Golf Online

Faldo series na Slovensku!

Pred 14 rokmi Nick Faldo, šesťnásobný víťaz turnajov Major, založil charitatívny turnaj pre juniorov. Hlavným cieľom Faldo series je nájsť najtalentovanejších mladých hráčov a pomôcť im sa zlepšovať a rozvíjať tak, aby z nich mohli byť budúci šampióni. Je skvelé, že sa táto túra dostala aj na Slovensko. V dňoch 24.–26. augusta sa v golfovom rezorte Black Stork vo Veľkej Lomnici konal 54-jamkový slovenský šampionát, podporovaný R&A a European Tour.

Juniori vo veku 12-21 rokov súťažili v piatich kategóriách a víťazi daných kategórií získali možnosť štartovať na veľkom finále FALDO SERIES GRAND FINALE v septembri 2010 v Severnom Írsku. Hostiteľom bude Nick Faldo osobne.

Kerry McDonald, výkonný manažér Faldo series nám poskytol nasledujúci rozhovor.

Kedy a ako vlastne vznikla idea Faldo series?
Myšlienka vznikla v roku 1996. Po Nickovom treťom víťazstve na Masters sa ho žurnalisti opýtali odkiaľ príde ďaľší Nick Faldo... Vtedy si uvedomil, že by rád vrátil golfu aspoň časť z toho, čo  prostredníctvom neho získal. V prvej stovke top hráčov boli v tom čase len dvaja Angličania a on sa rozhodol  odovzdať skúsenosti z jeho vyše 30 ročnej kariéry aj ostatným. Úvodný projekt bol zameraný na amatérskych hráčov, ktorí sa chceli stať profesionálmi.V roku 2010 Faldo series vstúpila do Ázie ako charitatívny turnaj a v súčasnosti môžeme hovoriť o 27 krajinách a 5000 hráčoch z Európy, Ázie, Južnej Ameriky a Blízkeho východu. Z Faldo series vyšli takí hráči ako Rory McIlroy, Nick Dogherty,  či Melisa Reid.

Slovensko je krajina, kde golf nemá  dlhoročnú históriu a kde rozvoj tohto športu musí zákonite začať u mládeže. Čo sú podľa vás zásadné faktory rozvoja golfu u nás ?
Ak začneme obecne, potrebujete systém, tj.organizácie a štruktúry,  potrebujete tréningové zázemie, dobrých trénerov, entuziazmus,  ktorý ako sa zdá tu nechýba... a samozrejme finančné zdroje a podporu štátu. Potrebujete lacné ihriská, trojparové akadémie, lacné vybavenie pre začiatočníkov. Dôležité je, aby deti vedeli, že môžu prísť kedykoľvek na ihrisko a pod vedením miestneho profesionála  hrať, učiť sa a robiť pokroky.

Golf je však vnímaný ako  jeden z drahších športov a to stále predstavuje istú bariéru...
Áno, takéto vnímanie golfu je ozajstným problémom. Ľudí treba presvedčiť, že golf nie je elitárskym športom, a nehrajú ho len starí, tuční a bohatí ľudia. Nesieme si to z histórie, kedy bežne existovali kluby,  kde nemohli hrať ženy a aj my sami  sme čelili problému, že junior si nemohol prevziať cenu, lebo ako junior nemal do daného priestoru prístup. Toto všetko treba zmeniť. Klamal by som, keby som tvrdil, že z golfu elitárstvo vymizlo, ale treba povedať, že sa to zlepšuje. Veď to je aj zmyslom našej práce. Cestujeme po svete,  organizujeme turnaje a práve takéto akcie  pritiahnu miestne deti, ktoré by sa inak na golfové ihrisko nikdy nedostali. Najväčšou odmenou je  vidieť nadšenie v očiach tých detí, ktoré sa s golfom stretli prvýkrát a okamžite mu podľahli.

