Golf Online

Aerifikácia, alebo nechajte pôdu dýchať

Aerifikácia je zásadná operácia, ak chcete mať trávnik, ktorý bude doslova prekvitať. Prevzdušňovanie dodá pôde kyslík, je však veľmi dôležité v akej forme. Veľký vplyv má aj závlaha a manažment vody.

Každý živý organizmus - baktérie, rastliny či živočíchy - potrebuje k svojmu životu kyslík. Ľudia vydržia týždne či dokonca mesiace bez potravy, mnoho dní aj bez vody. Ale bez kyslíka neprežijú dlhšie ako pár minút.

Život je o rovnováhe a platí to prirodzene aj o pôde, v ktorej pestujeme rastliny. V ideálnom prípade je pomer 50% pôdy, 25% vody a 25% kyslíka. Často však práve kyslíka býva v pôde nedostatok. V ideálnom svete by greenkeeperi prevzdušňovali čo najčastejšie, rôznymi spôsobmi a do rôznych hĺbok. Golfisti by to však určite neocenili. Aerifikácia, špeciálne na greenoch, je zásah, ktorý  do veľkej miery narušuje hru, ale na druhej strane je veľmi dôležitá pre kvalitu povrch.

Aerifikácia znamená zníženie kompakcie, ale hlavne zvýšenie obsahu kyslíka v oblasti koreňovej zóny. Prečo? Existuje mnoho rôznych druhov baktérií a o mnohých z nich vieme veľmi málo.

Rozlišujeme tri hlavné formy, ktoré by mal mať každý greenkeeper poznať:

  • aeróbne - tj. tie, ktoré pre svoj rast potrebujú kyslík
  • fakultatívne anaeróbne – rastú v prostredí bez kyslíka aj s ním
  • anaeróbne – pre svoj rast kyslík nepotrebujú

Čím viac kyslíka pôda obsahuje, tým viac sa bude aeróbnym baktériám dariť. Kyslík je nevyhnutný pre ich bunkové dýchanie, následne sa uvoľní oxid uhličitý, voda a živiny potrebné pre rast koreňov. Všetci vieme ako vyzerajú greeny pár dní po aerifikácii. Zabezpečili sme kyslík pre baktérie, ktoré ho potrebovali a tie následne vyprodukovali CO2 a živiny využiteľné pre koreňový systém. Všetko čo potrebujeme, je robiť to na pravidelnej báze a na celom povrchu – čo je dosť ťažké, pokiaľ to robíme len pomocou hrotov.

Nezabúdajme, že:

  • Rastliny sú schopné získať asi 80% pre nich potrebného oxidu uhličitého z pôdy – ale len v prípade, že je pôda dostatočne prevzdušnená.
  • Aeróbne baktérie dokážu účinne bojovať s patogénmi, takže výsledkom je menší výskyt chorôb.

V eliminácii stresu trávnika nám pomôže práve dostatočný obsah kyslíka v pôde. Greenkeeperi sú často pod tlakom golfistov a manažmentu aerifikáciu obmedzovať, najmä vtedy, ak sa trávnik zdá byť na prvý pohľad v poriadku. Ale ak v pôde nie je dostatok kyslíka, korene nerastú a trávnik bez dostatočnej koreňovej zóny (v dlhodobej perspektíve) nebude nikdy kvalitným hracím povrchom. Na obrázku môžeme vidieť otvory po aerifikácii dutými hrotmi v trávniku bez čiernej vrstvy.  Ak je v pôde dostatok kyslíka (25% je dobrá východisková hodnota), korene môžu rásť. Ak  pôdou, ktorá obsahuje minerály s obsahom síranov , prenikne podzemná voda, niektoré z týchto minerálov sa vo vode rozpustia. Špeciálny druh baktérií – sírne baktérie  – môže zmeniť síran  a ostatné síru obsahujúce komponenty, vrátane prírodných organických materiálov, na plyn sírovodíka(H2S)  a vytvoriť  tak podmienky pre vznik čiernej vrstvy.

