Golf Online

Manažment plsti - otázky a odpovede

Keď príde na tému plsť v trávniku, mnoho ľudí si myslí, že  čím hlbšie pôjdete do pôdy pri jej odstraňovaní, tým lepšie.

Andy Walker, Field Support Manager spoločnosti Sisis hovorí, že najčastejšia otázka, ktorú  dostáva je: Do akej hĺbky treba nastaviť stroj?
Podľa neho to však nie je najlepší spôsob kontroly plsti a preto prináša odpovede na pár ďalších otázok, ktoré považuje za podstatné.

Aký je rozdiel medzi skarifikáciou a vertikutáciou? A treba robiť oboje?

V prvom rade treba povedať, že tieto dve operácie nemajú rovnaký cieľ, nevykonávajú sa v rovnakých hĺbkach a líšia sa aj stroje, ktoré sa pri nich používajú.  Nech už potrebujete vykonať akúkoľvek operáciu - alebo aj všetky – vždy je treba brať v úvahu trávny druh a stav porastu.

Hlboká skarifikácia ide do väčšej hĺbky a zvyčajne sa vykonáva dvakrát ročne. Naruší sa povrch trávnika a odstránia odumreté tkanivá, kúsky listov, stebiel, plsti a machu. Užitočné je to najmä vtedy, ak sa už na povrchu vytvorila súvislá vrstva vláknitého materiálu, ktorá začína spôsobovať problémy so vsakovaním alebo počas renovačných prác pred samotným top-dressingom. Nahromadenie plsti je zrejmé najmä tam, kde je prevaha lipnice lúčnej, u jemných trávnych druhov  a tam, kde sa porast pravidelne a nízko kosí.

Na túto operáciu je k dispozícii široká škála ručných (samochodných) aj závesných zariadení. Skarifikácia je takisto účinná aj pri kontrole laterálneho rastu trávnika. O našej spoločnosti Sisis je známe, že sa špecializuje na zariadenia na skarifikáciu.

Vertikutácia alebo ľahká skarifikácia sa vykonáva strojom vybaveným nožovým ústrojenstvom, ktoré vertikálne preniká do trávnika a prerezáva, tj. narušuje laterálne aj plazivé výhonky. Čepele nožov môžu uvoľniť malé množstvo plsti, ale nemali by preniknúť hlbšie do pôdy alebo do koreňovej zóny.

Prečo by sme mali skarifikovať  rôznymi smermi?


Ak chcete odstrániť plsť, je dôležitejšie aby ste operáciu vykonávali viacerými smermi, než aby ste išli hlbšie a hlbšie. Ak budete skarifikovať ferveje dvomi smermi na 10mm, dosiahnete oveľa lepší výsledok ako keď ich budete skarikovať jedným smerom na 20mm.

Čo určuje typ stroja, ktorý by mal byť použitý na odpaliskách a greenoch?


Voľba závisí na požadovanej hĺbke rezu, na tom,  či chcete použiť ručný stroj alebo závesný a samozrejme aj na tom, koľko zdrojov máte na danú operáciu k dispozícii.  Ak chcete plytko vertikutovať odpaliská a greeny (do 10mm), navrhoval by som ručný stroj ako napr. Rotorake MK 5. Ak nemáte problém použiť na greenoch a odpaliskách traktor, potom odporúčam voľbu TM1000 s vymeniteľnými nožmi.

Čo určuje typ stroja, ktorý bude použitý na väčších plochách?

Na väčšie plochy musíte použiť niečo, čo je rýchle.  Napríklad TM1000 na fervej by nebola dobrá voľba – kvôli jeho šírke. Odporúčam použiť hydraulický Veemo stroj. Tento stroj sa dá nastaviť aj na vertikálny rez 1mm, na šírku 12mm alebo 18mm.

Prečo je dobré uprednostniť stroj, ktorý dokáže kopírovať terén pred  strojom s fixne nastavenými čepeľami?

Jednoznačne by som uprednostnil stroj, ktorý dokáže kopírovať kontúry terénu – vyhnete sa tak „skalpovaniu“ trávnika. Výhodou modelu Veemo je práve to, že dokáže presne kopírovať terén a nikdy nepoškodí trávnik.  Stroje s fixne nastavenými čepeľami jednoducho preniknú do zeme a odstránia tak vrchnú časť plsti. Veemo tak nefunguje. Nastavenie čepelí je nezávislé od hlavného rámu a čepele sa dokážu pohybovať všetkými smermi - hore, dole, dozadu, dopredu, z jednej strany na druhú apod....

Vertikutácia vždy naruší hrateľnosť povrchu. Ako sa s týmto problémom vyrovnávajú SISIS stroje?

Rotorake MK 5, 602 a TM1000  majú patentovanú spätnú rotáciu, vyvinutú inštitútom STRI. Znamená to, že kotúč s nožmi rotuje vysokou rýchlosťou v opačnom smere, než cylindre bežných konvenčných kosačiek.  Čepele teda kosia smerom nahor, pričom plsť vyberajú von a nezatláčajú ju smerom dovnútra. Toto tiež zaručí, že sa stroj konštantne drží pri zemi a je zachovaná konzistentná hĺbka.  Pre greenkeeprov to má veľa výhod:  zanecháva to omnoho čistejší rez , pretože plsť nie je vyťahovaná cez pôdny profil . Najväčším dôvodom pre čistý povrch je však rýchlosť valca.

Aký je rozdiel medzi valcom pre ľahkú skarifikáciu, valcom pre skarifikáciu s odstraňovaním plsti a valcom pre vertikutáciu a kontrolu plsti?

Valec na skarifikáciu u modelu MK5 je 1,6 mm volfrámový nôž s hrotom, vycentrovaný na 20mm.  U modelu  602 je to 2mm volfrámový nôž s hrotom  nastavený na 24mm. A model TM1000 má volfrámový nôž s hrotom 2mm nastaveným na 30mm. Čiže ide tu o hrúbku čepelí a ich vzdialenosť.
Pokiaľ ide o vertikutačné valce, u MK5 je to 1mm nôž s tromi hrotmi nastavený na 12mm, u modelu 602 je to 1 mm nôž s dvomi hrotmi takisto nastavenými na 12mm a u TM1000 je to rovnaké, ale rozteč môžete zmeniť po  6mm. Nenastavíte priamo 6mm, ale 12mm, 18mm, 24mm, atď.

Kedy by ste použili vyššie uvedené valce?


Skarifikačné valce by som odporúčal pred sezónou, kedy by bolo vhodné urobiť trochu väčší zásah než len vertikutáciu. Takisto sa dajú využiť pri dosevoch – vďaka hrúbke čepelí. Procedúra niekoľkých trajektórii ciest rôznymi smermi povrch výborne pripraví na prijatie osiva. Následne môžete aplikovať ľahký topdressing, aby sa osivo malo kde uchytiť. Vertikutačné valce môžu byť použité počas sezóny na odstránenie, resp. prerušenie  laterálnych výhonkov.

Článok bol uverejnený v časopise Greenkeeping Magazine, autor je Andy Walker, SISIS 

SORTIMENT STROJOV na skarifikáciu a vertikutáciu nájdete na www.3gmachinery.eu

Máte záujem o službu?

Vertikutáciu, skarifikáciu alebo inú údržbovú operáciu? Kontaktujte nás emailom.