Golf Online

Greenkeeperom pod Tatrami

Byť greenkeeperom určite nie je jednoduché. Zodpovedá za údržbu, kvalitu a celkový vzhľad golfového ihriska. Je to však i práca v prírode, ktorú si nemožno neobľúbiť. Stalo sa to i Rasťovi Baloghovi, head greenkeeperovi ihriska Black Stork vo Veľkej Lomnici, ktorý nám o svojej profesii prezradil viac.

Povolanie greenkeeper nie je na Slovensku bežné. Mohol by si nám priblížiť, ako si sa k tejto profesii dostal?

Začalo to prácou v záhradníckej firme v Banskej Bystrici, ktorá realizovala časti golfového ihriska na Táľoch v procese jeho výstavby. Tu som sa s touto problematikou zoznámil po prvýkrát. Nakoniec som na Táľoch začal vypomáhať ako brigádnik a neskôr som dostal ponuku pracovať na plný úväzok. Túto ponuku som prijal a tiež som absolvoval kurzy a školenia z oblasti greenkeepingu.

Ako dlho sa tomu venuješ?

Dnes je to už 10 rokov.

Na koľkých ihriskách si ako greenkeeper pôsobil?

Ako som spomínal, začínal som na Táľoch, kde som pôsobil štyri roky. Potom som odišiel na golfové ihrisko do Veľkej Lomnice, kde pôsobím doteraz.

Spomínal si, že na ihrisku vo Veľkej Lomnici si od začiatku jeho výstavby. Čo bolo podľa Teba v tomto období najnáročnejšie pre manažment golfového ihriska a čo pre Teba ako greenkeepera?

Z môjho pohľadu bol asi najťažší rok otvorenia prvej deviatky. Bol to rok veľkých očakávaní, nevedeli sme, aký ohlas bude nové ihrisko mať. Našťastie to dopadlo nad moje očakávania a hráči si k nám našli cestu. Myslím si, že pre manažment bolo najnáročnejšie správne rozdelenie financií a určenie si priorít, postupné priberanie novej pracovnej sily či technického a strojového vybavenia. Pre mňa ako greenkeepera bola najťažšia fáza „grow in“, zabehnutie nového ihriska, vychytanie jeho všetkých nedostatkov nielen z hľadiska ihriska (napríklad určenie dizajnu kosenia), ale i hráčskeho a tiež začlenenie ihriska do krajiny a zabezpečenie jeho súhry s okolitým prostredím.

Golfový rezort Black Stork má jedinečnú polohu, na úpätí Vysokých Tatier, v nadmorskej výške približne 670 m.n.m. Ovplyvňuje tento fakt údržbu ihriska? Kedy tu začína sezóna a kedy končí?

Samozrejme. Sezóna je limitovaná dĺžkou zimy a výškou snehovej pokrývky. Pre greenkeepera začína sezóna v Lomnici v druhej polovici marca a končí v predvianočnom prostredí. Vtedy sa zazimujú stroje a ihrisko sa pripravuje na zimný oddych. Veľkým plusom polohy ihriska je dostatočný počet zrážok aj v letnom období. Práve vďaka letným búrkam je ihrisko dostatočne zásobené vodou i dusíkom.

Golfové ihrisko samé o sebe jednoznačne vplýva na prírodný charakter krajiny. Zvlášť tu pod Tatrami znamená príroda mnoho. Akú úlohu hrá životné prostredie v Tvojej práci?

Životné prostredie je limitujúcim faktorom. Vzhľadom na to, že mám vyštudované lesníctvo, mám k prostrediu okolo seba vytvorený priam citový vzťah. Tento faktor prenášam aj do starostlivosti o golfové ihrisko. Snažím sa všetku údržbu a hlavne použitie chémie obmedziť na minimum. Myslím, že sa mi to darí. Koniec – koncov vítajú to i majitelia vzhľadom na znížené náklady na údržbu. Pomaly, postupnou sukcesiou tak ihrisko vyzrieva a stáva sa pevnou súčasťou okolitej prírody.

Dočítala som sa, že na ihrisku rastie asi 125 druhov vyšších rastlín, z ktorých veľa je chránených. Je to pravda? Ako to ovplyvňuje údržbu ihriska?

Podľa posledných monitoringov sa na ihrisku nachádza 210 druhov vyšších rastlín a dokonca jeden endemit – vŕba rozmarínolistá, salix rosmarinifolia. Tento fakt ovplyvňuje údržbu ihriska i pohyb hráčov na trávnikových plochách. Boli vytvorené biozóny, ktoré sa vytýčili už pri výstavbe. Na tieto plochy je vstup zakázaný. Ide predovšetkým o močiarne a mokradné spoločenstvá.

Ako je to so zvieratami? Nerobia problémy?

Čo sa týka fauny, už názov Black Stork napovedá o výskyte čiernych bocianov. Tiež som pyšný na dva páry orlov, ktoré sa stali pevnou súčasťou neba nad ihriskom.