Kyslík sa pomalšie rozptyľuje v mokrej a hutnej pôde. Za týchto podmienok sa obsah kyslíka môže v priebehu pár hodín znížiť aj o niekoľko percent. Ak jeho obsah klesne na 10-12%, väčšina rastlín začne mať vážne problémy. Nízky obsah kyslíka má tiež vplyv na rozklad organickej hmoty a tvorbu plsti. Na úkor aeróbnych baktérií sa premnožia anaeróbne a pôda zareaguje zvýšeným podielom čiastočne oxidovaných organických kyselín,  etylénových plynov  a anorganických komponentov, pre rastliny toxických.

Železo a síra alebo mangán a síra sa môžu vyzrážať, čo vedie k upchávaniu pórov v pôde, tvorbe čiernej vrstvy a premnoženiu patogénnych baktérií. Rozklad dusíka sa spomalí a ten má tendenciu sa kumulovať v koreňovej zóne. Tým sa zvyšuje riziko chorôb.

Do anaeróbnej pôdy môžete aplikovať akékoľvek hnojivo, efekt však bude minimálny. Buď sa živiny vyplavia alebo - čo je horšie - zostanú  v organickej hmote, kde môžu spôsobiť celý rad problémov. Rozklad organickej hmoty sa spomalí,  vzniknutá čierna vrstva bude limitovať drenáž a výmenu vzduchu a plynov.

Ak je pôda premokrená a prístup kyslíka do pórov je zásadne obmedzený, aeróbne pôdne mikroorganizmy a korene rastlín použijú dostupný kyslík pre aeróbne procesy. Pôda bude trpieť nedostatkom kyslíka, premnožia sa anaeróbne mikróby, čo bude mať negatívny vplyv na rast.

Cieľom aerifikácie dutými hrotmi je fyzické odstránenie organickej vrstvy a plsti a zníženie kompakcie pôdy, čo vytvorí lepšie podmienky pre prístup kyslíka do pôdy. Cieľom aerifikácie plnými hrotmi je priame prevzdušnenie. Organická vrstva v pôde vytvára malé póry, ktoré zadržiavajú vodu.  V zdravom trávniku vzniká veľké množstvo organickej hmoty, ktorá môže byť užitočná, pokiaľ sa udrží v optimálnom množstve. Pôdy, ktoré majú dostatok kyslíka, obvykle nemajú problém s nadmernou tvorbou plsti.

Záverom možno povedať, že existuje niekoľko procedúr, ktoré môžu byť využité na kontrolu tvorby plsti a na zachovanie optimálneho obsahu kyslíka v pôde. Patria k nim aerifikácia, kontrola a údržba drenáží, monitorovanie množstva vody použitého na závlahu a aj použitie nových produktov na trhu. Napr. kontrolované použitie vlhčiacich činidiel, ktoré zadržiavajú vodu a penetračných vlhčiacich činidiel v podmienkach napr. po výdatných dažďoch, môže výrazne pomôcť.  Platí totiž, že čím viac vody sa nachádza vo vrchnej vrstve koreňovej zóny, tým menej miesta tam zostane pre kyslík.  Pre turf manažérov je dobré mať prehľad aké produkty môžu využiť na vytvorenie lepších podmienok pre aeróbne pôdne mikroorganizmy,  ktoré sú nevyhnutné pre zdravý rast. Nové technológie nám poskytujú produkty, ktoré umožňujú dodať chemickú formu kyslíka do pôdy, ktoré trpí jeho nedostatkom.

Článok bol publikovaný v časopise Greenkeeping, autor David Snowden.

