Golf Online

Anatómia golfového ihriska - odpaliská

V minulosti, keď sa golf ešte len začínal rozvíjať, slúžil green predchádzajúcej jamky zároveň ako odpalisko pre jamku nasledujúcu. Hra prebiehala kontinuálne, bez prechodov medzi jamkami. Najstaršie zachované pravidlá golfu z Edinburg Silver Club z roku 1744 obsahovali zásadu, že loptička musí byť odpálená z miesta vo vzdialenosti dĺžky jednej palice od jamky.

Postupne ako sa hra formalizovala a menili sa pravidlá, odpalisko sa od predchádzajúcej jamky odsúvalo a momentálne tvorí v rámci anatómie golfového ihriska samostatnú jednotku.

Spočiatku boli odpaliská umiestnené na okraji greenov. Možno to vidieť na niektorých starších ihriskách. Napríklad St Andrews Old Course má stále odpaliská v tesnej blízkosti predchádzajúcich greenov. Tieto originálne odpaliská boli čisto funkčné plochy, ktoré boli relatívne rovné. Prví golfoví architekti ako napr.  Old Tom Morris, často využívali vhodné oblasti blízko hracej plochy a vyrovnávali ich pomocou čo najmenších presunov pôdy.  Cieľom bolo vytvoriť základný terén, z ktorého sa začína hrať.

V súčasnej modernej dobe pozíciu odpalísk determinujú dva hlavné faktory: bezpečnostné pravidlá a neustále rastúca potreba elasticity ihriska (aby sa vyhovelo hráčom všetkých úrovní). Európsky inštitút architektov golfových ihrísk vydal celý rad smerníc a pokynov, ktoré uvádzajú, že odpalisko by malo byť aspoň 60m od predchádzajúceho greenu, uprednostňuje sa však 100m a viac. Golfisti musia byť dostatočným spôsobom chránení pred údermi hráčov hrajúcich na iných jamkách.  Vývoj vedúci k vytvoreniu  viacerých separátnych odpalísk vychádzal zo snahy vytvoriť alternatívu pre lepších hráčov.

Potreba reagovať na neustály vývoj technológií je zrejmá vo všetkých aspektoch golfového dizajnu. Všetci golfisti sa snažia o dlhé rovné údery a výrobcovia palíc im pomáhajú ako sa dá. Je to veľká výzva pre  golfových architektov, ktorí musia hľadať také dizajnové riešenia, aby poskytli kvalitný terén na hru pre hráčov všetkých schopností.

Majstrovské ihrisko môže mať 5-6 rôznych odpalísk , pričom profesionáli na turnaji hrajú zo zadných, bežní golfisti hrajú zo stredných a začiatočníci z predných. Ak je dobrý dizajn, mali by si kvalitne zahrať všetci.

Orientácia a nasmerovanie odpaliska je tiež dôležitým faktorom. Každé odpalisko by malo byť zosúladené s osou jamky alebo ak ide o dog leg jamku, tak je dôležitá predpokladaná dopadová zóna priemerného hráča. Odpalisko by malo hráča k jamke jasne nasmerovať. Pokiaľ ide o tvar, malo by byť orientované buď pozdĺžne smerom k dopadovej zóne alebo kolmo k osi jamky.

Technologický pokrok priniesol greenkeeperom mnoho strojov a mechanizmov. Odpalisko by malo mať taký tvar, aby sa dalo ľahko kosiť. V poslednej dobe práve z tohto dôvodu mnoho hranatých odpalísk zaoblilo svoje rohy. Tvary typu améba sa takisto objavujú častejšie, do okolitého prostredia totiž zapadnú oveľa lepšie ako geometrické tvary s ostrými rohmi. Každopádne, odpalisko by si vždy malo zachovať aspoň základné nasmerovanie na jamku. Dôležité sú preferencie daného architekta, oba štýly môžu vyzerať dobre.

Odpaliská musia mať správnu veľkosť, musia byť dostatočne veľké, aby golfistovi a jeho spoluhráčom poskytli dostatok priestoru pre alternatívne odpaľovacie pozície a zároveň zabránili dennodennej záťaži na tom istom mieste trávnika.

Musia byť aj dostatočne hlboké (resp. dlhé) aby tee markery mohli byť umiestnené minimálne na dĺžku dvoch palíc od zadnej strany odpaliska a tiež  primerane široké, aby mal golfista dostatok priestoru na postoj medzi oboma tee markermi.

