Golf Online

Obaľované osivá

Obaľovanie osív bolo v posledných dvoch rokoch kontroverznou témou, avšak kluby, ktoré tieto osivá použili, reportujú neuveriteľné výsledky.

Aj keď stále existujú pochybnosti o výhodách a reálnych prínosoch obaľovaných osív, skutočné výsledky, ktoré prezentoval Derek Smith na Harrogate Week, sú dôkazom toho, že táto technológia môže do turf priemyslu priniesť zmeny. Keď spoločnosť DLF Trifolium, najväčší producent a šľachtiteľ trávnych osív, v januári 2010 priniesla na trh prvé obaľované osivá, reakcie boli rôzne. Nadšené aj rozpačité.

Nezávislé pokusy uskutočnené STRI v Bingley však dokázali, že obaľované osivá nielen pozitívne vplývajú na založenie porastu a rast ale taktiež ich aj výrazne stimulujú. Samozrejme ani takéto údaje ešte nemusia umlčať kritikov tejto technológie. Komplexný a triezvy pohľad na výhody a nevýhody však aspoň opäť podnieti diskusiu v širšom kontexte.

Často sa riešilo čo konkrétne obsahuje obal osiva. Existujú 4 možnosti:

1. Nosič - väčšinou ílovitý materiál dodávajúci hmotnosť
2. Biostimulanty - na báze extraktu z morských rias
3. Biologické látky - rôzne baktérie a huby
4. Obal - tvorený živinami obsahujúci dusík, fosfor a draslík

Testy ukázali, že nie všetky typy sú rovnako účinné a majú rovnaké výsledky. Výhody nosičov sú v tom, že produkujú osivá štandardnej veľkosti, ktoré zjednodušujú výsev a obvykle majú dobrú cenu za kg. Avšak ich vyššia hmotnosť je nevýhodou. Ak výrobcovia ponúkajú osivá s cenou za kg, je jasné, že zákazník tak kúpi menej osiva a nemá to pre neho žiadnu výhodu – ani krátkodobú, ani dlhodobú. Čiže tomuto druhu obaľovaných osív sa treba vyhnúť.

Biostimulanty prinášajú malé množstvo živín (ak vôbec) ale na druhej strane zlepšujú schopnosť mladých rastlín využiť živiny obsiahnuté v pôde ako sacharózu, aminokyseliny a humínové kyseliny. Zatiaľ čo sacharóza je významný energetický zdroj, aminokyseliny a draslík pomáhajú zlepšiť rastlinný metabolizmus. Avšak pri biostimulantoch sú výsledky ťažšie predikovateľné, ako by tomu bolo u biologických látok a výživových obalov  a to najmä v mierne stresových podmienkach.

Biologické látky, použité pri obaľovaní napr. u DLF TurfGuard, Symbio a Mycoforce, sú pre osivá prínosom. Obsahujú totiž rôzne  užitočné baktérie a huby, podporujú symbiózu a priaznivo tak ovplyvňujú zdravotný stav rastliny a rýchlosť rastu.

Obaly obsahujúce živiny majú takisto veľmi priaznivý vplyv na rastliny, nakoľko NPK  sa tak dostane priamo na osivo a spoľahlivo prinesie pozitívne výsledky aj v mierne stresových podmienkach. Patentované zloženie napr. i Seed produktu firmy DLF Trifolium  je napr. 20N:4P pri pomere 50:50 semeno:obal.

Cieľom technológie obaľovania osív je ponúknuť greenkeeperom osivá, ktoré by boli vynikajúcim štartom pre vypestovanie kvalitného povrchu. Bolo to práve partnerstvo DLF s BeckerUnderwood, významným špecialistom v oblasti biologických riešení, ktorého výsledkom bol GrowMax,  prípravok na ošetrenie osiva, ktorý pomáhal stimulovať pôdnu mikroflóru, zlepšoval zakorenenie a podporoval rast. Jeho zloženie, ktoré obsahuje humínové kyseliny , výťažok z morských rias, vitamín K, komplex vitamínov B a sacharózu sa osvedčilo a preukázateľne dosiahlo najpozitívnejší vplyv na vývoj a rast.

Humínové kyseliny podporujú metabolizmus rastliny v stresových podmienkach, poskytujú zdroj kľúčovej výživy bohatej na uhlík pre pôdne mikroorganizmy a zlepšujú priepustnosť bunkových stien na koreňoch rastlín a tým príjem živín rastlinami. Morské riasy okrem spomenutých benefitov naviac pomáhajú stimulovať rast koreňov a sacharóza je pre osivá zdrojom vysoko energetických karbohydrátov, ktoré sú nevyhnutné pre rast.

