Golf Online

Kam ideme, čo nás čaká?

Časopis Golf Course Architecture oslovil architektov z rôznych kútov sveta na panelovú diskusiu, ktorá prináša odpovede na názory na to, kde sa tento biznis v súčasnej dobe nachádza a hlavne kam smeruje...

Golfová architektúra nie je ľahký biznis ani v dobe, keď sa darí. Najväčšie dizajnérske domy sú v skutočnosti firmy, ktoré stoja a padajú na pár ľuďoch, pracujúcich na obrovských projektoch. Honoráre sú v takýchto prípadoch veľmi slušné.

Naopak v ťažkých časoch (a možno povedať, že práve posledné roky boli tak náročné ako nikdy predtým) je to často otázka jedného rozhodnutia, ktoré môže firmu buď pozdvihnúť, alebo naopak dostať do značných problémov.

Reakcia architektov na krízu bola rôzna. Pre americké firmy, ktoré profitovali v období 1990-2007 vďaka boomu rezidenčných projektov a golfových rezortov po celých Spojených štátoch, to bolo tvrdé prebudenie. Ihriská sa zrazu prestali stavať a uplatniť sa na satelitných trhoch ako Mexiko alebo oblasť Karibiku tiež nebolo ľahké. V podstate mali tri možnosti: úplne opustiť biznis, upriamiť svoju pozornosť a snahu získať biznis v renováciách alebo sa pokúsiť preraziť na východných trhoch, principiálne v Číne. Inde na svete sa situácia vyvíjala rôzne. Niektoré trhy zostali silné a dizajnéri takmer nepocítili žiadne dôsledky krízy alebo úbytok príležitostí. V iných krajinách situácia nebola taká pozitívna, patrila k nim aj Veľká Británia. Tam architekti bežne pracovali na viacerých menších projektoch s limitovanými rozpočtami a bola to pre nich často jediná možnosť, ako udržať biznis v chode.

Diskusie sa zúčastnili:

Robin Nelson a Kevin Ramsey, Američania, ktorí svoju kariéru vybudovali v Ázii. Ich firma Nelson&Haworth a Golfplan patrí v súčasnej dobe k najúspešnejšej na svete, vďaka tomu, že si nové ázijské trhy vytipovali včas a venovali značné zdroje a energiu na vybudovanie svojej pozície.

Holanďan Frank Pont a Robert Berthet z Francúzska sú naopak dva rozdielne príklady malých európskych firiem. Pont ako bývalý investičný bankár začal profesiu golfového architekta ako svoju druhú kariéru a urobil si meno na renováciách niekoľkých klasických holandských ihrísk. Jeho firma prosperuje a má rozpracovaných aj niekoľko úplne nových projektov. Berthet založil svoju firmu v 1970 a stal sa známym vďaka odvážnej a nekonvenčnej práci s terénom ako napr. ihrisko Dunkerque, dizajnované podľa podoby pevnosti známeho vojenského inžiniera Vaubana.

Andy Staples a Vicki Martz sú Američania pôsobiaci na domácom trhu, avšak s rôznym zázemím. Staplesova firma Golf Resource Group sídliaca vo Phoenixe bola založená v roku 2002 a zamerala sa na environmentálne aspekty golfového dizajnu dlho predtým ako sa to v Amerike stalo tak povediac módou.

Vicki Martz sa po dlhej dobe u Arnolda Palmera rozhodla osamostatniť a je to jedna z mála žien v tejto profesii. Medzi jej projekty patrí napr. Oceanico Victoria v Portugalsku.

Jeff Howes a William Swan z Írska a Anglicka reprezentujú dve odlišné spoločnosti. Kanaďan Howes pôsobil dlhé roky v Európe a potom sa mu podarilo presadiť sa aj na východných trhoch hlavne v Číne.

Swan je predstaviteľ tretej generácie architektov svetoznámej firmy Swan Golf Design, ktorá je úspešná v Ázii, Európe ale aj v Amerike a Afrike.