Všeobecne platí, že plocha odpaliska by nemala byť menšia ako 400m2 na jamkách  PAR4 a PAR5 a pri jamkách PAR3 by mala mať minimálne 600m2. Individuálne odpalisko by nikdy nemalo mať menej ako 100m² a to za akýchkoľvek okolností.

Umelý trávnik je často považovaný za alternatívu v lokalitách, kde nie je možné úspešne udržiavať kvalitný prirodzený trávnik. Môže sa to týkať práve odpalísk či pitch& putt ihrísk, nakoľko tieto plochy sú vystavované veľkým počtom zaťažujúcich golfových úderov hraných z pomerne malej plochy. Umelý trávnik sa tiež používa na odpaliskách zimných jamiek a to hlavne z dôvodu, že počas zimných mesiacov tráva nemá šancu dostatočne zregenerovať, nakoľko je v období dormancie.

Syntetické trávniky sú takisto vhodným riešením pre odpaliská, ktoré majú nevhodnú pozíciu. Typickým príkladom je napr. odpalisko v tesnej blízkosti stromov, kde je nedostatočné svetlo a obmedzené prúdenie vzduchu. Naturálny povrch v takýchto podmienkach prosperuje len veľmi zriedka a stojí to značné úsilie.

Často sa udáva, že odpalisko by malo byť rovné, ale reálne by malo mať veľmi mierny spád (úrovne 1 zo 100) a to hlavne preto, aby sa predišlo premokreniu povrchu alebo dokonca kalužiam. Sklon by mal korešpondovať s prúdením podzemnej vody.  Odpaliská na rovnej ploche môžu byť často vyvýšené, jednak na ochranu proti zaplaveniu a zároveň dajú hráčom prehľad o umiestnení jamky, ktorá leží pred nimi.  

Ak je odpalisko umiestnené vo svahu a logicky teda nemôže byť vyvýšené, aby bolo chránené pred prúdom povrchovej vody, riešením môže byť terénna úprava vo forme valu alebo násypu v hornej časti, ktorý pomôže odchýliť tok  vody iným smerom , napr. pozdĺž okrajov odpaliska.

Tam, kde takéto riešenie nie je možné, pomôže už len kvalitná drenáž. Štrk v kombinácii s perforovanými trubkami, ktoré vyústia  na vhodnom mieste, je efektívny spôsob ako zabrániť záplavám v období ťažkých dažďov. V niektorých prípadoch drenáž ústí vo svahu oproti, hlavne z estetických dôvodov.

Autorom článku je Andy Watson, Andy Watson Golf design

Adding an entry to the guestbook
Diskusia 16 20(komentárov: 2432) Pridať komentár
 
ppu-prof_Pa
ppu-prof_Pa
06.03.24 10:56

Наша команда профессиональных мастеров предоставлена предложить вам передовые системы, которые не только ассигнуруют надежную оборону от мороза, но и подарят вашему домашнему пространству трендовый вид.
Мы эксплуатируем с самыми современными компонентами, обеспечивая прочный продолжительность эксплуатации и прекрасные решения. Теплоизоляция фасада – это не только экономия ресурсов на отапливании, но и заботливость о окружающей среде. Экологичные технологии, какие мы претворяем в жизнь, способствуют не только жилищу, но и сохранению природной среды.
Самое центральное: Утепление фасада цена за кв метр у нас стартует всего от 1250 рублей за м²! Это доступное решение, которое превратит ваш дом в фактический приятный угол с минимальными затратами.
Наши работы – это не исключительно теплоизоляция, это составление поля, в где любой компонент выражает ваш особенный стиль. Мы берем во внимание все твои пожелания, чтобы воплотить ваш дом еще больше удобным и привлекательным.
Подробнее на https://ppu-prof.ru
Не откладывайте заботу о своем обители на потом! Обращайтесь к профессионалам, и мы сделаем ваш обиталище не только теплее, но и моднее. Заинтересовались? Подробнее о наших работах вы можете узнать на нашем сайте. Добро пожаловать в мир спокойствия и стандартов.

spectehn__ukSi
spectehn__zhSi
29.02.24 03:00

Підбір спецтехніки для роботи
спецтехніка купити https://spectehnika-sksteh.co.ua .

Thomasexcax
Thomasexcax
23.02.24 23:52
AtlasScieve
AlexisScieve
11.02.24 19:25
Charleserype
Charleserype
09.02.24 18:45

online pharmacy canadian pharmacy cialis