Golf Online

Golfová jamka veľká ako pizza?

Najnovšie úvahy týkajúce sa spôsobu ako prilákať ku golfu nových hráčov priniesli myšlienku väčších golfových jamiek. Akokoľvek sa to môže zdať zvláštne, je to tak.

Golfové organizácie zastupujúce hráčov, výrobcovia golfového vybavenia a lídri golfového priemyslu prišli s radikálnym spôsobom ako zastaviť pokles v počte hráčov: urobiť väčšie golfové jamky. Oveľa väčšie. Viac ako trikrát väčšie.

Golf zaznamenáva pokles participácie v mnohých krajinách, aj v tých, kde bol dovtedy veľmi dobre zavedený ako UK či USA.  Trvá to už niekoľko rokov, klesajúci počet členov klubov a predaných tee –timov už viedol k úpadku mnohých ihrísk.

Za jeden z najväčších problémov, ktoré golf má, sa považuje čas potrebný na jednu hru. Klasické 18 jamkové kolo zvyčajne vyžaduje minimálne pol dňa času. Golfové autority už navrhli niekoľko možností, ktoré by mohli pomôcť s týmto problémom - od zníženia počtu jamiek potrebných na jednu hru až po rôzne motivácie hráčov hrať rýchlejšie.

Tento nový koncept však  predstavuje zásadnú zmenu v prístupe, keďže sa ukázalo, že menej  radikálne riešenia nemajú potrebný efekt.  

Jamka veľká ako pizza

Hack Golf, organizácia podporovaná TaylorMade-adidas Golf, ktorá sa snaží nájsť nové spôsoby ako získať pre golf nových hráčov,  predstavila koncept väčších jamiek. Ako by sa vám páčila jamka s priemerom 38cm (veľká ako pizza :) namiesto klasickej  s priemerom cca 11cm?  

V HackGolf zaznamenali záujem takmer 100 golfových ihrísk, ktoré sú ochotné tento koncept väčších jamiek vyskúšať. Na ihriskách, ktoré to už skúsili, sa ukázalo, že priemerný čas potrebný na zahratie 18 veľkých jamiek sa znížil takmer o hodinu a skóre hráčov  bolo menšie v priemere o 10 úderov. 

 

Ted Bishop, prezident PGA America  verí, že väčšie jamky by skutočne mohli  golfu pomôcť. Povedal: „Musíme konečne prestať ľudí odrádzať od golfu tvrdením, že existuje len jeden spôsob ako ho hrať.“

Väčšie jamky vyskúšali už aj dvaja poprední hráči, Sergio Garcia a Justin Rose. Hrali kolo deviatich „obrovských  jamiek“  a možno  - nie prekvapujúco – zaznamenali malé zlepšenie ich skóre.

Sergio Garcia povedal: "Veľké jamky by mohli pomôcť juniorom, začínajúcim golfistom a aj starším hráčom hrať rýchlejšie a s lepším skóre. Jednoducho si golf viac užiť.“

 

Koncept väčších jamiek nie je nový. Golfový architekt  Jonathan Gaunt je jeho priaznivcom už niekoľko rokov. Povedal: "Čo by dokázalo kompetentných v golfe priviesť  k myšlienke zmene veľkosti   jamky - len pre amatérsky golf – povedzme na 15cm? A možno na krátkych ihriskách alebo golfových akadémiách by jamky mohli byť ešte väčšie, napr. 20cm? Výsledkom by bolo menej putov, nižšie skóre, väčšia radosť z hry, viac úderov  Hole in One a rýchlejšia hra.“

"Je zrejmé, že golf potrebuje niečo nové aby opäť chytil dych. Aby znovu zaznamenal ten dynamický rast ako pred desiatimi rokmi,“ povedal Mark King, generálny riaditeľ spoločnosti TaylorMade-adidas Golf. "Či už to bude väčšia golfová jamka, alebo iný nápad, ktorý príde zvonku golfového priemyslu,  musí to byť istý spôsob revolúcie, ktorý by sme mali vyvolať  aby sme prilákali nových hráčov."

Článok bol publikovaný na www.golfclubmanagement.net, autorom je Alistair Dunsmuir