Golf Online

Laboratórne analýzy

V oblasti športových trávnikov existuje mnoho nástrojov, ktoré môžu greenkeeperi, groundsmeni, agronómovia či golfoví architekti využiť pri svojom rozhodovaní. Laboratórne analýzy sú jednou zo služieb, ktorej výsledkom je rozhodnutie na základe faktov, nie iba dohadov.

European Turfgrass Laboratories Ltd (ETL), so sídlom v Stirlingu v Škótsku je jednou z firiem, ktorá má ambíciu poskytnúť kompletné laboratórne a testovacie služby pre turf priemysel. Spoločnosť existuje už od roku 1996, kedy bola založená skupinou agronómov a dodávateľov s cieľom poskytovať presné a hlavne rýchle výsledky. V tej dobe totiž bola rýchlosť častokrát problémom. O dva roky neskôr sa laboratórium presťahovalo do Stirling Enterprise Park a sídli tam dodnes. ETL sa v roku 1997 stalo akreditovaným laboratóriom  A2LA (Americká asociácia pre akreditáciu laboratórií). Takýchto akreditovaných laboratórií je na svete len desať, z toho 5 v USA.

V čom sú výhody akreditovaných laboratórií?

Takéto laboratóriá majú prísne zásady a postupy, ktoré musia dodržiavať, aby bola zaistená konzistencia, presnosť a spoľahlivosť výsledkov ich skúšok. Každé dva roky sú vykonané 2-3 dňové kontroly, ktoré testujú spôsobilosť zamestnancov, testovacie techniky a postupy, priestory a ich vhodnosť, kalibráciu prístrojov a nadväznosť na národné štandardy. Pomocou vzoriek sú na dennej báze testované  referenčné normy, aby bola istota, že zariadenie funguje normálne.

Každé akreditované laboratórium má presne stanovený rozsah svojej akreditácie, tj. zoznam testov, na ktoré má kompetencie. Ak sa budete rozhodovať, ktoré laboratórium použijete, zistite si tieto informácie vopred. Akreditované laboratóriá sú ďalej povinné 4x ročne participovať na programe testovanie spôsobilosti. Vzorky sa otestujú a štatisticky vyhodnotia. Akékoľvek odchýlky sú zanalyzované a na základe výsledkov sú vykonané potrebné korekcie.

Takže, prečo testovať?

Testovanie môže poskytnúť užitočné informácie a uľahčiť rozhodovanie v nasledujúcich oblastiach:

  • Výber materiálov pre nové stavebné projekty
  • Identifikácia problémov týkajúcich sa koreňovej zóny a topdressingu
  • Odporúčania úrovne živín v pôde
  • Zaistenie kompatibility materiálov
  • Výber vhodného piesku do bunkrov
  • Stanovenie vhodných konštrukčných hĺbok pre rôzne materiály
  • Testovanie vhodnosti  vody na zavlažovanie

Nezávislé laboratórium je vždy najlepšou voľbou, nemá totiž žiadny záujem na predaj určitého výrobku či materiálu. Rýchle, presné a spoľahlivé výsledky sú zásadné. Venujte pozornosť výberu laboratória, ale zároveň prosím nezabúdajte, že niektoré skúšobné metódy skutočne potrebujú niekoľko dní na finalizáciu.

Informácie, ktoré môžeme získať ako výsledky z laboratórií, sú mimoriadne dôležité hlavne v procese výstavby – a to najmä pri výbere správnych materiálov.

Ako teda môže laboratórium pomôcť?

V prvom rade je treba identifikovať aké stavebné materiály sú k dispozícii  v blízkosti projektu.

Vyberte si piesok pod greeny a štrk na drenáže. Od dodávateľov si vypýtajte vzorky z každého potenciálneho materiálu. Ďalej sa uistite, že dodávateľ má potrebné množstvo materiálu na celú stavbu.