Posledný účastník snáď predstavenie ani nepotrebuje. Ernie Els, víťaz troch major turnajov, vynikajúci golfista. Založil si vlastnú dizajnérsku firmu, ktorá projektuje ihriská po celom svete.

Medzi jeho najviac sledovaný projekt patrila  rozsiahla a kontroverzná renovácia ihriska Wentworth´s West.

Čo tvorilo podstatnú časť vašej práce v posledných 2-3 rokoch?

Frank Pont: Dalo by sa povedať že 50% boli renovácie a 50% nové projekty, všetky v Holandsku. Bol som tomu veľmi rád, pretože mám dve malé deti a mohol som s nimi tráviť dosť času. 80% z renovácii boli tiež domáce projekty, zvyšok Belgicko a UK.

Robert Berthet: Môj biznis je vo Francúzsku a tiež to bolo 50/50.

Kevin Ramsey: Zaoberal som sa novými projektmi, hlavne v Ázii.

Robert Nelson: Od roku 1990 pôsobíme v Singapúre. V posledných rokoch bolo 90% nášho biznisu v Číne, ale pokúšame sa dostať aj do Vietnamu, Indie a Kórei.

Andy Staples: Keď sme v roku 2002 založili Golf Resourse Group, zamerali sme sa na už existujúce ihriská, ktoré z rôznych dôvodov neboli úspešné. Takže sme sa venovali renováciám, vytváraniu master plánov či vypracovávaniu štúdií zameraných na efektivizáciu a udržateľnosť.

William Swan: V minulosti bol tradične pomer našich tržieb 50/50 renovácia a nové projekty v pomere 60/40 v prospech UK. Roky 2008-2009 boli úplne odlišné. Dramaticky klesol počet nových projektov, ale prekvapujúco sme práve v UK a Írsku získali viac renovácií. Pomer sa tak zmenil na 75/25. Posledné roky 2010-2011 však zatiaľ ukazujú, že sme sa vrátili k pôvodnému pomeru.

Ernie Els: Venovali sme sa novým projektom po celom svete. A samozrejme veľkým trhom je pre nás Juhoafrická republika.

Aký očakávate trend vývoja v budúcich 2-3 rokoch? Aké máte plány?

Frank Pont: Budem pracovať na nových projektoch hlavne v Holandsku, objavili sa aj prvé dopyty z Ázie. Čo sa týka renovácií,  presunuli sa do zahraničia, hlavne UK, Írsko, Belgicko a Francúzsko.

Robert Berthet: Mám v pláne renovácie a projekty nových kompaktných ihrísk (18jamiek maximálne do 2.700m) v blízkosti centier veľkých miest. Tieto projekty potrebujú menej pozemku, ihriská sú menej náročné, určené pre bežných hráčov a sú dobre dostupné.

Robert Nelson: Našu budúcnosť vidíme stále v Číne, minimálne pár nasledujúcich rokov.

Andy Staples: Tak ako sme doteraz dávali dôraz na efektivitu zdrojov a udržateľnosť, určite to bude naša hlavná orientácia aj v budúcnosti. Sme presvedčení, že čoraz viac ihrísk, ktoré bojujú s problémami, sa bude musieť orientovať na rezervy a hľadať možnosti akýchkoľvek vylepšení.

William Swan: Máme v pláne niekoľko renovácií na našom domácom trhu. Ďalej sa rysuje niekoľko nových projektov v južnej Európe, Indii a Afrike v oblastiach blízko Sahary.

Ako by ste sa charakterizovali? Ste optimisti či pesimisti?

Frank Pont: Ja som celkom optimista, hlavne z dvoch dôvodov. Po prvé, trh, na ktorom pôsobím, je stále rastúci a vybudoval som si silnú pozíciu v jeho najvyššom segmente. Po druhé, niekoľko rokov práce na renováciách klasických známych ihrísk mi prinieslo dobré meno po celej Európe a už teraz som dostal niekoľko zaujímavých ponúk.