Čiže v rámci turnaja Faldo series majú možnosť trénovať aj deti, ktoré golf nikdy nehrali?
Áno, samozrejme. Tréning, konzultácie a inštruktáže sú dôležitou súčasťou nášho projektu. Počas turnajových dní sú pre deti pripravené rôzne aktivity na prvé zoznámenie sa s golfom, deti sa učia a skúšajú  prvé údery. A pre turnajových hráčov je k dispozícii dokonca osobný kouč Nicka Falda, pán Keith Wood. Je to ozajstný expert na švih, ktorý pracoval aj s hráčmi ako Seve Ballesteros či Stephen Ames.

Ktorá z krajín východného bloku urobila podľa vás najväčí pokrok?
V roku 2008 sme organizovali Faldo series v Rusku. Na prvý turnaj sa prihlásilo 50 detí. Navštívili sme miestne školy, ukázali a vysvetlili sme im, o čom golf ako šport je. Na tretí turnaj už sa prihásilo 100 detí a ďalších 100 prišlo z okolitých miest, len aby sa pozreli. Pripravili sme pre nich akadémiu, skúšali hrať, trénovali a aj napriek tomu, že u mnohých bola zo začiatku zrejmá nervozita a neistota, potom sa atmosféra uvoľnila. Najlepšia ruská golfistka Anastasia Kostina, jedna z mála ruských profesionálok  sa tiež ku golfu dostala prostredníctvom Faldo series. Dnes je to hráčka, ktorá inšpiruje a motivuje ďalších juniorov aby sa venovali golfu.

Ďalším príkladom by mohlo byť Turecko, kde sme sa stretli s prípadom neuveriteľného entuziazmu. Učiteľka zo severovýchodnej časti Turecka napriek nulovému zázemiu prebudila v deťoch lásku ku golfu. Zo starého koberca urobila odpaľovacie plochy, obstarala staré palice a loptičky a do telocvične na steny dala zavesiť ťažké závesy. A deti sa učili prvé údery tam. Ona sama sa zdokonaľovala podľa inštruktážneho DVD. Naozaj neuveriteľné.

Čiže zhrnul by som to nasledovne: Ďeťom musíte najprv ukázať že golf existuje a umožniť im aby si ho vyskúšali. Tým, ktorí podľahnú,  potom  zaručiť aspoň základné podmienky na tréning a rast. Je zrejmé, že podmienky nie sú a ani tak skoro nebudú rovnaké vo všetkých krajinách. Bežní ľudia u vás, ale vlastne sa to dá povedať o bežných ľuďoch na celom svete, každý deň čelia novým prekážkam, každý deň niektorí z nich prichádzajú o prácu. Ale práve preto majú takéto programy význam, lebo umožnia tým najlepším osobný rozvoj bez ohľadu na ich sociálnu či ekonomickú situáciu. Dajú im šancu, dajú im príležitosť a otvoria dvere. A je už na každom z nich, ako s tým naloží.

Adding an entry to the guestbook
Diskusia 36 40(komentárov: 253) Pridať komentár
 
Brandontinue
Brandontinue
30.03.23 13:03


Cheers, Valuable information.
write my college essays help me write an essay for free top essay writers write my essay for me for cheap
parts of a research proposal phd thesis proposals buying research papers online research proposal writing service
help with college essay writing https://argumentativethesis.com

Brandontinue
Brandontinue
29.03.23 13:51


With thanks, Plenty of advice.
term paper writing service custom best paper writing service 2018 reddit customized paper research paper writing service usa
write my paper for money write my paper in apa format research paper writer service paper writer
writing essays about literature https://topswritingservices.com

AnetusaRk
AnetusaRk
26.03.23 20:10

can thesis be a question how do you write a thesis uf thesis deadlines

cheap spironolactone 25 mg
where can i buy spironola
26.03.23 10:15

carvedilol tablet cost of carvedilol 6.25mg carvedilol without prescription

digoxinmg otc
digoxin uk
24.03.23 18:03

buy hyzaar hyzaar 12,5mg generic hyzaar 12,5 mg without a doctor prescription