Golf Online

Boj proti škodcom

Škodcovia, hlavne larvy, môžu spôsobiť na trávniku mnohé problémy. Hoci sa môže zdať, že skúsenosťami človek nachádza spoľahlivé postupy proti škodcom, každú sezónu sa vyskytne niečo, čo Vás prekvapí. Môže sa stať, že aj problém, ktorý je zrejmý, prehliadnete. Skrátka podceníte príznaky.

Indikátormi problémov môžu byť:

  • Nedostatočné zakorenenie
  • Trhanie trávnika  pri aerifikácii
  • Výskyt vtákov a drobných zvierat, ktoré v tráve nachádzajú potravu  špeciálne v dlhej tráve)
  • Mramorové sfarbenie trávnika
  • Malá odolnosť povrchu voči suchu
  • Chlorotické – bledozelené zafarbenie trávnika
  • Slabá reakcia na hnojenie
  • Nízka hustota porastu
  • Nerovnomerný rast

Predošlý výskyt škodcov zvyšuje pravdepodobnosť recidívy.  V prvom rade  si musíte byť istí, že nejde o príznaky chorôb typických pre letné obdobie...

Medzi typické choroby trávnych porastov a fervejí patria:

  • Červená nitkovosť
  • Dolárová škvrnitosť
  • Hrdze
  • Listové škvrnitosti
  • Čarodejné kruhy
  • Greeny sú často napadané chorobami ako:
  • Antraknóza bazálnych častí rastlín
  • Antraknóza
  • Čarodejné kruhy – všetky typy
  • Dolárová škvrnitosť
  • Ohnisková škvrnitosť  
  • Pythiová škvrnitosť

Zdá sa, že greenkeeperi čoraz zriedkavejšie kľaknú na kolená a vlastnými rukami starostlivo preskúmajú trávu. Nie je to tým, že by snáď boli lenivejší ako v minulosti, je to tým, že sú v záujme  vyšších výkonov naučení používať rôzne ride –on mechanizmy (obsluhované z kabíny resp. sedadla stroja) a práve to ich vzďaľuje od trávy.  Ak kosíte ručne, máte šancu trávu vidieť z oveľa väčšej blízkosti ako keď sedíte na  ride-on kosačke. Často býva prvým signálom skutočnosť, že jazvece či vrany začnú okupovať  značné územia fervejí.

Bezstavovce – najčastejšie sa vyskytujúci škodcovia

Leather Jackets- Larvy tipulovitých

Larvy dlhonohých mušiek sa často usadia v dierach po aerifikácii. Poškodzujú trávnik požieraním koreňov rastlín trávnika. Dospelé jedince sa liahnu z kukiel v júli - auguste a kladú 200 - 300 vajíčok na listy tráv. Larvy (cca. 2,5 cm) sú spočiatku biele a postupne ako dospievajú sa sfarbujú do hneda. Vyliahnu sa za cca. 2 týždne a začínajú požierať korene rôznych rastlín, čo môže pokračovať až do jari. Aktívne sú hlavne v pôde, kde požierajú korene rastlín. Avšak za vlhkých podmienok vyliezajú k povrchu pôdy a požierajú aj listy. Veľké škody spôsobujú hlavne na obilninách a trávnych porastoch. S požieraním prestanú v máji/júni, kedy sa začínajú kukliť v pôde. Larvy sú veľmi citlivé na sucho a neprežijú na slnku.

Poškodenie trávnika sa prejaví už na jeseň, ale hlavne na jar, keď larvy dospievajú. V mieste poškodenia trávnika, resp. poškodenia koreňov, trávnik žltne, listy sú tenšie, slabšie. Rastliny môžu byť ľahko vytiahnuté a majú slabé korene resp. korene môžu byť úplne vyžraté. Výrazné poškodenie sa prejaví, keď bola mierna a vlhká zima. Sekundárne poškodenie nastáva vtákmi a živočíchmi, ktoré sa živia larvami a tieto vyhrabávajú z pôdy.

Chafer grubs  - larvy chrústa

Larvy poškodzujú trávnik požieraním koreňov rastlín trávnika. Dospelé jedince sa objavujú v máji - júli, v závislosti na poveternostných podmienkach. Živia sa listami stromov a krov a začiatkom leta kladú vajíčka do jamiek vytvorených v zemi. Jedna samička nakladie 15 - 20 vajíčok každých 2 - 5 dní. Kladie ich obvykle do kompaktnej pôdy približne do hĺbky 15 cm. Za priaznivých vlhkostných podmienok vajíčka (neskôr mladé larvy) naberajú na hmotnosti a veľkosti. Larvy sú bielej farby a sú zahnuté do tvaru písmena C, s tmavou hlavou a 3 pármi nôh. Dospejú cca. o 2 týždne a začínajú požierať korene rastlín. Na jeseň (september, október) sa zatiahnu do zeme, kde prečkajú zimu. U niektorých druhov chrústa zostávajú larvy v pôde až 2 - 3 roky, pokiaľ sa nevyvinú na dospelého jedinca.

Pokiaľ sú larvy malé, nespôsobujú veľké škody, avšak postupne ako rastú, alebo sa premnožia, môžu byť škody výraznejšie. Na trávniku sa symptómy prejavujú zožltnutím a zoslabnutím porastu. Porast sa pri chôdzi môže zdať "špongiovitý". Larvy sú vyhľadávané vtákmi, preto môže nastať sekundárne poškodenie trávnika ich hrabaním a vyhľadávaním lariev.

Biblio Flies – St. Marks mušky

Nie sú až tak bežné, často sa držia veľmi blízko povrchu, väčšinou vo vrstve plsti. Môžu mať rozličné farby, v závislosti na druhu.

Opatrenia

Pri slabom napadnutí rastliny je možná samoregenerácia, avšak pri silnom napadnutí je účinný zásah proti larvám (nie dospelým jedincom) insekticídmi s účinnou látkou chlorpyrifos príp. diazinon. Postrek vykonáme pri aktivite lariev - možno počas celého vegetačného obdobia. Na trhu sú i biologické prípravky, ktoré parazitujú na larvách a tým ich hubia (Stenernema spp). Pri zaznamenaní výskytu lariev udržujeme napadnuté miesta vlhké, aby nedošlo k vysychaniu vplyvom slabého koreňového systému.

Zdroj: Greenkeeping Issue 65, autor Noel Mackenzie,
doplnila Iveta Rothová, rothova@engo.sk

Adding an entry to the guestbook
Diskusia 71 75(komentárov: 437) Pridať komentár
 
Neggwhils
Neggwhils
11.05.23 10:09

missed doses of zoloft zoloft and melatonin sertraline prices without insurance

Анабель
Анабель
10.05.23 19:42

Кукла Анабель

Фантошь переворачивалась и еще "ворачивалась" на предыдущее положение. Позже хоть так я и знал так, яко Raggedy Ann "ферментировала" промежду комнатами. В силах подумать, яко кто-то вторгался а также смещал ее? Сверху самый-самом сражении шиздец дверь находились замкнуты сверху ключ.
Кукла Анабель

Гельлак
Гельлак
10.05.23 16:59

гель лаки

Гель-лак – это церападус рядового лака для ногтей равно геля для наращивания, то-то спирт также располагает подобное название. Материал сконцентрировал в себе элита качества двух покрытий: ярко-фиолетовый да цепкость до 2-3 недель.
гель лаки

OsgJoity
OsgJoity
08.05.23 13:51

best time to take escitalopram https://lexaproescitalopramogv.com/ does escitalopram make you sleepy

Quinntralf
Prestontralf
20.04.23 22:37