Golf Online

Golfový architekt, zn. Práce všetkého druhu

V každom kúte sveta architekti golfových ihrísk na vlastnej koži zisťujú, že ich úlohou zďaleka nie je len rozhodovať o tom, kde majú byť umiestnené bunkre. Ich klienti potrebujú oveľa viac, potrebujú poradcu, ktorý obsiahne viacero oblastí.

Na jednej strane by sa mohlo zdať, že profesia architekta je veľmi jasne definovaná a vyšpecifikovaná.   A to vytvoriť pre klienta na danom kúsku zeme dizajn podľa jeho predstáv. Často to ale dopadne tak, že práve architekt je tým, kto rieši  množstvo problémov a záležitostí z rôznych oblastí.
 
Byť dobrým architektom vyžaduje súhrn takých vlastností a zručností, ktoré na prvý pohľad snáď ani nejdú dohromady.  Architekt musí byť v prvej fáze dobrý obchodník, aby sa vedel ponúknuť a predať, aby si ho klient vôbec najal. Musí byť kreatívny, invenčný, musí mať umelecké sklony ale zároveň aj technické vedomosti a zručnosti, aby dokázal pochopiť drenáže, závlahy a podobné záležitosti.
 
Renomé, dobrá povesť a dokončené úspešné projekty pôsobenie v odbore samozrejme uľahčia. V praxi sa teraz často vidí, že aj renomované firmy a ateliéry stoja v podstate na 2 - 3 ľuďoch . Ak vezmeme v úvahu rôznorodosť a náročnosť developmentov za poslednú dobu, je úplne pochopiteľné, že architekti musia ovládať všetky činnosti. Inak by sa na trhu neudržali.

Dobrý architekt by mal byť na stavbe počas celej doby výstavby. Môže tak osobne kontrolovať, dozorovať a poskytovať kompetentné konzultácie. To sa nedá robiť z druhej strany oceána. Ideálne je dohliadať na shaping osobne, či je urobený presne podľa plánov. Ušetrí sa tým množstvo dodatočných nákladov.  Architektovo miesto by teda nemalo byť len na začiatku celého procesu, ale vlastne uprostred, v centre celého týmu. Mal by fungovať ako oči a uši svojho klienta,  mal by identifikovať možné nadchádzajúce problémy a postrehnúť šance na výhodnejšie alternatívy riešenia, ak nastanú.

Architekt by mal byť tým, kto zásadnou mierou pomôže klientovi  pochopiť súvislosti spojené s úsporou vody a ostatných nákladov so správnym umiestnením a vytvarovaním bunkerov a s optimalizáciou plôch, ktoré budú vyžadovať údržbu. Niektorí architekti uprednostňujú naturálne bunkre s divokou trávou, ktorú nie je treba kosiť, iní navrhnú bunkre, ktoré budú udržované len personálom. Žiadne hrable pre hráčov, len filozofia že bunkre sú hazard v pravom slova zmysle.

Redukcie v údržbe sú prioritné hlavne v teplých klimatických oblastiach, ktoré sú síce turisticky veľmi populárne a vyťažené, ale kde každý kúsok zelenej plochy znamená značnú položku v nákladoch na údržbu. Dávno už neplatí že väčšie, zelenšie a dlhšie je lepšie. Naopak, sú tu jasné tendencie minimalizovať plochu, ktorú je treba zavlažovať. Preto sa zelené plochy často nahrádzajú bunkermi prírodného rázu, či plochami púštneho typu. Úspory vody sú potom obrovské.

Jeff Brauer, bývalý prezident ASGCA (Americká asociácia architektov golfových ihrísk): “Poskytujeme komplexné služby a to je to, čo klient najviac potrebuje a ocení. Ak to mám rozdeliť, tak 10% je koncept dizajnu a ostatných 90% je technická dokumentácia a jej rozpracovanie. Toto všetko si síce môže pripraviť aj staviteľ a realizátor (a môže to prirodzene fungovať), ale v prípade, že dôjde k nejakej zmene či dokonca ku komplikáciám, je to práve architekt, ktorý ma najkomplexnejší pohľad. Prirodzene, zásadná je aj kontrola, hlavne pri veľkých investičných projektoch. Platí totiž staré príslovie: Nedostanete to, čo očakávate, ale to, čo si skontrolujete.

Udržateľnosť je slovo, ktoré sa v golfovom remesle teraz neustále skloňuje. Skúsený a rozhľadený architekt s komplexnými znalosťami môže byť veľkou pomocou.

Scot Sherman, ASGCA : “Pomáhal som klientom aj s integráciou programov aplikácie pesticídov, s energetickými auditmi, aj v oblasti manažmentu jazier a vodných prekážok. Raz som dokonca najímal odborníka arboristu, aby vypracoval kompletný súpis stromov  spolu s vyhodnotením ich zdravotného stavu a plánom potrebných úkonov a zdrojov na ich udržanie. Pre klienta bolo totiž prvoradé čo najviac predĺžiť  život týmto vzácnym stromom.

Prenesene teda možno povedať, že architekt sedí na viacerých stoličkách:
Čo všetko architekti robia pre svojich klientov?
Výskum ASGCA priniesol nasledujúce závery:

  • 97% prestavba/ rozšírenie tréningových zariadení
  • 93% vytvorenie nových odpalísk pre  juniorov a seniorov
  • 93% poradenstvo týkajúce sa modernizácie či vylepšenia závlahových systémov
  • 86% audit nákladov, identifikácia možnosti  ich úspor
  • 83% konzultácie ohľadne výberu trávnych druhov, výsevov a dosevov
  • 69% zmeny na ihriskách na zlepšenie tempa hry
  • 62% doporučenia špecialistov na manažment jazier a vodných plôch
  • 55% vypracovanie dlhodobých plánov na zmeny, renovácie, vylepšenia

Zdroj : By Design, autor Adam Laurence

Adding an entry to the guestbook
Diskusia 51 55(komentárov: 603) Pridať komentár
 
http://www.keonhacai.wiki/
keonhacai
14.09.21 11:13

First of all, thank you for your post. keonhacai Your posts are neatly organized with the information I want, so there are plenty of resources to reference. I bookmark this site and will find your posts frequently in the future. Thanks again ^^

http://www.keonhacai.wiki/
keonhacái
10.09.21 04:43

Thanks , I’ve just been looking for info about this subject for a long time and yours is the best I have found out till now. But, what in regards to the bottom line? Are you certain in regards to the source? keonhacái

메이저놀이터
메이저놀이터
07.09.21 08:53