Golf Online

Golf - zelené ópium Číny

Kto by bol povedal, že budúcnosť golfu a jeho rozvoj bude smerovať práve do Číny. V minulosti tam golf nemal na ružiach ustlané, do polovice deväťdesiatych rokov bol dokonca zakázaný ako príliš buržoázny šport. Aj v súčasnosti je výstavba nových ihrísk v podstate nelegálna. Napriek tomu sa neustále stavajú nové rezorty a nové ihriská. Za posledných päť rokov sa ich počet strojnásobil.

Čínska vláda zákaz ich výstavby odôvodňuje  snahou ochrániť poľnohospodársku pôdu, nakoľko Čína v niektorých regiónoch bojuje s nedostatkom aj základných potravín.

Úrady však v skutočnosti  žiadne reštrikčné opatrenia nepodnikajú. Viceprezident Čínskej golfovej asociácie je totiž člen vlády. A oficiálne toto nariadenie samozrejme bezvýhradne podporuje.

V praxi to však potom vyzerá tak, že nové ihrisko sa formálne postaví nie ako golfové ihrisko, ale ako súčasť športového areálu určeného pre „ekoturizmus“. Podľa odhadov je rozostavaných 100-300 projektov.

V súčasnosti je v Číne okolo 200 existujúcich golfových ihrísk. Väčšina z nich leží  blízko juhovýchodného pobrežia. Tie najlepšie sú v provincii Guandong, na  pobreží Juhočínskeho mora, neďaleko Hong Kongu. Možno spomenúť napr. Agile Golf and Country Club, považovaný za najlepší rezort nielen v Číne, ale v celej juhovýchodnej Ázii. Ďaľším je Spring City v provincii Yunnan, blízko hraníc s Laosom a Kambodžou, dizajnovaný Robertom Trent Jonesom jr. a Jackom Nicklausom. Najväčším a najpozoruhodnejším  golfovým rezortom je však  Mission Hills Golf Club , ktorý disponuje dvanástimi 18-jamkovými ihriskami. Nedávno bol zaradený na 17.miesto vo svetovom rebríčku „100 ihrísk na ktorých musíte hrať“. Každé z ihrísk navrhol renomovaný a známy hráč  ako napr. Jack Nicklaus, Nick Faldo, Greg Norman, či ostatní.

Aby sa golf v Číne mohol stať bežným športom pre každého, jednoznačne sa musí stať finančne dostupnejším. Podľa informácií, ktoré sú k dispozícii, priemerná výška vstupného poplatku do golfového klubu v roku 2008 bola 53 tisíc USD. Neprijateľne vysoké sú aj poplatky za hru.

Samozrejme sa očakáva, že počet golfistov v Číne bude stúpať. Prispeje k tomu iste aj fakt, že golf sa stal olympijským športom a dostane sa mu iste väčšej podpory a pozornosti z oficiálnych miest. Podpora a rozvoj golfu u mládeže sa zrejme stane súčasťou vládnych programov a predmetom záujmu sponzorov. Najväčší golfový profesionálny turnaj v Číne sponzoruje bankový dom HSBC a to nemalou čiastkou 7 mil.USD. Čínsky najlepší golfista, víťaz European Tour, Liang Wen Chong sám vyrástol v chudobných pomeroch na ryžovej farme a ku golfu sa dostal vďaka práci caddieho v golfovom klube. Čína nepochybne disponuje množstvom talentov a o niekoľko  rokov môže mať toľko elitných hráčov ako tradičné golfové krajiny.

Adding an entry to the guestbook
Diskusia 1 5(komentárov: 11) Pridať komentár
1 2 3 Next
 
ok
William Thompson
26.04.24 16:23

Whether you're a casual player looking for a fun way to pass the time or a dedicated enthusiast seeking a mental workout, Connections NYT offers something for everyone to enjoy.

Florida City
Charlie Johnson
23.02.23 07:50

It's not just about crypto, it's about a whole new way of trading. Don't worry if you're not familiar with OKEX Exchange. We're always here to help. | Metmask Wallet

safetoto
safetoto
14.11.22 07:35

I saw your article well. You seem to enjoy safetoto for some reason. We can help you enjoy more fun. Welcome anytime :-)

rolex replica
Helenwatcher
07.11.22 02:11
Car rental ADL
Mary Pino
12.10.22 12:04

I attend a golf tournament in Australia every year. therefore, I rent a car immediately upon arrival at the airport. Traveling by car in Australia is very convenient and safe. Therefore, I advise you to rent a car immediately at the airport. There is a wide selection of cars and low rental prices.

1 2 3 Next