Golf Online

Komu uveríte?

Prídete do lekárskej ambulancie a lekár vám bez zdvihnutia zraku od svojho stola podá flaštičku tabletiek a povie: „Užite tieto lieky a bude vám čoskoro lepšie". Alebo pôjdete do druhej ambulancie, lekár vás vyzve, aby ste si sadli a povedali mu, aké máte problémy a aké sú vaše očakávania. Potom vás vyšetrí, odoberie vzorky, urobí niekoľko testov a povie vám, aby ste zavolali o týždeň a potom preberie s vami výsledky.

Každý bez výnimky, kto si to prečítal by dôveroval druhému lekárovi. A váš trávnik si nezaslúži rovnakú starostlivosť? Keď volá obchodný zástupca, zoberiete si prvý liek, ktorý vám ukáže vo svojom katalógu alebo máte obchodného zástupcu na hnojivá, ktorý bude diskutovať o vašich zámeroch? Aké štandardy očakávate? Dal vám obchodný zástupca rozpočet, ktorý zohľadňuje jeho očakávania? Potom navrhujem odobratie vzoriek. Ak si vaše vlastné zdravie zaslúži lekára, ktorý je starostlivý, čo tak zdravie vášho trávnika?

Keď navštívim nové miesto kdekoľvek na svete, rád si odoberám pôdne vzorky spolu s trávnikovým manažérom. Dáva mi to možnosť na jeho spoznanie a pre neho je to príležitosť porozprávať mi o jeho trávniku, jeho členoch, úrovni personálu a všetkých ďalších otázkach, s ktorými sa denne manažér trávnika stretáva. Taktiež je tu priestor, aby som zistil, ako môžem byť čo najviac nápomocný. Taktiež si zaznamenávam druhy tráv, ako dobre je vytvorená drenáž. Tieto dva aspekty sú potrebné, aby som navrhol správne riešenia. Rôzne druhy tráv si vyžadujú rôzne programy výživy a zatiaľ čo je dobrá drenáž dôležitá pre členov, všeobecne znamená, že sa živiny rýchlejšie vsiaknu, ako na miestach, ktoré majú slabú drenáž. Taktiež treba pripomenúť, že výsledky analýz znamenajú komplexnejší prehľad o stave trávnika a následne presnejšie odporúčania. Vzorku je potrebné odobrať približne do hĺbky cca. 25 mm resp. z koreňovej zóny. Nie je dôvod na testovanie do hĺbky 0,6 m, kde už nie sú korene rastlín. Trávnik nie je ovplyvnený nutričnou nerovnováhou, ktorá sa nachádza mimo koreňového systému.

Vzorky z golfových ihrísk by sa mali odoberať z piatich bodov ihriska; na väčších plochách je princíp rovnaký, beriem vzorky rovnomerne po celom mieste.

Tabuľka uzamknutia živín

Na testovanie odstránim trávnik z vrchnej časti vzorky. Robím to preto, že chcem odmerať organický obsah pôdy, a toto meranie môže byť ovplyvnené ponechaním trávy na vrchnej vrstve pôdy. Päť odobratých vzoriek z každého greenu alebo ihriska nám dá reprezentatívnu vzorku celého územia. Často kladená otázka je, kedy by sa mali odobrať vzorky. Ideálna doba je bezprostredne pred hnojením, lebo nedávne hnojenie nám dá nesprávne údaje o tom, čo sa deje v koreňovom systéme. Samozrejme nikdy nezabudnite presne označiť každú vzorku! Ani najlepšie testovanie na svete nie je dobré, ak neviete odkiaľ sú vzorky! Vzorky sú testované na pH, organickú podstatu, tri základné živiny (N, P, K), tri sekundárne živiny (Ca, Mg, S) a stopové prvky, zinok, mangán, meď, železo a bór. Je overené mnohými rokmi, že nadbytok živín uzamkne iné živiny (tabuľka uzamknutia živín) ako napr. nadbytok mangánu uzamkne fosfor a dusík, tým pádom ovplyvní rozvoj koreňov a zdravie rastliny. Ak neurobíte testy na mangán, nedozviete sa to a následne by ste urobili nesprávne rozhodnutie, ktoré by zahŕňalo dodatočné pridanie fosforu. Pokračovanie v aplikácií fosforu následne zablokuje kalcium, magnézium, zinok, mangán, meď a železo. Takže je dôležité aby ste testovali všetky živiny, ktoré sa viažu na iné živiny.

Keď dostanete výsledky z laboratória, som presvedčený, že trávnikový manažér dostane kópiu presných čísiel. Manažovanie trávnika je mix umenia a vedy a nezameriava sa na niektorú živinu. Jeden trávnikový manažér si môže myslieť, že fosfor na úrovni 16 je pre koreňovú zónu v piesku málo, iný zase, že je vysoká a tretí si môže myslieť, že je ideálna. Z tohto dôvodu je dobré vidieť čísla a nie sa iba spoľahnúť na názor predajcu hnojiva.

