Golf Online

Ako použiť kompostový čaj – skúsenosti z praxe

Znižovanie množstva chemikálií používaných na golfových ihriskách je prínosné nielen z ekonomického hľadiska, ale aj z environmentálneho. O  tom niet žiadnych pochýb.
Nie je však ľahké to dosiahnuť. Pokusy môžu spôsobiť problémy a vždy sú spojené s istým rizikom.

Prinášame skúsenosti dvoch greenkeeperov, ktorí zmenili tradičné postupy a použili kompostový čaj a výťažky z tekutých bio-stimulantov namiesto fungicídov. Cieľ boj jasný: zistiť, aká taktika naozaj reálne funguje.  

Tlak na znižovanie množstva aplikovaných chemikálií je silný a udržať zdravý a odolný trávnik za týchto podmienok je čoraz ťažšie. Pri použití menšieho množstva fungicídov môžeme čeliť problémom ako napr. vysoký obsah plsti, čierna vrstva, výskyt nematódov, slabé zakorenenie atď.  Existuje nejaký spôsob ako sa týmto problémom vyhnúť?

Alternatívou je použitie kompostového čaju. Hovorí sa, že jeho použitím získame silné a zdravé rastliny nakoľko pôdnemu profilu dodá všetky potrebné biologické komponenty nevyhnutné pre vývoj koreňového systému.  Kvalitný kompostový čaj by mal dostatočnú bakteriálnu diverzitu a  pri  jeho príprave  by nemali byť potrebné žiadne prídavky. Samozrejme v prípade, že je použitý vhodný materiál a vhodná technológia. Pridanie akéhokoľvek aditíva má za následok len problémy z dlhodobého hľadiska.

Greenkeeping Magazine prináša skúsenosti dvoch greenkeeperov, ktorí aplikovali kompostový čaj na svoje greeny.

Gary Williams

GARY WILIAMS, BEARSTED GOLF CLUB

Prečo ste sa rozhodli na vašom golfovom ihrisku aplikovať kompostový čaj?
Hľadal som organické produkty, ktoré by mi pomohli znížiť potrebné množstvo aplikovaných fungicídov. Hľadal som niečo, čo by proti plesniam fungovalo na prirodzenom základe.

Podľa akých kritérií ste hodnotili produkty, ktoré boli dostupné na trhu?
Potreboval som nájsť lacný a bezpečný produkt, ktorý by podporoval rozvoj užitočných baktérií a húb v koreňovej zóne a ktorý by som mohol zahrnúť do údržbového programu bez toho aby som zruinoval náš rozpočet. Hľadal som na internete a narazil som na kompostový čaj.  Čím viac som o ňom vedel, tým ma viac fascinoval. V minulosti ho používali aj drobní poľnohospodári na zlepšenie úrody. V tej dobe to bol mix obyčajného kompostu a vody, ktorý bolo treba pravidelne každý deň premiešať, aby sa uvoľňovali potrebné živiny. V dnešnej dobe už je to iné, spôsob ako kompostový čaj vyrobiť sa zmenil. Kompostový čaj  sa pripravuje vo väčších nádobách s difúzerom, ktorý slúži na prevzdušňovanie a urýchlenie celého procesu prípravy.


S kým v súčasnosti spolupracujete a prečo?
Kontaktoval som niekoľko spoločností, ale ich technológie boli nad rámec našich finančných možností.  Zároveň som ani nechcel investovať veľa peňazí pokiaľ som nevedel, či tento produkt bude fungovať alebo nie. Na Saltexe som narazil na Cliva Pearsona a ich produkt XL Pro Bio. Ponúkal 50l zariadenie (dostatočný objem na aplikáciu na 1ha) za skutočne veľmi nízku cenu a po tom, čo mi povedal, som dostal chuť to vyskúšať. Kúpil som zariadenie aj kompost.


A aké máte skúsenosti, ako sa vám s ním pracuje? Je proces výroby kompostu zložitý? Dokážete už povedať,  koľko ste usporili?
Celý proces je veľmi jednoduchý. Musíte začať 24 hod pred samotným postrekom greenov. Kompost je balený v 2,5kg baleniach, čiže len nadvihnete veko a pridáte ho do nádoby. Náklady na 1ha boli menej ako 50 GBP. Zo začiatku som postreky aplikoval v dvojtýždenných intervaloch počas rizikových období roka (jar, jeseň).