Si greenkeeperom najväčšieho ihriska na Slovensku. Čo je pre Teba najväčšou prekážkou pri starostlivosti o 27-jamkové golfové ihrisko?

Myslím, že najväčšou záťažou či stresujúcim faktorom je množstvo turnajov a vysoká návštevnosť ihriska.

Určite nie si na to sám. Koľko spolupracovníkov máš vo svojom tíme? Mení sa počet ľudí, ktorí sa o ihrisko starajú napríklad pred významným turnajom?

Momentálne mám deväť stálych, už osvedčených greenkeeperov. Samozrejme v letnom období priberáme brigádnikov podľa potreby. Počet greenkeeperov sa však nemení ani počas najväčších turnajov.

Koľko turnajov prebehne ročne na ihrisku Black Stork? Koľko z nich je medzinárodných? Obľúbil si si niektorý?

V sezóne sa odohrá 140 až 160 turnajov, z ktorých veľké percento je medzinárodných. Mojimi obľúbenými sú športové turnaje na medzinárodnej úrovni, pri ktorých sa človek na golf rád pozerá.

V dňoch 24. až 26. augusta u vás prebehne turnaj Faldo Series Slovakia Championship, ktorý je podporovaný svetovou a európskou golfovou organizáciou (THE R&A a European Tour). Ako príprava na takýto turnaj ovplyvní prácu greenkeepera?

Na kvalitu ihriska neboli kladené špeciálne požiadavky. Samozrejme sa snažím, aby malo ihrisko čo najlepšiu kvalitu. Údržba pred takýmto turnajom sa plánuje jeden až dva mesiace dopredu. Tomu prispôsobujeme hnojenie, hlavne starostlivosť o greeny, aby boli dostatočne rýchle a hladké.

Ako teda meníte rýchlosť greenov?

Upravujeme ju častejším top dressingom a potrebnou vertikutáciou. V podvečer turnaja sa greeny valcujú a priamo pred turnajom prebieha „double-cut“, kedy sa green kosí dvakrát, vždy v inom smere.

Komunikuješ s hráčmi? Zaujíma Ťa ich názor na ihrisko? Čo si najviac pochvaľujú?

S hráčmi som v dennodennom kontakte. Snažím sa s nimi komunikovať čo najviac, aby som vedel chápať ihrisko aj z pohľadu hráča, nielen greenkeepera. Vypočujem si každý názor, a keď sa v názoroch zhodujú viacerí, tak prípadnú požiadavku zrealizujem a monitorujem ohlas na ňu. Naši hráči si momentálne pochvaľujú kvalitu greenov.

Si aktívnym hráčom golfu? Ak áno, ako často si zvykneš zahrať?

Priznám sa, hrám len keď „musím“.

Máš nejaké obľúbené ihrisko?

Samozrejme, svoje. (úsmev)

Je teda podľa Teba potrebné, aby dobrý greenkeeper golfu rozumel? Pomáhajú Ti skúsenosti z hrania golfu pri práci?

Jednoznačne áno. Greenkeeper musí ihrisko poznať z hráčskeho hľadiska, ale tiež musí poznať pravidlá golfu. Preto som bol rád, keď mi bola ponúknutá možnosť urobiť si rozhodcovské skúšky.

Navštívil si golfové ihriská v zahraničí? Môžu im slovenské konkurovať kvalitou greenov?

Myslím si, že minimálne greeny na našich najlepších slovenských ihriskách sa im vyrovnajú.

Si predseda Asociácie Greenkeeperov Slovenska? Aké povinnosti z tejto pozície pre Teba vyplývajú?

Vzhľadom na to, že asociácia je mladé združenie, skôr sa snažíme učiť od našej alma mater – Českého zväzu greenkeeperov. Som rád, že nám veľmi pomáhajú. Čo sa týka povinností, cítim zodpovednosť za rozsah vzdelávania všetkých greenkeeperov, ktorí majú o túto profesiu záujem. Pokiaľ je to možné, snažím sa pomôcť minimálne radou.

Koľko máte v súčasnosti členov?
Momentálne je nás 21.

Má podľa Teba povolanie greenkeepera na Slovensku perspektívu?

Určite. Myslím, že na Slovensku má golf budúcnosť, rovnako tak i profesia greenkeepera. Je to veľmi atraktívne povolanie, hlavne kvôli nádhernému prostrediu, v ktorom sa greenkeeper pohybuje.

Aké sú Tvoje osobné ambície, neláka Ťa práca v zahraničí?

Úprimne, priamo pracovať v zahraničí by som asi nechcel. Mám rád Slovensko, Tatry, ale nebránim sa žiadnemu pracovnému pobytu, ak by pre mňa mal profesijný význam.

Adding an entry to the guestbook
Diskusia 21 25(komentárov: 145) Pridať komentár
 
1
qeNtfPNC
30.01.24 07:23

555

1
qeNtfPNC
30.01.24 07:23

555

1
qeNtfPNC
30.01.24 07:23

555

1
qeNtfPNC
30.01.24 07:23

555

1
qeNtfPNC
30.01.24 07:22

555