Golf Online

Jeseň – čas renovácie

O jeseni by sa dalo povedať, že je pre trávnik a jeho rast niečo ako druhá jar. Renovačné práce však musia byť správne načasované. Pozitívne efekty priaznivého počasia a teplej a dostatočne vlhkej pôdy je treba maximálne využiť. September a začiatok októbra je ideálny čas pre klíčenie, rast koreňov a celkové zotavenie. Treba však počítať s tým, že v novembri, keď teplota klesne pod 6C, sa akákoľvek aktivita zastaví.

Je veľmi dôležité začať práce včas. Prvým krokom by mala byť aerifikácia, tj. prevzdušňovanie a následný topdressing. Nasledovať by malo hnojenie a aplikácia podporných mikrooorganizmov. Zdravo rastúci hutný trávnik prirodzene lepšie odoláva chorobám, ktoré naň v zimnom období číhajú, nadbytočnej vlhkosti, aj stresu z nízkych teplôt. Jeho príprava na nadchádzajúcu sezónu je potom prirodzene jednoduchšia.

Hlavnými prioritami by malo byť prevzdušnenie a odstránenie plsti a to najmä vtedy, ak suché obdobie počas leta dostatočnú aerifikáciu neumožnilo. Výmena plynov v organickej vrstve a koreňovej zóne je nevyhnutná pre zdravý rast trávnika a rezistenciu voči chorobám. Korene potrebujú dýchať a kyslík podporuje rozvoj aeróbnych mikroorganizmov, dôležitých v boji proti chorobám a taktiež rozklad organickej hmoty na hodnotné huminové kyseliny a rozpustné živiny.

Vertikutácia podporuje vertikálny rast a zahusťovanie odnožami a  takisto umožní plytké prevzdušňovanie.

Skarifikácia odstraňuje plsť a umožňuje preniknutie vzduchu do spodnej organickej vrstvy.

Aerifikácia dutými hrotmi a rezacími nožmi umožňuje prevzdušňovanie do väčších hĺbok - až do 30cm, čiže práve v hĺbke, ktorá je zásadná pre rast koreňov. Hlbšia aerifikácia pomocou mechanizmov so stlačeným vzduchom je žiadúca v prípadoch, kedy je kompakcia pôdy veľmi vysoká a je tak znemožnený nielen prístup vzduchu ale aj priesak vody.

Topdressing s vhodne zvoleným materiálom po aerifikácii dutými hrotmi vytvorí vhodné kanály pre vzduch a vodu cez organickú vrstvu do koreňovej zóny a zaručí tak dostatočné prevzdušnenie aj infiltráciu vody na celé mesiace.

Nepodceňujte drenáž, a to najmä pri ťažších a hutných pôdach a spodných vrstvách podložia, kedy hrozí podmáčanie greenov. Nedostatočná drenáž ohrozuje korene rastlín nedostatkom kyslíka a zároveň vytvára veľmi dobré podmienky pre existenciu pôdnych patogénov. Ďalším rizikom nedostatočnej drenáže je aj akumulácia solí.

Po každom prevzdušnení musí byť venovaná náležitá pozornosť manažmentu vody a živín. Voda prináša rastlinám živiny a užitočné organické látky a je nevyhnutná pre regeneráciu a opätovný rast. Vlhčiace činidlá typu zmáčadiel v kombinácii s výťažkami z morských rias podporujú horizontálny aj vertikálny prienik vody cez substrát. Morské riasy obsahujú cytokíny a auxíny, prospešné pre vývoj koreňov a regeneráciu. Vyvarujte sa však dlhodobého používania vlhčiacich činidiel v období neskorej jesene, resp. v tomto období uprednostnite vlhčiace činidlá typu penetrantov. Aminokyseliny, humínové kyseliny a fulvinové organické kyseliny taktiež prispejú k posilneniu koreňovej zóny a lepšej schopnosti rastlín využiť dostupné živiny.

Organické zlúčeniny podporujú rast užitočných mikroorganizmov v pôde, kolobeh živín, reguláciu pH a zároveň bojujú proti patogénom. Všetky prirodzené procesy vám len pomôžu, lebo efektívna výživa je oveľa lepšia cesta ako aplikácia hnojív.

V jesennom období je veľmi dôležitá aj aplikácia hnojív určených na jeseň, ktoré pomôžu porastu zregenerovať a prečkať zimné obdobie. Pôdne analýzy všetkých dôležitých miest umožnia zostaviť plán hnojenia na základe konkrétnych výsledkov.

