Golf Online

Teplo neohrozuje len trávnik ale aj personál

Vysoké teploty nie sú nebezpečné len pre trávnik

Course manažéri a greenkeeperi by nemali zabúdať na fakt, že vysoké teploty neohrozujú len trávnik, o ktorý sa starajú, ale aj ich spolupracovníkov.

Ak v rozhovore s course manažérom nadhodíte tému letného stresu, pravdepodobne hneď spomenie vysoké teploty a vlhkosť, ktorá veľmi škodí  trávnym druhom určeným do chladnejších podnebí a to najmä na greenoch. Vysvetlí vám, čo všetko robí preto, aby neustále monitoroval zdravotný stav trávnika: meria povrchovú teplotu pomocou infračervených teplomerov, vlhkosť v jednotlivých vrstvách koreňovej zóny pomocou meračov vlhkosti a pod..  Treba si však uvedomiť, že nielen trávnik je ohrozený vysokými teplotami a intenzívnym slnečným žiarením. Komplikácie z tepla môžu vážne poškodiť aj ľudské zdravie.

Ako sa dá charakterizovať choroba z tepla?

Ide o reakciu organizmu na extrémne teplo. Ak stúpa telesná teplota jedinca, nastupuje prirodzené chladenie –  potenie. Ako sa pot odparuje, ochladzuje pokožku a krv. Ale ak sa telo nedokáže dostatočne ochladzovať,  vznikajú komplikácie z choroby z tepla. A tie môžu byť oveľa vážnejšie, než si väčšina ľudí uvedomuje. V skutočnosti, choroby z tepla spôsobujú viac úmrtí ako akékoľvek iné komplikácie spôsobené klimatickými podmienkami, viac ako tornáda, záplavy, blesky alebo podchladenia.

Ak sa staráte o mladé psinčekové greeny počas horúceho leta, prirodzene budete venovať veľa času a úsilia prevencii. Budete monitorovať stav porastu, príznaky stresu alebo začínajúcej choroby tak, aby ste mohli okamžite zasiahnuť ak by to bolo potreba.

To isté by malo platiť aj pre personál. Musíte poznať a pochopiť rizikové faktory, ktoré výrazne prispievajú ku vzniku zdravotných komplikácií z tepla a prijať preventívne opatrenia – kontrolovať prípadné príznaky a rýchlo na ne reagovať, tj. poskytnúť prvú pomoc.

Poďme sa pozrieť na faktory, príznaky, spôsoby liečby aj prevencie pri chorobách z tepla.

Rizikové faktory

Existuje mnoho faktorov, ktoré sú rizikové a prispievajú ku vzniku komplikácií. Niektoré sú environmentálne (objektívne) a ostatné sú osobné (subjektívne). Medzi environmentálne faktory patria:

  •     Vysoké teploty a vysoká vlhkosť vzduchu
  •     Sálavé teplo priamo zo slnka alebo veľmi horúce pracovné prostredie
  •     Obmedzený pohyb vzduchu

Osobné faktory sú individuálne, niektoré osoby môžu mať väčšiu pravdepodobnosť komplikácii ako iné.

  •    Zdravotný stav - celková kondícia človeka a úroveň námahy a záťaže, ktorej je vystavený
  •     Dostatočná hydratácia organizmu -  je kľúčová a to najmä v prípade, že počasie je teplé a suché
  •     Niektoré medikamenty znižujú schopnosť pracovať v horúčave pod priamym slnečným žiarením; vždy treba zistiť či lieky majú vplyv na schopnosť pracovať na slnku príp. v teple.
  •     Návyk pracovať v teple – ak človek nie je zvyknutý pracovať v teple, reakcie môžu byť silnejšie

Príznaky

VYČERPANIE Z TEPLA sa prejavuje silným potením, vlhkou lepkavou pokožkou, normálnou telesnou teplotou, niekedy aj bolesťami hlavy, nevoľnosťou alebo závratmi či svalovými kŕčmi. Je dôležité vedieť, že vyčerpania z tepla môže viesť k úpalu, prehriatiu či vážnejším stavom.

ÚPAL je najzávažnejšou forma choroby z tepla a často mu predchádza vyčerpanie z tepla. Následné symptómy sú horúca, suchá pokožka, vysoká telesná teplota, zmätenosť aj mdloby.

