Golf Online

Peter Harradine: Golf sa musí vrátiť k tomu, čím bol predtým

Uznávaný golfový architekt Peter Harradine nie je slovenskej ani českej odbornej verejnosti neznámy. Má za sebou mnoho projektov po celom svete, pôsobí aj v strednej v východnej Európe. V tomto rozhovore hodnotí stav na trhu na Strednom východe a vyjadruje názor na to, aké projekty by mohli pomôcť stimulovať dopyt a rozvoj golfu.

Peter, vaša firma Harradine Golf sídli v Dubaji.  Aký je aktuálny stav golfového biznisu na strednom východe?

V čase, kedy nastala kríza bolo v Emirátoch rozostavaných mnoho projektov. Niektoré boli pozastavené úplne, iné  začali fungovať s tým, čo bolo hotové. V Dubaji sú takéto nedokončené projekty dva, ale ja osobne pochybujem, že by boli udržateľné  - a to ani v dobrých časoch.  Všeobecne však môžeme povedať, že situácia sa rozhodne zlepšila. Hovorí sa o novom projekte Sheikh Mohammad Bin Rashid City, kde sú naplánované dve ihriská  a je vyhlásený tender aj na ďalšie ihrisko.  Pred dvoma rokmi bol golfový trh mŕtvy. Teraz pomaly prichádza oživenie, ale nie je to ani zďaleka porovnateľné so situáciou v roku 2008 – pred krízou.

Pred krízou bolo naplánovaných mnoho projektov na strednom východe, ale existuje tam dostatočný dopyt?

Nie, veľa z nich bolo komerčne neudržateľných. Poplatky boli šialené, stavby samotné boli šialené. Návratnosť takýchto obrovských investícií by bola nereálna aj v dobrých časoch. Boli to projekty, kde sa plánoval dovoz olivovníkov z celého sveta a iné šialenosti ... to by sa jednoducho nikdy nedalo udržať. Tieto typy projektov sú nateraz pozastavené a ak ich investori nezmenia prístup, nikdy nemôžu komerčne fungovať.
 
Väčšina klubov na strednom východe sú exkluzívne high-end kluby. Myslíte si, že tie sú komerčne udržateľné?

The Emirates Golf Club bol postavený ako prvý a bola to prestížna záležitosť. Všetky ostatné boli postavené s cieľom predať domy alebo zarobiť peniaze, ale väčšina z nich nebola úspešná. A ani úspešné nebudú, pokiaľ nepôjdu jednoduchšou cestou. Hlavný problém na strednom východe je voda, ktorá zaberá veľkú časť rozpočtu. Ďalším problémom sú bunkre, existujú ihriská, kde bunkre zaberajú  10 ha a ich údržba je tiež veľmi drahá. Čiže, ak chcete zarábať peniaze, dosahovať zisky, musíte prevádzkovať ihriská,  ktorých náklady na údržbu budú prijateľné. Jedine tak budete schopní stanoviť green-fee na prijateľnej úrovni a prilákate čo najväčšie množstvo hráčov.
 
Je vôbec možné na strednom východe postaviť kvalitné ihriská,  ktoré budú cenovo dostupné pre bežných hráčov a budú prinášať zisky?

Budete mať viac piesku a menej trávy, ale stále to môže byť skvelé golfové ihrisko. Je zrejmé že model „vymanikúrovaného“ golfového ihriska, ktorý sem prišiel z Ameriky je v tejto lokalite mimoriadne nákladný. Bolo zaujímavé, že sa nám podarilo presvedčiť jedného veľkého developera zmeniť zámer z PAR 72 na PAR 68. Sami následne pochopili, že to bol dobrý ťah, lebo výsledkom bol nielen príjemnejšie hrateľné ihrisko ale aj bezpečnosť z pohľadu majiteľov priľahlých domov. Nemusíte vždy nutne postaviť majstrovské ihrisko. Náklady na údržbu zostali na prijateľnej úrovni a navyše mohli využiť väčšie pozemky pre nehnuteľnosti. Bolo to prospešné pre všetkých.
 