Jeff Howes: Ja som obrovským optimistom pokiaľ ide o Áziu, ale keď sa vrátim do Írska a som neustále bombardovaný negatívnymi prognózami a správami v médiách, tak je ťažko optimistom zostať.

Vicki Martz: Som opatrná optimistka, v najbližších rokov bude musieť mnoho klubov investovať, aby udržali svoju atraktivitu. Hlavne kluby, ktoré doteraz vyznávali taktiku „počkáme a uvidíme“ budú musieť konať. Čo sa týka USA, tam nevidím priestor na budovanie nových ihrísk a to určite v období niekoľkých najbližších rokov.

Robert Nelson: Ja som optimista, hlavne pokiaľ ide o biznis v Číne. Pôsobíme tam už 15 rokov a máme za sebou niekoľko úspešných projektov ako Sheshan GC, kde sa každoročne hrá HSBC Championship. Čínski developeri dobre poznajú najlepšie čínske projekty, zatiaľ čo kvalitné projekty mimo Čínu ešte veľmi nie. Tento fakt nám zaručuje veľmi dobrú pozíciu.

William Swan: Som opatrným optimistom. Doba nie je ľahká. A tým, že je situácia v USA taká aká je, mnoho amerických architektov muselo hľadať prácu inde. Čelíme tvrdej konkurencii a môže sa ľahko stať, že niektorí architekti budú musieť biznis jednoducho opustiť.

Ernie Els: Budúcnosť vidím optimisticky. Jednak vieme že robíme dobrú práce, klienti sú spokojní a dávajú nám to najavo. Naše ihriská sú populárne, získavajú ocenenia. To neustále posilňuje náš brand a máme aj niekoľko komplementárnych brandov, ktoré akémukoľvek projektu hodnotu len pridajú.

Čo konkrétne ste urobili, aby bol Váš biznis (a samozrejme aj ihriská, ktoré navrhujete) aj naďalej udržateľný?

Frank Pont: Posledných päť rokov som na renováciách aj na nových projektoch veľmi úzko spolupracoval s Ronaldom Buitingom, ktorý je jedným z najuznávanejších európskych ekológov. Ekologické aspekty boli plne integrované do celého  procesu, práce som začínal až vtedy, keď bola daná lokalita dostatočne preskúmaná a vyhodnotená. Nie je to len o nátlaku a obmedzeniach, treba v tom hľadať cestu, ako urobiť ihrisko ešte viac naturálne a krásne.

Robert Berthet: Zameral som sa na pomoc klientom nájsť dobrú lokalitu, vyhnúť sa miestam ekologicky vzácnym alebo takým, kde zjavne nebude dosť priestoru na kombináciu dobrého golfového dizajnu a súčasného zachovania biodiverzity. Preferujem kratšie ihriská, využitie inak nevyužiteľných pozemkov. Je treba obmedziť plochy, ktoré je nutné pravidelne kosiť, vytvoriť jazerá ako zásobárne závlahovej vody a využiť všetky konštrukčné možnosti vedúce ku zníženiu spotreby vody.

Andy Staples: Diverzifikovali sme do oblastí nie veľmi typických pre golfových architektov. V 2006 sme uzavreli partnerstvo s  najvýznamnejšími firmami špecializovanými na závlahové systémy a podpísali sme prvý americký Generálny program zameraný na úsporu energie. Bol špeciálne určený pre ihriská v oblasti južnej Kalifornie. Výsledkom bolo, že viac ako 80 ihrísk dosiahlo úspory vody a energií. Recyklácia, využívanie lokálnych dodávateľov a mnoho ďalších zásad prispieva k udržateľnosti. Preto podporujeme aj organizáciu GEO. Ak si dáte tú námahu, aby ste pochopili o čo v tomto prípade ide, riešenia často prichádzajú samé.

Vicki Martz: Veľmi dlho som bola obhajovateľkou udržateľného dizajnu a nabádal som ihriská, aby sa zamysleli nad plochami, ktoré musia byť pravidelne zavlažované či udržované, nad riadením a programovaním závlahového systému, nad využitím rastlín typických pre daný lokálny ekosystém atď.