Aké boli výsledky a ako rýchlo boli pozorovateľné? Čo to znamenalo pre váš klub?
Na pozorovanie výsledkov je ešte priskoro. Nemôžem tvrdiť, že účinky sú zázračné. Som realista a hodnotím len fakty. Bude to ešte nejaký čas trvať,  než budem môcť potvrdiť nižšiu potrebu fungicídov. Ale už teraz som presvedčený o priaznivých účinkoch kompostového čaju, ktorý do pôdneho profilu dodáva užitočné baktérie a limituje tak výskyt plesní a chorôb pod povrchom a v oblasti koreňového systému rastlín. Jednoznačne môžem potvrdiť zlepšenie, ktoré som pozoroval v období jesene a skorej zimy, najmä pokiaľ ide o hustotu a farbu trávnika. Moje greeny vyzerajú dobre a zdravo a to sme počas aplikácie kompostového čaju neaplikovali žiadny iný produkt. Som presvedčený, že z dlhodobého hľadiska  to bude môj tromf na zníženie množstva aplikovaných fungicídov.


Pokiaľ ide o samotný produkt XL Pro Bio, čo na vás najviac zapôsobilo? Odporúčali by ste ho aj iným kolegom?
Dojem na mňa urobil už Clive, ktorý bol presvedčený o kvalitách XL Pro Bio. Je vášnivým priaznivcom kompostového čaju. Jeho znalosti, skúsenosti a rady  boli neoceniteľné. Ktokoľvek, kto chce znížiť spotrebu fungicídov a je naklonený prírodným riešeniam by si mal nájsť kontakt na odborníka vo svojom okolí  a vyskúšať to v praxi.

Jeff Pearson

JEFF PEARSON, LLANFAIRFECHAN GOLF CLUB

Prečo ste sa rozhodli použiť tekutý výťažok biostimulantu?
Čítal som o ňom. Zaujal ma najmä fakt, že sa jedná o organický produkt, ktorý sa ľahko a jednoducho aplikuje a nepredstavuje žiadne riziko ani pre personál, ani pre golfistov. Navyše ide o produkt s veľmi priaznivou cenou a to je v dnešných časoch tiež veľmi dôležité. Chcel som otestovať, či bude tento spôsob účinný proti plesňových ochoreniam, napr. Fusarium, s ktorým máme veľké problémy.  

Ktorý produkt ste konkrétne vyskúšali?
Kontaktovali sme Cliva Pearsona ( XL Pro Bio), radili sme s ním a rozhodli sme sa pre Biolift.

Ako dlho už používate tento produkt?
Biolift používame od leta 2012.

Pravidelne každý rok ste mávali veľké problémy s chorobou Fusarium.
Bolo to tento rok iné?

Na greenoch sme nezaznamenali  ani jediný príznak Fusaria, a to aj napriek silnej snehovej pokrývke, ktorú sme mali túto zimu.  A pritom v minulosti bol pre nás sneh spoľahlivou zárukou výskytu plesne  snežnej takmer na všetkých greenoch.

Rok 2012 bol veľmi bohatý na zrážky, čo má často za následok vyplavenie veľkej časti živín. V zime potom prišiel sneh ... V akom stave sú momentálne vaše greeny? Aká bola odozva členov klubu?
Naše greeny sú vo veľmi dobrom stave, hustotu porastu a farbu oceňujú nielen naši členovia, ale aj členovia iných ihrísk v okolí.
XL BioLift umožňuje koreňovej zóne lepšie využiť živiny. Čiže aj keď sa mnoho živín z pôdy v dôsledku dažďov vyplaví, vďaka BioLiftu rastlina lepšie využije tie, čo tam zostali.

Akým spôsobom ste BioLift aplikovali? Zaznamenali ste už nejaké úspory?
Použili sme ručný mobilný postrekovač. Úspory sa prejavili v znížených nákladoch na fungicídy – nakoľko túto sezónu sme ich nemuseli aplikovať. Niektoré fungicídy stoja až 175GBP  a postriekate s nimi len jeden green. XL BioLift stojí  75 GBP  za 10l. To nám vystačí na postrek všetkých greenov štyrikrát! To je obrovská úspora a odporúčal by som tento produkt všetkým klubom, ktoré bojujú s nákladmi.

Za akú dobu po úvodnej aplikácii ste boli schopní pozorovať výsledky? Dokážete špecifikovať ako sa zvýšil objem koreňovej zóny?
Aplikoval som 1l BioLiftu na 25litrov vody – vystačilo to na 500m2. Potom som znížil koncentráciu (aplikoval som len 0,5l BioLiftu na daný objem vody) v 3-4 týždňových intervaloch. Po druhej aplikácii boli viditeľné zmeny – trávnik bol zelenší a vyzeral lepšie. Po troch mesiacoch bol viditeľný aj nárast koreňovej zóny. XL BioLift sme použili ako súčasť aerifikačného programu tenkými plnými hrotmi.

Článok bol uverejnený v časopise Greenkeeping Magazine, May 2013