Golf Online

Pomalí golfisti

Existuje miesto aj pre nich?

Väčšina golfistov preferuje hru v rýchlom tempe. Toby Ingleton sa pýta či existuje na ihrisku miesto aj pre tých hráčov, ktorí sa nikdy nikam nenáhlia....

Pred niekoľkými rokmi som sa zúčastnil konferencie v St.Andrews. Počas panelovej diskusie, ktorá bola zameraná na kľúčové aspekty, ktoré ovplyvňujú hru. Jeden pán z publika vstal a opýtal sa, ako sa dá prispôsobiť golfistom, ktorú hrajú pomaly. 

Jeden z výrečných členov panelu veľmi rýchlo odpovedal  v tom zmysle, že je to veľký problém  a že sa všetci spolu musíme zamyslieť nad tým ako sa dá golfová hra zrýchliť. Ďalší člen panelu súhlasne prikývol s týmto vyjadrením a pridal pár myšlienok pre rýchlejšiu hru.

Pán z publika sa zdal zmätený a zadumane si sadol naspäť na svoje miesto. Keď diskusia skončila, išiel som za tým pánom a povedal som mu, že si myslím , že som  – na rozdiel od ostatných – pochopil jeho otázku. S vďačným úsmevom mi to potvrdil a vysvetlil, že vynaložili skutočne veľké úsilie na to aby ku golfu pritiahli viac ľudí. Niektorí z nových hráčov, sa však vyjadrili v tom zmysle, že sa cítia trápne a nemajú odvahu sa vydať na ihrisko z dôvodu, že by mohli zdržovať  rýchlejších a niekedy nie veľmi priateľských hráčov. A keďže na danom ihrisku nemali možnosť vyhradiť miesto pre začiatočníkov, ten pán dúfal, že sa z konferencie vráti aspoň s nejakou myšlienkou, konkrétnym  nápadom ako sa k tomuto problému postaviť.

Ja osobne tiež obvykle preferujem skôr rýchlejšiu hru a vítam  iniciatívy zamerané na zvýšenie tempa hry. Zároveň ale tvrdím, že ak sa na vec pozrieme len z jedného pohľadu, dosiahneme kontraproduktívny efekt. Akékoľvek snahy o prilákanie nových hráčov sa potom minú účinkom. Ak budeme začiatočníkov nútiť aby hrali tempom ktoré nezodpovedá ich schopnostiam, je to ako keby sme ich rovno vyradili. Každý z nás bol raz začiatočník a ja sa ním cítim doteraz.  Čiže plne chápem, že dve rýchle loptičky, ktoré vám lietajú za hlavou, vám môžu úplne pokaziť radosť z hry. 

Nočná mora každého začiatočníka

Navyše je známe,  že potenciálnych golfistov odrádza aj čas, ktorý je potrebný na jednu hru. Ale je treba si uvedomiť že existuje zásadný rozdiel medzi časom, tj.dobou počas ktorej hráme a rýchlosťou, ktorou hráme. Namiesto uštvaných začiatočníkov, ktorí s maršálom za zadkom zahrajú 18 jamiek za 3 hodiny je lepšie nájsť spôsob ako im umožniť hrať povedzme 6 jamiek za 2 hodiny. Samozrejme, že  to môže mať negatívny vplyv na tržby, ak sa to nepremyslí dobre.

V Makai Golf Club na Hawaji operátor spoločnosť Troon Golf zaviedol nový program s účelom zrýchliť hru. Časťou tohto programu bolo aj rezervovanie prvých 6 tee timov skoro ráno (od 7.00) pre rýchlejších hráčov. Možno by podobný prístup mohol byť riešením aj pre pomalých hráčov, napr. vyhradiť pre nich tee timy za špeciálne ceny neskoro popoludní , kedy už nie je dostatok svetla na to hru 18 jamiek. Pomalším hráčom to umožní zahrať si toľko jamiek, koľko chcú a v tempe, ktoré im vyhovuje. Navyše to môže znamenať využitie časov, ktoré by inak zostali absolútne nevyužité.

Na problém sa vždy treba pozrieť zo všetkých strán, Neexistuje jedno ideálne riešenie, ktoré funguje všade. To, čo sa osvedčilo v jednom klube, nemusí byť použiteľné v klube inom.  A sú to práve golfoví architekti, ktorí majú dostatok znalostí a skúseností  aby klubom pomohli a navrhli riešenie na mieru ich špecifickým okolnostiam a požiadavkám.

Článok bol publikovaný v časopise By design, Winter 2013, autorom je Toby Ingleton.