamiek v Caddington Golf Course, Luton a ďalších 9 jamiek v Dyrham Park Golf & Country Club v Barnete). Okrem toho sa venujeme plánovaniu nových 9-jamkových,  18-jamkových a  27-jamkových projektov vo Veľkej Británii, ktoré by sa mali realizovať v roku 2013.
Simon Gidman:  Pracovali sme na projekte 9 jamiek v Pontefract – išlo o náhradu pôvodného ihriska a development s tým súvisiacej výstavby nehnuteľností.  To je práca ešte tak na 2-3 roky. A čo sa týka prác na existujúcich golfových ihriskách – išlo o nové  tréningové priestory, rekonštrukcie  bunkrov, remodelácie  greenov – všetko vo Veľkej Británii. Máme aj ďalšie rozpracované projekty mimo Európu -  Dubai a Ajman, tie začali v rokoch 2007-2008, ale potom bolo  štyri roky ticho. Teraz opäť ožívajú, uvidíme, ako sa to bude vyvíjať.

South Cape Golf Links, Korea

Kde vidíte potenciál najväčšieho rastu v najbližších rokoch?

Tim Lobb: Východná Európa, Afrika, Stredný východ a renovácie  vo Veľkej Británii
Simon Gidman: Ťažko povedať - Inštitút (Európsky inštitút  golfových architektov) dostáva množstvo dopytov z Číny a Indie, ale osobne si myslím, že to budú určité časti Afriky, ktoré sa budú vyvíjať.
Kenneth Moodie: Východná a juhovýchodná Európa, Stredný  východ a severná Afrika  - pokiaľ ide o novú výstavbu. Zároveň začíname pracovať na vylepšovaní ihrísk v Nemecku a dúfame, že sa nám podarí tieto aktivity ešte rozšíriť.

Myslíte si, že oficiálne organizácie a inštitúcie pôsobiace v golfovom priemysle  môžu urobiť niečo pre zlepšenie situácie?

Kenneth Moodie: Podporovať golfové kluby , aby sa viac orientovali na celé rodiny a ponúkali flexibilné členstvá aj pre tých, ktorí nehrajú toľko ako klasickí členovia.  Golfové kluby by sa mali stať miestami sociálneho  diania, mali by byť ústretovejšie pre ženy a deti. Mali by organizovať viac 9 jamkových turnajov a súťaží so shotgun štartami, formáty ako Texas Scramble a ďalšie zábavné akcie. Tiež by pomohlo viac zariadené pre začiatočníkov – putting greeny či dobre navrhnuté a postavené  pitch& putt ihriská. Zábava nielen pritiahne nových ľudí,  ale aj podporí začiatočníkov, aby zdokonaľovali svoju hru.  
Tim Lobb: Mali by sa angažovať v zdôraznení významu profesie golfového architekta.
Jonathan Gaunt: Potrebujeme, aby hra bola jednoduchšia a to najmä pre dievčatá a chlapcov. Okrem toho sa musí stať menej snobská a elitárska – k tomuto názoru sa hlási dokonca  aj Colin Montgomerie.  Zároveň je dôležité, aby  bola golfová hra viac vzrušujúca, aby bola atraktívna pre divákov – ako Ryder Cup.  K tomu je treba podporu britskej vlády , aby sa začalo opäť terestriálne vysielať. Satelitná či káblová televízia zabili golf.

Ak by ste mohli golfovému svetu odovzdať jednu krátku správu, čo by to bolo?

Kenneth Moodie:  Akceptovať zmenu.
Kyle Phillips: Žijeme v novom „normále“. Golf sa bude musieť poučiť z chýb minulosti  a prehodnotiť staré modely. Len tak sa dočkáme rozvoja hry a posunu dopredu.
Tim Lobb:  Angažovanie kvalifikovaného a skúseného  architekta  ušetrí klientovi mnoho prostriedkov.
Jonathan Gaunt: Je treba otvoriť golf masám, netrvať na starých skostnatelých zvyklostiach.  Naučiť negolfistov zručnostiam,  rešpektu k ostaným hráčom, správaniu sa na ihrisku atď.  prostredníctvom hry samotnej.
Simon Gidman: Pomaly upúšťame od postoja  "všetko musí vyzerať ako Augusta"  k naturálnejšiemu a prívetivejšiemu pocitu z ihriska.

Tento článok bol uverejnený  v časopise Golf Inc./ Winter 2013.