Ernie Els: Vždy bolo pre nás prioritné minimalizovať vplyv na danú lokalitu a neohroziť miestnu faunu a flóru. Príkladom by mohla byť Anahita, projekt na Mauríciu. Venovali sme naozaj veľa času vyčisteniu vegetácie od všetkých cudzích rastlín, ktoré obmedzovali pôvodnú flóru. Práve som sa vrátil z Namíbie, kde som bol kontrolovať projekt  Desert Star. Tím developerov má veľký záujem využívať silné slnečné žiarenie solárnymi panelmi. Existuje niekoľko vynikajúcich produktov ako SolarDrive,  solárne panely s využitím nielen na golfe, ale aj na ostaných športoviskách.

Ktorý trh je podľa vás najperspektívnejší v krátkodobom až strednodobom horizonte?

Frank Pont: Je to všetko o ponuke a dopyte. Sú európske krajiny, kde ponuka zaostáva za dopytom a potom sú krajiny, kde dopyt bude veľmi rýchlo rásť, pretože sa golf stane dostupnejším pre viac ľudí. V regióne Ďalekého východu je to limitované počtom populácie, ktorá má čas a finančné zdroje na to, aby sa golfu venovala.

Kevin Ramsey: Jednoznačne Ázia. Veľké mestá v Číne, Indii a dovolenkové rezorty.

Robin Nelson: Čína v krátkodobom a strednodobom horizonte a Severná Afrika z dlhodobého hľadiska. Len je treba počkať na upokojenie politickej situácie a rozvoj trhu alternatívneho bývania.

Aké sú najčastejšie príčiny toho, že sa kluby rozhodnú pre renováciu?

Frank Pont: Existujú dve možnosti. Buď cítia konkurenciu nových ihrísk, prípadne aj tých starších, ktoré podstúpili úspešnú renováciu. Alebo je to prípad klasických, kedysi uznávaných ihrísk, ktoré si chcú a potrebujú opäť získať svoju zašlú slávu a vyťažiť zo svojej histórie čo najviac.

Robin Nelson: Získať v Číne „licenciu“ na postavenie ihriska je dosť ťažké. Je oveľa ľahšie kúpiť staršie ihrisko a zrenovovať ho. Staršie ihriská sú obvykle v dobrých lokalitách a ak je možné k nim pristavať aj pár domov, nie je o čom rozmýšľať. Sami sme boli zaangažovaní v troch mimoriadne úspešných renováciách, Bayhood v Beijingu, Genzone GC v Shenzene a Shenzen GC.

Andy Staples: Je skvelá doba niečo podniknúť. Prirodzene, kluby sa cítia trochu pod tlakom, aby čo najlepšie využili možnosti. Mám aj niekoľko klientov, ktorí chcú byť pro-aktívni v oblasti čo najvyššej efektivity využitia vody a energií. Pochopili, že práve teraz je najvhodnejšia doba na zadefinovanie si dlhodobých cieľov a plánov ako ich dosiahnuť. North Ridge Country Club v Sacramente je toho príkladom. Stanovili sme plán na zmenu cca 40 akrov plochy na naturálny trávny povrch spoločne s plánom starostlivosti a obnovy stromov a využitím obnoviteľnej energie.

Aký je vlastne rozdiel medzi úspešnou renováciou a renováciou, ktorá sa nevydarí?

William Swan: Úspešná renovácia znamená spokojný zákazník, ochotný opätovne využiť vaše služby a odporučiť vás ostatným.

Andy Staples: To, do akej miery bol projekt úspešný či neúspešný, nezistíte nasledujúci rok. Treba na to dlhšie obdobie. Preto by sa ani nemala hodnotiť najlepšia renovácia roku, ale skôr najlepšia renovácia posledných desiatich.... Úspech však vidím v tom, ak bol projekt citlivo zasadený do naturálneho prostredia, dodržal finančné limity, zapadol do danej komunity a prosperuje.