A čo hráči, budú ochotní hrať na menej upravených ihriskách?

Osobne si myslím, že golf sa musí vrátiť späť k tomu, čím bol predtým, čiže k typu anglických a škótskych ihrísk. Nevyzerá to síce dokonale upravene,  ale ja dávam prednosť okrajom a prechodom, ktoré nie sú presne orezané a precízne skosené. Je to omnoho prirodzenejšie.  Mimochodom, ekológovia to tiež nemajú radi. Mne by ani nevadilo, keby sa o takýchto naturálnych ihriskách ani nepísalo v novinách. Stačí mi vedomie, že tam hráči chodia a príjemne si zahrajú, s tým som úplne spokojný.
 
V súčasnosti máte dva rozostavané projekty v Egypte. Ako to tam teraz vyzerá?

Obaja naši supervisori tam počas nepokojov zostali. Výstavba sa zastavila len na dva alebo tri týždne, ale potom sme pokračovali ďalej.  V Al Marassi otvárame 9 jamkové ihrisko v auguste, projekt je spojený aj s predajom nehnuteľností na pobreží. Náš ďalší projekt, Uptown Cairo – to  bude veľkolepé  ihrisko. Aj tam práce úspešne pokračujú  a v súčasnosti máme zatrávnených 5 jamiek. Veľa bude záležať na predaji nehnuteľností  to pravdepodobne nepôjde tak rýchlo ako by tomu bolo pred krízou. Vraj tam bolo veľa dopytov od cudzincov, ktorí si tam kúpili vily.
 
Pôsobíte aj v strednej a východnej Európe. Aké sú vyhliadky v týchto regiónoch?

V súčasnej dobe máme päť projektov vo východnej Európe, vrátane úplne nového, ktorí sme práve podpísali. Je to nový trh a bohužiaľ sa tam, podľa môjho názoru, golfové ihriská budujú zo zlých dôvodov. Väčšinou sa jedná o projekty s nehnuteľnosťami, kde až 90% budúcich majiteľov nehnuteľnosti golf hrať reálne nechce, chcú s ním len byť spájaní.
To, čo golf skutočne potrebuje sú mladí hráči. Golf sa musí dostať do škôl ako súčasť športovej výuky.  Väčšina rezidenčných golfových projektov neprodukuje nových hráčov. Na druhú stranu otvorene hovorím, že si uvedomujem že práve tieto projekty nám dávajú prácu a sme za ňu vďační. Rozhodne nie som proti nim. Ale pre celkový rozvoj golfu ako športu je potreba veľa nových hráčov, a to najmä v krajinách, kde sa golf ešte len rozvíja.  

Máte nejaké ďalšie postrehy týkajúce sa stavu golfového biznisu?

Naša firma pred krízou pracovala na 47 projektoch, na plný úväzok sme zamestnávali 7 architektov - boli to neuveriteľné časy.  Mali by sme viac premýšľať o verejných mestských 9 jamkových ihriskách a zamyslieť sa nad imagom golfu. Napr. vo Švajčiarsku, keď je referendum o výstavbe nového ihriska, obyvatelia ho vždy odmietnu, lebo golf tam má zlý image. Ale je to skvelá hra, ktorú môže hrať každý - deti, rodičia a starí rodičia. Golf je spájaný s elitárstvom a snobským kapitalizmom, ale to nie je pravda. Môj syn hrá v USA golf za 15 USD cez víkend. Je v poriadku mať aj exkluzívne či luxusné kluby, ale jednoznačne potrebujeme aj krátke jednoduché pitch & putt ihriská pre širokú verejnosť.

Golf môže mať veľkú budúcnosť, ale je treba zmeniť jeho vnímanie širokou verejnosťou. Inak neprežije.

Interview bolo uverejnené na www.golfbusinesscommunity.com