GrowMax redukuje stres mladých rastlín, podporuje absorpciu vody a živín a pritom nie je nutné použitie vyššieho množstva osiva, čiže priame náklady sa nezvyšujú.

Aplikácia hnojív

Ak sa bavíme o trávnych osivách, existujú štyri spôsoby aplikácie hnojív. Absorpcia živín je pri každom z nich prirodzene rôzna.

Celoplošná aplikácia – hnojivo je aplikované na povrch alebo do pôdy – využiteľnosť je 5- 10%.

Aplikácia do radov alebo „hniezd“, kedy sú hnojivá aplikované  do pôdy do radov alebo „hniezd“, obyčajne v niekoľko centimetrovej vzdialenosti. Využiteľnosť u tohto typu aplikácie hnojív je 10%.

Použitie granulátu vo vysievaných radoch, tu je využiteľnosť až 15% a pri použití obaľovaných osív až 20%. Čiže na základe testov možno povedať, že má 4x vyššiu účinnosť ako plošná aplikácia . Dávkovanie hnojiva bolo tiež najnižšie práve pri tomto spôsobe aplikácie, 2-10kg P205 /ha, zatiaľ čo pri celoplošnej aplikácii to bolo 40-60kg P205/ha. Výhodou je, že aj keď je na danej ploche aplikované oveľa menšie množstvo hnojiva, je presne zacielené tak, aby ho mohli využiť mladé rastliny. Čiže tento spôsob aplikácie prináša nielen ekologické ale aj ekonomické benefity.

Ďalšou výhodou použitia obaľovaných osív je to, že sa pri výseve vyhneme mnohým tradičným problémom. Obaľované osivá zaručia mladým rastlinám perfektný štart, nakoľko živiny sú presne tam, kde majú byť a to hneď od úplného počiatku ich vývoja. Naproti tomu neobaľované osivá dokážu hneď v úvodnej fáze rastu využiť len malý zlomok živín pochádzajúci z pôdy.

Trávne osivá sú často vysievané do studenej zeminy, ktorá má len malý obsah fosforu a dusíka. Ak ich pridáme externe, nechtiac tým podporíme aj rast burín. Pri použití obaľovaných osív majú mladé rastliny zaručené dostatočné hodnoty  týchto prvkov nevyhnutných pre rast a zároveň si ušetríme problémy s burinou.

Pokusy s obaľovanými osivami dokázali o 50% vyššiu mieru rastu než u neobaľovaných osív, využívajúc nielen okamžite prístupný dusík ale aj pomaly sa uvoľňujúci dusík. Pri doseve obaľovanými osivami je taktiež  veľkou výhodou, že hnojivá sa dostanú len tam, kde sa budú vyvíjať mladé rastliny a nepodporia tak rast napr. lipnice ročnej. STRI výsledky ukázali  o 28% viac mladých rastlín  pri doseve a o 48% viac mladých rastlín pri výseve pri použití obaľovaných osív v porovnaní s neobaľovanými. Navyše, rastliny z obaľovaných osív mali silnejší a vyvinutejší koreňový systém, vizuálne vyzerali lepšie a mali aj vyššiu hustotu.

Aj keď prieskumy priniesli nesporné pozitívne výsledky, stále existuje viacero negatívnych pripomienok. Týkajú sa napr. sejacích strojov, kde sa vyskytli určité komplikácie a ich použitie prinášalo problémy. Je len otázkou času, kedy sa vyrieši aj tento technický problém.

Obaľované osivá si ešte budú musieť počkať na ich široké a bežné využívanie. Výsledky, ktoré prinesú ďalšie sezóny, však určite prispejú k stále sa zvyšujúcemu počtu priaznivcov tejto technológie.

Zdroj: Greenkeeping Issue č.65, autor Derek Smith, DLF Trifolium

Adding an entry to the guestbook
Diskusia 6 10(komentárov: 336) Pridať komentár
 
KadeScieve
AngelScieve
29.03.24 08:44
MatiasScieve
CaydenScieve
13.03.24 06:01
RhettScieve
GrahamScieve
06.03.24 03:00


-->

prodazha_atKa
prodazha_oyKa
01.03.24 01:15

Кондиционеры по низким ценам
кондиционер для дома https://prodazha-kondicionera.ru/ .