Golf Online

Faldo series na Slovensku!

Pred 14 rokmi Nick Faldo, šesťnásobný víťaz turnajov Major, založil charitatívny turnaj pre juniorov. Hlavným cieľom Faldo series je nájsť najtalentovanejších mladých hráčov a pomôcť im sa zlepšovať a rozvíjať tak, aby z nich mohli byť budúci šampióni. Je skvelé, že sa táto túra dostala aj na Slovensko. V dňoch 24.–26. augusta sa v golfovom rezorte Black Stork vo Veľkej Lomnici konal 54-jamkový slovenský šampionát, podporovaný R&A a European Tour.

Juniori vo veku 12-21 rokov súťažili v piatich kategóriách a víťazi daných kategórií získali možnosť štartovať na veľkom finále FALDO SERIES GRAND FINALE v septembri 2010 v Severnom Írsku. Hostiteľom bude Nick Faldo osobne.

Kerry McDonald, výkonný manažér Faldo series nám poskytol nasledujúci rozhovor.

Kedy a ako vlastne vznikla idea Faldo series?
Myšlienka vznikla v roku 1996. Po Nickovom treťom víťazstve na Masters sa ho žurnalisti opýtali odkiaľ príde ďaľší Nick Faldo... Vtedy si uvedomil, že by rád vrátil golfu aspoň časť z toho, čo  prostredníctvom neho získal. V prvej stovke top hráčov boli v tom čase len dvaja Angličania a on sa rozhodol  odovzdať skúsenosti z jeho vyše 30 ročnej kariéry aj ostatným. Úvodný projekt bol zameraný na amatérskych hráčov, ktorí sa chceli stať profesionálmi.V roku 2010 Faldo series vstúpila do Ázie ako charitatívny turnaj a v súčasnosti môžeme hovoriť o 27 krajinách a 5000 hráčoch z Európy, Ázie, Južnej Ameriky a Blízkeho východu. Z Faldo series vyšli takí hráči ako Rory McIlroy, Nick Dogherty,  či Melisa Reid.

Slovensko je krajina, kde golf nemá  dlhoročnú históriu a kde rozvoj tohto športu musí zákonite začať u mládeže. Čo sú podľa vás zásadné faktory rozvoja golfu u nás ?
Ak začneme obecne, potrebujete systém, tj.organizácie a štruktúry,  potrebujete tréningové zázemie, dobrých trénerov, entuziazmus,  ktorý ako sa zdá tu nechýba... a samozrejme finančné zdroje a podporu štátu. Potrebujete lacné ihriská, trojparové akadémie, lacné vybavenie pre začiatočníkov. Dôležité je, aby deti vedeli, že môžu prísť kedykoľvek na ihrisko a pod vedením miestneho profesionála  hrať, učiť sa a robiť pokroky.

Golf je však vnímaný ako  jeden z drahších športov a to stále predstavuje istú bariéru...
Áno, takéto vnímanie golfu je ozajstným problémom. Ľudí treba presvedčiť, že golf nie je elitárskym športom, a nehrajú ho len starí, tuční a bohatí ľudia. Nesieme si to z histórie, kedy bežne existovali kluby,  kde nemohli hrať ženy a aj my sami  sme čelili problému, že junior si nemohol prevziať cenu, lebo ako junior nemal do daného priestoru prístup. Toto všetko treba zmeniť. Klamal by som, keby som tvrdil, že z golfu elitárstvo vymizlo, ale treba povedať, že sa to zlepšuje. Veď to je aj zmyslom našej práce. Cestujeme po svete,  organizujeme turnaje a práve takéto akcie  pritiahnu miestne deti, ktoré by sa inak na golfové ihrisko nikdy nedostali. Najväčšou odmenou je  vidieť nadšenie v očiach tých detí, ktoré sa s golfom stretli prvýkrát a okamžite mu podľahli.

Čiže v rámci turnaja Faldo series majú možnosť trénovať aj deti, ktoré golf nikdy nehrali?
Áno, samozrejme. Tréning, konzultácie a inštruktáže sú dôležitou súčasťou nášho projektu. Počas turnajových dní sú pre deti pripravené rôzne aktivity na prvé zoznámenie sa s golfom, deti sa učia a skúšajú  prvé údery. A pre turnajových hráčov je k dispozícii dokonca osobný kouč Nicka Falda, pán Keith Wood. Je to ozajstný expert na švih, ktorý pracoval aj s hráčmi ako Seve Ballesteros či Stephen Ames.

Ktorá z krajín východného bloku urobila podľa vás najväčí pokrok?
V roku 2008 sme organizovali Faldo series v Rusku. Na prvý turnaj sa prihlásilo 50 detí. Navštívili sme miestne školy, ukázali a vysvetlili sme im, o čom golf ako šport je. Na tretí turnaj už sa prihásilo 100 detí a ďalších 100 prišlo z okolitých miest, len aby sa pozreli. Pripravili sme pre nich akadémiu, skúšali hrať, trénovali a aj napriek tomu, že u mnohých bola zo začiatku zrejmá nervozita a neistota, potom sa atmosféra uvoľnila. Najlepšia ruská golfistka Anastasia Kostina, jedna z mála ruských profesionálok  sa tiež ku golfu dostala prostredníctvom Faldo series. Dnes je to hráčka, ktorá inšpiruje a motivuje ďalších juniorov aby sa venovali golfu.

Ďalším príkladom by mohlo byť Turecko, kde sme sa stretli s prípadom neuveriteľného entuziazmu. Učiteľka zo severovýchodnej časti Turecka napriek nulovému zázemiu prebudila v deťoch lásku ku golfu. Zo starého koberca urobila odpaľovacie plochy, obstarala staré palice a loptičky a do telocvične na steny dala zavesiť ťažké závesy. A deti sa učili prvé údery tam. Ona sama sa zdokonaľovala podľa inštruktážneho DVD. Naozaj neuveriteľné.

Čiže zhrnul by som to nasledovne: Ďeťom musíte najprv ukázať že golf existuje a umožniť im aby si ho vyskúšali. Tým, ktorí podľahnú,  potom  zaručiť aspoň základné podmienky na tréning a rast. Je zrejmé, že podmienky nie sú a ani tak skoro nebudú rovnaké vo všetkých krajinách. Bežní ľudia u vás, ale vlastne sa to dá povedať o bežných ľuďoch na celom svete, každý deň čelia novým prekážkam, každý deň niektorí z nich prichádzajú o prácu. Ale práve preto majú takéto programy význam, lebo umožnia tým najlepším osobný rozvoj bez ohľadu na ich sociálnu či ekonomickú situáciu. Dajú im šancu, dajú im príležitosť a otvoria dvere. A je už na každom z nich, ako s tým naloží.

Adding an entry to the guestbook
Diskusia 46 50(komentárov: 259) Pridať komentár
 
digoxinmg otc
digoxin uk
24.03.23 18:03

buy hyzaar hyzaar 12,5mg generic hyzaar 12,5 mg without a doctor prescription

ArjuusaRk
ArjuusaRk
24.03.23 13:37

assignment essay help i need someone to write my essay order custom essay online

paulpact
paulpact
20.03.23 11:12

Medicine information for patients.
kamagra buy
Actual what you lack to know about medicament. Comprehend poop now.

compazine 5mg over the counter
cheap compazine 5mg
17.03.23 19:22

coreg 12,5 mg online pharmacy order coreg 25 mg coreg without prescription

Aidantralf
Zaydentralf
15.03.23 16:39