Dusík je dôležitý prvok, avšak v nízkych dávkach. Fosfor je zásadný pre prenos energie a vývoj koreňového systému. Draslík reguluje transfer vody a sacharidov, takže je v jesennom období nevyhnutný pre regeneráciu a rast.

Jesenné a zimné hnojivá majú vhodné zloženie živín, napr. 5:2:15+2MgO+TE a ešte lepšie je, ak obsahujú organické látky, ako sú aminokyseliny a užitočné baktérie. Ale aj niektoré menej používané hnojivá môžu byť v jesennom období veľmi užitočné. Fosfor vo forme K3PO3 ( nie K3PO4) stimuluje činnosť meristémov a je prospešný pre vývoj nielen koreňovej zóny, ale aj nových stonkových výhonkov. Fosfidové hnojivá sa rýchlo vstrebávajú, rýchlo preniknú priamo do oblasti trávnika, ktorá ich najviac potrebuje. Zvyčajne sa aplikujú v dávke 50 ml/100 m2 na 10 litrov vody.

Hnojivá s obsahom kremičitanu draselného (opomínaný element) majú významný vplyv na spevnenie trávnika, podporujú vertikálny rast a prevzdušnenie, takže fyzicky zabraňujú vzniku rôznych chorôb a zlepšujú tak kvalitu hracej plochy. Dávkovanie je podobné ako u fosfidov.

Hnojivá s obsahom železa sa často používajú pre spevnenie trávnika a dosiahnutie sýtej zelenej farby, takže sú užitočné v neskoršom jesennom období. Síran železnatý je tiež užitočný pri znižovaní pH, ale musí byť aplikovaný progresívne.

Síra sa ľahko aplikuje ako elementárna síra. Pomáha pri pomalom znižovaní pH, takže pôda je potom menej atraktívna pre dážďovky a širokolisté trávne druhy.

Tak ako na jeseň klesajú teploty a stúpa vlhkosť, môžu sa objaviť problémy s plesňou. Rast trávy sa spomaľuje, a tak odolnosť voči chorobám klesá a zotavenie sa z akýchkoľvek problémov je pomalšie. Pri dobrej starostlivosti môžeme výskyt problémov značne obmedziť, ale všetkým sa prirodzene nevyhneme.

Skontrolujte si aké pesticídy máte k dispozícii a buďte pripravení. Aby nedošlo k vytvoreniu rezistencie u patogénov na určitú látku, striedajte fungicídy s rôznymi účinnými látkami. Ak 10% húb prežije aplikáciu pesticídov a budú schopné sa opäť množiť, vedzte, že rezistencia sa v budúcnosti ešte zvýši a vaše problémy budú oveľa vážnejšie. Striedanie účinných látok toto riziko takmer eliminuje.

Na trh prichádza stále viac bio-fungicídov. Sú založené na vybraných účinných kmeňoch húb a baktérií s tromi režimami eliminácie patogénov.

Baktérie, ako je napríklad Bacillussubtilis, kolonizujú korene a využívajú výlučky karbohydrátov z koreňov. Produkujú výlučky s fungicídnym účinkom , a tým bránia útoku patogénov na korene, ktoré sú obklopené vrstvou prospešných baktérií.

Huby Trichodermavirens (Trichodermaharzianum) sa usídlia v substráte a fyzicky tak bránia rozšíreniu  a množeniu patogénov.

Niektoré kmene Trichoderma majú vplyv aj na auxíny (rastlinné hormóny) v koreňoch a stimulujú tak laterálny rast.

Venujte týmto bio-fungicídom a bio-pesticídom pozornosť. Rozšírite si tak škálu prostriedkov na boj proti chorobám a patogénom bez toho, aby ste museli siahnuť po toxických chemických látkach. Kombinácia nevyhnutnej chémie s blahodarnými organickými látkami prinesie skvalitnenie hracej plochy s menšou závislosťou na konvenčných hnojivách a s nižším negatívnym vplyvom na životné prostredie.

Zdroj: Pitchcare, číslo 38, August-September, autor Bill Riley BSc Hons

Adding an entry to the guestbook
Diskusia 1 5(komentárov: 371) Pridať komentár
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next
 
OnyxScieve
KillianScieve
23.06.24 08:32
PaxtonScieve
WalkerScieve
31.05.24 23:09
GeorgeScieve
EllisScieve
14.05.24 06:07
k8 カジノ
k8 カジノ
10.05.24 03:39

オンカジ k8
この記事は本当に役に立ちました。素晴らしい仕事を続けてください。

hittaks
hittaks
03.05.24 05:37

Where can I find OTC options for fatigue relief vidalista 5mg?

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next