Golf Online

Krtko – postrach trávnika

Nevítaný návštevník na golfovom ihrisku

Krtkovia sú zvyčajne samotárske zvieratá, ktoré trávia väčšinu svojho času osamote. S inými jedincami sa schádzajú len pre účely párenia. Svoje územie dokážu brániť dosť agresívne, aj keď hraničné teritória pod plotmi, kde sa ich územia prekrývajú, dokážu čiastočne zdieľať. Ak je krtko chytený, jeho „sused“ sa okamžite presunie do uvoľneného priestoru.

Ich tunely sú v rôznych vrstvách. Tie hlbšie slúžia pre rozmnožovanie a odpočinok a plytšie, povrchové  slúžia na hľadanie potravy. Práve tieto dočasné lovecké chodbičky spôsobujú väčšinu problémov. Krtko totiž dokáže vykopať až dvadsať metrov vytlačených kopčekov zeminy za jeden deň!

V tuneloch sa dokáže pohybovať prekvapivo rýchlo, až 1m za sekundu. Keďže jeho srsť dokáže ležať v ľubovoľnom uhle, môže ísť dopredu aj dozadu. Krtko dokáže aj plávať, takže v čase povodní sa dokáže presunúť do vyšších vrstiev pôdy.

Dospelý krtko váži asi 80 gramov a má 12-14 cm. Jeho chvost je 2-4 cm dlhý, drží ho v čiastočne vzpriamenej polohe, čistí ním steny tunelov a zachytáva  vibrácie z okolitej pôdy spôsobené červami a hmyzom.

Denne skonzumuje hmyz a červy s hmotnosťou až polovice svojho tela. Jeho denný režim má asi štvorhodinové intervaly , kedy strieda spánok s prácou.  Ak má nadbytok potravy, odhryzne červom hlavy a odloží si ich na neskôr.

Krtko na golfovom ihrisku? Doslova pohroma.

Samičky majú jeden vrh za rok, v období od februára do júna . Mláďatá, zvyčajne tri alebo štyri, sú po mesiaci odstavené od matky a zostanú odkázané samy na seba. Sexuálne aktívnymi sa stanú vo veku 1 roka, v priemere žijú 2-5 rokov.

Už od čias rímskej ríše boli človek a krtko v nepriateľskom vzťahu a na ich odchyt boli používané rôzne pasce a nástrahy. Jednou z najstarších bol hlinený hrniec, čiastočne naplnený vodou, v ktorom sa vyčerpaný krtko obvykle utopil. Používali sa počas celého stredoveku a v niektorých oblastiach až do 19. Storočia. Menšie hlinené pasce vo forme drenážnych trubiek sa datujú od roku 1700. Keď sa však odchyt a likvidácia krtka stala obchodnou aktivitou,  boli vyvinuté lepšie a silnejšie pasce z brestu. Kovové pasce vznikli až počas viktoriánskej éry.

Neskôr odchyt ako taký strácal na význame, nakoľko sa začal používať jed. Bola to jednoduchšia metóda, ktorá nevyžadovala žiadne špeciálne nástrahy. Chytené červy sa namočili do strychnínu a vložili sa do miest, kde krtko lovil potravu. Bol to síce účinný spôsob ako sa ich zbaviť, ale bol považovaný za nehumánny a od roku 2006 je zakázaný. V dôsledku toho populácia a aktivita krtkov prudko vzrástla a metódy ich likvidácie sa opäť vrátili k pôvodným pasciam a nástrahám, ktoré sú považované za jeden z najlepších spôsobov ako sa ich zbaviť.

Pasce a nástrahy

V súčasnosti existuje niekoľko typov pascí, ktoré sa bežne používajú: kliešťové, čeľustné, piestové vystreľovacie alebo humánnejšie rúrkové, ktoré sa vkladajú do tunelov.

Osobne preferujem čeľustné pasce, pretože sú rýchlejšie a ich nastavenie je jednoduchšie. Umiestnia sa do pôdy a naplnia sa do polovice zeminou. Krtko potom pri odstraňovaní pôdy iniciuje ich prirodzený pohyb smerom nahor a chytí sa do pasce.

rúrková pasca na krtka
kliešťová pasca na krtka

Pri odchyte je vždy lepšie použiť viac pascí ako menej. V úvode článku sme spomínali, že krtkovia sú samotári, ale v oblastiach, kde sa im prekrývajú teritóriá alebo aj počas obdobia rozmnožovania kedy hľadajú partnerov, môžete chytiť aj dvoch krtkov naraz.

Euphorbia lathyris - Aksamietnica

Existuje mnoho zaručených receptov ako chytiť krtkov, napríklad položením ostrých predmetov do ich tunelov, vytápaním tunelov vodou, umiestnením rôznych elektronických zariadení, ktoré spôsobujú vibrácie, či vysádzanie Aksamietnice (Euphorbia lathyris). Takisto existujú chemické prípravky, ktoré rozširujú pre krtkov odpudivý zápach.. Existuje však veľmi málo dôkazov o tom, že tieto spôsoby skutočne fungujú.

Pasce však stále zostávajú  najspoľahlivejším spôsobom ako si s týmito malými živočíchmi poradiť. Optimálne je, keď vám to môže niekto ukázať v praxi. Ja sám som sa učil od kolegu na jednom golfovom ihrisku.

Niekedy sa môžete stretnúť s negatívnymi reakciami. Jedna pani mi napríklad pravidelne likvidovala všetky nastražené pasce z farmárskej pastviny a hádzala ich do živého plota. Iná si myslela, že sadím stromy a keď som jej úprimne povedal čo robím, rozrušene ma začala presviedčať o tom, akú robím obrovskú chybu. Najbizarnejšou situáciou bolo, keď za mnou prišiel policajt a podozrieval ma z nekalej činnosti, ktorú vykonávam v pôde.. Keď som mu vysvetlil čo robím, neveril, lebo o tom v živote nepočul. Dalo mi skutočne veľkú prácu presvedčiť ho, že sa to naozaj robí. Neskôr som sa dozvedel, že si niektoré indivíduá skutočne do okolitých  polí zakopávali a schovávali drogy. Chudák, ktovie ako dlho hliadkoval a sledoval moje označené miesta s pascami.... 

Prajem Vám veľa šťastia pri love, len si dávajte pozor na nahnevané ženy a podozrievavých policajtov!

Článok bol uverejnený na www.pitchcare.com,  autorom je  John Sedgwick

Dodatok:

Krt obyčajný je tzv. všeobecne chránený (podľa zákona č. 114/1992 Z. z., o ochrane prírody a krajiny, v platnom znení). To znamená, že sa súčasne môže hubiť ako tzv. živočíšny škodca, v rámci ochrany proti škodlivým organizmom (zákon 193/2005 Z. z.). Iné zvieratá (príloha IV vyhlášky č. 543/2002 Z. z.) sú potom tzv. obzvlášť chránené; môžu tak spadať ešte do kategórie kriticky ohrozené, silne ohrozené alebo ohrozené.


"Krtko je celkom hojný, takže bohužiaľ skutočne nepatrí k osobitne chráneným živočíchom, je chránený len všeobecne. To znamená, že ak niekto neohrozuje krtka ako druh, čo odchytom a usmrtením niekoľkých krtkov na vlastnej záhradke nerobí, nekoná proti uvedenému zákonu. Napriek tomu by som sa prihovárala, aby sa ľudia pokúsili krtkov skôr vyháňať ako hubiť, "vyjadrila sa k tomu Dáša Chytilová, lektorka zo Strediska ekologickej výchovy hl. mesta Prahy.