Adding an entry to the guestbook
Diskusia 1 5(komentárov: 7) Pridať komentár
1 2 Next
 
Joshuaked
Joshuaked
19.08.17 00:01

Zapatillas Nike Ultimas 2017
A wonderful way to lessen the results of ageing is usually to physical exercise the body but in addition the mind. You will find fun as well as simple methods to physical exercise the human brain day-to-day, a few of these techniques include: crossword puzzles, word lookup puzzles, reading, crafts or any type of pastime which will struggle the mind. By exercising your mind you are aiding your body keep its storage, which too know is very important as we get older.

https://www.mastersart.es/images/mastersartes/4020-nike-air-jordan-12.jpg

Those with curly hair ought to avoid styling with heating frequently. Irons that reach above several hundred degrees can actually entirely alter the helices of your respective curls. This generates curls which are not standard, and carries on a dependence on your hair steel or blow dryer. Learn to really like your curls and they will prize you with full confidence!

https://www.palisso.fr/images/no_picture.gif

Garlitz
Ambrose
14.08.17 09:00

2 Spring Baja ﭐиţ
Supplier Plat kapal besi baja bki krakatau steel
jual hp asus murah jual hp asus murah
Supplier besi beton Sni Ulir Polos
undangan pernikahan ala jepang
Pabrik Besi Pipa Baja Schedule 40

jual laptop asus jual laptop asus
jual laptop asus murah jual laptop asus murah
www.jualbesibajamurah.com


Supplier besi wf baja
undangan pernikahan islami
Pabrik Pipa Besi Hitam Medium

Distributor besi beton Sni Ulir Polos polos ulir


Supplier besi unp
undangan pernikahan ada fotonya
Pabrik Besi Wf

Distributor besi beton sii


Supplier besi siku
undangan pernikahan simple
undangan pernikahan ala india
Pabrik Besi H beam

Distributor besi beton psi Ulir Polos

Supplier besi h beam
Supplier Plat besi plat kapal
undangan pernikahan
Pabrik Besi Beton

Distribu[..] besi beton perwira

Supplier besi wf
Supplier besi h beam baja
undangan pernikahan simple
www.sentrabesibaja.com

Distributor besi beton PAS


Supplier besi cnp
undangan pernikahan bermanfaat
Dist[..] Welded Beam T beam King Queen Cross Castellated Beam

[..] besi beton master steel ms


www.gudangbesibaja.com
undangan pernikahan islami
Distributor Bondek Cor

Distributor besi beton ksty

Supplier besi cnp
Pabrik besi Wf Baja
undangan pernikahan amplop surat
Distributor Atap Spandek Sni

D[..] besi beton krakatau steel

Supplier besi hollow
Pabrik bondek
undangan pernikahan bentuk dompet
Distributor Plat Bordes Kembang

Distributor besi beton jcac


Pabrik wiremesh
undangan pernikahan chinese
Distributor Plat Besi Hitam


ironsteelcenter.com
Pabrik pipa besi baja sch 40 sch 80
undangan pernikahan lucu
Distributor Plat Kapal Bki Krakatau Steel
Di[..] besi hollow
Di[..] besi beton gunung garuda

Pabrik stainless steel
Pabrik besi hollow
undangan pernikahan bagus
Distributor Jual Besi Siku Baja
Ha[..] besi hollow
D[..] besi beton delcoprima

Pabrik atap spandek
Pabrik besi beton Sni Ulir Polos
undangan pernikahan bahasa inggris islam
Distributor Besi Unp Baja Profil Kanal
Ju[..] besi hollow
D[..] besi beton cakra steel cs

Pabrik baja ringan
Pabrik besi wf baja
undangan pernikahan contoh
Distributor Besi Cnp Profil Baja Gording
-->

d
flyen
06.07.17 09:57

The exhibition features photographs and video footage shot by Cheap Longchamp the photographer David Burton in michael kors outlet uk the English countryside. The subjects — who stand out for their society connections (naturally, since it is Tatler) and social media clout (how times have changed) — include the young British poet replica miu miu handbags Greta Bellamacina, model Bee Bearsdworth, Princess Diana’s niece Lady Kitty Spencer and Ella Richards, the granddaughter of designer replica handbags the late model Anita Pallenberg and Keith Richards.

1 2 Next