Môžete identifikovať viac a viac z pôdnych výsledkov a to vám veľmi pomôže. Nedávno sme dostali výsledky pôdnych testov z pólo ihriska z Arabských Emirátov. Boli sme schopní identifikovať veľmi veľké riziko rozvinutia čiernej vrstvy na jednom z ihrísk a navrhovali sme ďalšie testy a program aby sme sa zbavili nadbytku síry. Trávnikový manažér bol nadšený, že sme mohli identifikovať problém na diaľku a on bol schopný ho liečiť a dosiahnuť očividné zlepšenie kvality jeho ihriska.

Ďalším číslom z pôdnej správy je CEC, je to skratka pre katiónovú výmennú kapacitu, ktorá je veľmi dobrý indikátor na stanovenie, koľko živín pôda udrží. Typické pre pieskové pôdy je, že CEC má od 4 do 6, ťažké ílové alebo organické pôdy majú CEC do 20, takže pieskové pôdy majú lepšiu drenáž a ílové pôdy s vysokým organickým obsahom zase udržia viac živín. Jedna vec, ktorá sa často nechápe je, že CEC nie je merateľná, je to čisto kalkulovaná záležitosť. Správa z laboratória by sa mala vrátiť s prekalkulovanou CEC, ale je dôležité, že trávnikový manažér pochopí, že toto nie je merané, ale skôr kalkulované, a vysoká aplikácia hnojiva pred testovaním urobí CEC umelo vysokou. Často sa ma pýtajú, aká je ideálna CEC. Odpoveď je, že neexistuje ideálna CEC, iba jedna, ktorú máte. Je dôležité s ňou pracovať a nie ísť proti nej. Ak máte nízku CEC, nie je dôvod na aplikovanie veľkého množstva živín v jednej dávke. Je lepšie aplikovať málo a často, inak stratíte väčšinu živín, čo je zlé pre váš rozpočet aj životné prostredie.

Ak máte výsledky so stanovením, ktorých živín je nadbytok, a ktorých je nedostatok, je úlohou trávnikového manažéra a dodávateľa hnojiva dať dokopy rovnováhu všetkých živín. Váš trávnik by mal byť schopný bojovať proti chorobám a rýchlo sa zotaviť z poškodenia akéhokoľvek druhu. Aby to bolo možné, potrebuje vaša rastlina vyrovnanú výživu. Takže by ste mali vybalansovať živiny v koreňovej zóne. Nemôžete to urobiť, ak neviete na začiatku, čo je v koreňovej zóne.

Keď už viete, aký je váš štartovací bod, môžete doplniť to, čo je v deficite a odstrániť to, čo je nadbytočné. Váš dusík, fosfor a draslík sú pre rastliny potravou, ale pamätajte, že rastliny potrebujú všetky ostatné sekundárne a stopové prvky ako atlét, ktorý potrebuje svoje multivitamíny. Dôverujte doktorovi, ktorý sa dostatočne stará a robí testy.

článok prevzatý z časopisu Pitchcare Jún/Júl 2009, autor Richard Lawrence

Adding an entry to the guestbook
Diskusia 1 5(komentárov: 34) Pridať komentár
1 2 3 4 5 6 7 Next
 
Reprise d'Entreprises
Michel
27.06.24 13:35

Reprise d'Entreprises la reprise d'entreprises est un processus complexe et stratégique qui implique l'acquisition et la gestion d'une entreprise existante.

Atelier Marcu
Gilbert
27.06.24 13:33

Atelier Marcu reconnu pour son expertise en ébénisterie et restauration de meubles haut de gamme, offre une expérience de plus de trente ans dans la création de pièces uniques et sur mesure.

Parma Café
Rakoto
27.06.24 13:32

Parma Café
Un petit trésor caché ! Je ne savais même pas que cet endroit existait ! Parfait café pour un rendez-vous café ou juste pour se détendre avec des amis. Bien que le menu ne soit pas vaste, il est bien meilleur que dans beaucoup de cafés où je suis allée.

Hi
Cara Railey
26.06.24 04:02

pre lekárov je kľúčové efektívne komunikovať so svojimi pacientmi, zapájať ich do rozhodovania a poskytovať komplexnú starostlivosť. Pacienti by sa mali cítiť vypočutí, rešpektovaní a podporovaní počas celej svojej cesty zdravotnej starostlivosti. Pamätajte, že ako pacient máte právo klásť otázky, hľadať vysvetlenie a aktívne sa podieľať na riadení svojho zdravia. Vaša pohoda je výsledkom spolupráce medzi vami a vaším poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.


Cara at sydney roof repairs


prodentim
Gonzalo
16.03.24 05:38

The writing style prodentim is engaging and easy to digest. A pleasure to read!

1 2 3 4 5 6 7 Next