Prevencia a prvá pomoc

Prevencia
Aj napriek tomu, že medzi vyčerpanie z tepla a úpalom sú rozdiely, jedna vec zostáva u oboch rovnaká: prevencia je jednoduchšia ako liečba. Každý, kto pracuje v horúcom prostredí sa môže stať obeťou choroby z tepla. Je lepšie sa poistiť preventívnymi opatreniami, než potom ľutovať. Nepodceňujte svoje pracovné prostredie! Ak viete, že budete pracovať vo vysokých teplotách, pre zníženie rizika vzniku komplikácií z tepla môžete urobiť nasledovné:

  •    Vopred sa prispôsobiť, aklimatizovať na podmienky práce v extrémnych teplotách.
  •     Pred prácou a aj počas práce piť dostatočné množstvo tekutín (vodu alebo športové nápoje) Ak budete čakať až na to, kým pocítite smäd, už budete dehydratovaní.
  •     Používajte svetlé farby a voľné priedušné odevy, ktoré dokážu dobre odvádzať vlhkosť – buď z bavlny alebo z niektorých nových dry-tech materiálov. Noste pokrývku hlavy, najlepšie klobúk so širokým okrajom, ktorý poskytne tieň a zabráni prehriatiu hlavy.
  •     Používajte opaľovací krém – nielen že zabráni spáleniu slnkom, ale aj zníži teplotu pokožky.
  •     Ak je to možné, znížte fyzickú záťaž, alebo najťažšie práce naplánujte na najchladnejšiu časť dňa.
  •     Počas extrémne horúcich dní si robte viac prestávok a odpočívajte v tieni. Doprajte svojmu telu šancu vychladnúť.
  •    Obmedzte alkohol a kofeínové nápoje, pretože zvyšujú dehydratáciu. Samozrejme, že alkohol v práci nepijete, ale aj pitie alkoholu v predošlý večer alebo noc, môže zvýšiť dehydratáciu..

Prvá pomoc

Každý najlepšie pozná svoje vlastné telo. Buďte pozorní, všímajte si ako sa cítite. Ak zaznamenáte niektorý z varovných príznakov vyčerpania z tepla, nájdite si tieň, odpočiňte si a napite sa. Na nič nečakajte. Ak je váš stav vážnejší a už máte úpal, môžete byť zmätený a situáciu už nedokážete objektívne posúdiť. Každý člen pracovného týmu by si mal všímať aj ostatných a včas rozpoznať príznaky úpalu. Nezabudnite, že úpalu môže predchádzať vyčerpanie z tepla.  Ak má niekto niektorý z príznakov vyčerpania z tepla, mal by byť sledovaný. Úpal je veľmi vážne ochorenie a 20% obetí úpalu zomiera.

Musíte konať rýchlo, obeti treba čo najrýchlejšie znížiť telesnú teplotu.
    Po prvé, treba ho presunúť zo slnka do tieňa, na chladnejšie miesto. Klimatizovaná miestnosť je samozrejme ideálna, ale môže nastať situácia, že vám nezostane nič iné, než hľadať tieň, prípadne dokonca zatienené miesto vyrobiť.
    Pacienta je dobré pokropiť chladnou vodou, prípadne ho zakryť vlhkou prikrývkou.  Prúdiaci vzduch pomôže pri odparovaní  telesnej vlhkosti a ochladzovaní telesnej teploty. Použite ventilátor ak sa dá, ak nie, ovievajte novinami alebo uterákom....
    Obeť by sa mala čo najskôr napiť, buď vody alebo športového nápoja. Množstvo však nesmie byť veľmi veľké – optimálna je polovica šálky každých 15 minút.  Ak telesná teplota prekročí 39°C, neváhajte a volajte záchranku. Môže sa stať, že nebudete mať v danej chvíli k dispozícii teplomer.

V takom prípade si všímajte tieto signály:

  •         mdloby, nábeh na odpadnutie
  •         zmätenosť - úpal ovplyvňuje funkciu mozgu a pacient býva zmätený, jeho správanie môže byť čudné
  •         kŕče alebo záchvaty

Ak sa stav postihnutého rýchlo nezlepší, môže byť v ohrození života!

Článok bol uverejnený na www.golfcourseindustry.com, autorom je Mickey McCord.