Ernie Els: Špecifikum renovácií je fakt, že predtým existovalo niečo, s čím to ľudia môžu porovnávať. Je ťažké vyhovieť vždy všetkým, ale náš projekt West Course vo Wentworthe ukázal, že sa vždy dá nájsť kompromis medzi citlivosťou tradicionalistov a víziou či predstavami majiteľa.

Ako silné sú vaše obavy zo spľasknutia čínskej bubliny?

Frank Pont: V Číne som ešte nepracoval, ale môj profesor Richard Thaler mal fantastickú definíciu bublín: „Bublina je stav, kedy si všetci zasvätení účastníci daného trhu myslia, že aktíva majú reálne len 50% hodnotu ich súčasnej trhovej ceny, ale stále očakávajú jej 20% nárast každý rok.

Kevin Ramsey: Cítime, že rozvinuté trhy ako Beijing a Shanghai to určite pocítia, ale ostatné regióny zrejme až tak nie.

Jeff Howes: Samozrejme mám isté obavy čo sa stane ak bublina praskne, ale nemyslím si, že to bude mať rovnaký priebeh ako v iných krajinách. Číňania dobre vedia aké ekonomické chyby ostatné krajiny urobili a sú schopní robiť rýchle a rázne ekonomické rozhodnutia. Ernie Els: Pre golf je jednoznačne lepší postupný nárast a rozvoj, nie obrovský boom a potom pád. Zaradenie golfu medzi olympijské športy bude mať určite veľký pozitívny vplyv na jeho rozvoj, presne tak tomu bolo aj u tenisu.

Myslíte, že sa golf ako hra v Číne uchytí alebo zostane len nástrojom na predávanie exkluzívnych nehnuteľností?

Frank Pont: Existuje jednoduchý princíp: Priemerné green-fee vydelíme priemernou hodinovou mzdou manažéra strednej úrovne a ak je tento pomer menší ako 2, potom je možné, že sa golf rozšíri medzi široké masy.

Robin Nelson: Verím, že golfistov bude pribúdať a táto skvelá hra si získa obľubu ako vhodná voľnočasová aktivita a stane sa tak súčasťou života mnohých ľudí.

Ernie Els: Nevidím dôvod, prečo by tomu tak nemalo byť. Golf je skutočne hra globálneho rozmeru, pre ľudí akéhokoľvek veku, národnosti, či kultúry.  Nezabúdajme, že golf už je populárnou hrou. Veď sa len pozrite na tie tisíce ľudí, ktorí navštevujú profesionálne turnaje.

Zdroj: časopis Golf Course Architecture, www.golfcoursearchitecture.net

Adding an entry to the guestbook
Diskusia 1 5(komentárov: 534) Pridať komentár
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next
 
RaymondScieve
MilanScieve
02.02.24 09:04
prokat-meteor_efpl
prokat-meteor_gxpl
09.12.23 07:32

Аренда инструмента в Освоиться с инструментом без В нашем сервисе доступны последние модели ремонтных инструментов решение для Надежный инструмент выгодно в нашем сервисе
Арендовать инструмента мелких задач
Сэкономьте деньги на покупке инструмента с нашими услугами проката
Правильное решение для ремонта автомобиля нет инструмента? Не проблема, в нашу компанию за инструментом!
Расширьте свои возможности с качественным инструментом из нашего сервиса
Арендовать инструмента для ремонтных работ
Не расходуйте деньги на покупку инструмента, а арендуйте инструмент для любых задач в наличии
Большой выбор инструмента для осуществления различных работ
Надежная помощь в выборе нужного инструмента от специалистов нашей компании
Сэкономьте с услугами Прокат инструмента для строительства дома или квартиры
Наш сервис – надежный партнер в аренде инструмента
Надежный помощник для ремонтных работ – в нашем прокате инструмента
Сомневаетесь в правильности выбора? Мы поможем с выбором инструмента в нашем сервисе.
прокат инструмента аренда инструмента в перми.

TannerScieve
MaxwellScieve
03.12.23 00:49
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next