U piesku by mala byť stanovená frakcia a pH, u štrku veľkosť a tvar štrkových častíc. Výsledkom tejto analýzy bude presná informácia ktorý piesok je kompatibilný s daným štrkom, tj. či sa dané dva materiály dostatočne „premostia“. Ak by sme vybrali materiály, ktoré nebudú kompatibilné (bez prítomnosti štrkovej medzivrstvy), mohlo by to vo veľkej miere negatívne ovplyvniť kvalitu budúceho greenu. Základný princíp spočíva v tom, že 15 % najväčších častíc podľa zrnitostnej krivky piesku z koreňovej vrstvy neprepadne cez 15 % najmenších častíc podľa zrnitostnej krivky štrku. Medzi zrnkami štrku tak vznikajú medzery, ktoré ak nie sú upchaté zrnkami piesku, zabezpečujú optimálnu vlhkosť drenážnej vrstvy a pozitívne tak ovplyvňujú tvorbu zdravého a dlhého koreňového systému.

Ďalším krokom je výber organických  (rašelina, zemina, kompost, jemne mletá kôra, piliny..) a anorganických materiálov (zeolit, kalcinované diamonity alebo  kalcinované íly), ktoré bude vhodné kombinovať s vybraným pieskom.

Následne môže laboratórium pomôcť s návrhom zloženia koreňovej zóny. Otestuje rôzne zmesi, rôzne pomery piesku a organických a anorganických materiálov. Vždy by mala byť testovaná priepustnosť, veľkosť a rozloženie častíc, pH, tvar častíc, obsah organickej hmoty,  hydraulická vodivosť, objemová hmotnosť, celková pórovitosť, a taktiež vzdušná a vodná pórovitosť. Ku všetkým výsledkom existujú orientačné hodnoty doporučené USGA.

Výsledkom bude informácia o ideálnom zložení koreňovej zóny pre Váš projekt. Na základe týchto poznatkov je dobré pripraviť skutočnú vzorku a tú dať opäť otestovať. Zistíme tak, či aj jej reálne vlastnosti sú porovnateľné s tými predpokladanými laboratórnymi.

Za predpokladu, že tieto výsledky budú uspokojivé, je treba zabezpečiť starostlivú kontrolu kvality použitých materiálov počas celého procesu miešania zmesi. Akákoľvek odchýlka týkajúca sa kvality piesku, alebo organických či neorganických materiálov, môže mať negatívny vplyv na fyzikálne vlastnosti. Odporúča sa v pravidelných intervaloch kontrolovať konzistenciu pôdnych častíc  a obsahu organickej hmoty. V prípade potreby sa tak dajú vykonať úpravy, aby boli dodržané požadované fyzikálne vlastnosti. Z každých 1.000 ton vyprodukovaného materiálu by mala byť odobratá vzorka a otestovaná v laboratóriu.

Takisto z každej dodávky materiálu dodanej na stavu by mala byť uchovaná vzorka s kompletnými identifikačnými informáciami, tj.  dátum dodania, číslo dodacieho listu a pod. Je treba uchovať všetky vzorky v suchu a na bezpečnom mieste aby bolo možné -  v prípade výskytu akýchkoľvek problémov  - ich znovu použiť pre účely detekovania príčin daných problémov.

Veľmi často sa do laboratórií dostávajú vzorky z už existujúcich greenov, ktoré zápasia s rôznymi problémami.  A tiež veľmi často sa ukáže, že použité materiály neboli kompatibilné. V prípade, ak by bolo testovanie urobené vopred, ušetrili by sa obrovské náklady. Poplatky za laboratórne testy sú len zlomkom nákladov na rekonštrukciu greenov.

Tak prečo riskovať?  Nenechajte nič na náhodu, nespoliehajte sa na odhad či skúsenosti....  Nezávislé a akreditované laboratóriá poskytujú istotu a spoľahlivé podklady pre všetky dôležité rozhodnutia.

Chcete vedieť viac o materiáloch na výstavbu golfového ihriska? Čítajte TU.

Článok bol uverejnený v časopise PitchcareDecember/January 2011, autor Dan Hughes, www.pitchcare.com

Adding an entry to the guestbook
Diskusia 1 5(komentárov: 22) Pridať komentár
1 2 3 4 5 Next
 
AtyHQDIL
qQRIygRC
22.12.23 22:19

First off, let s clear up the location generic cialis online europe

faradad
fartzdsdfa
06.10.23 05:23

Od intenzívnych Dino Game strieľačiek až po zložité strategické hry a pohlcujúce simulácie virtuálnej reality, je tu hra pre každého.

klj
sam
12.09.23 04:04
klj
sam
12.09.23 04:03

such a wonderful post.
لعبة بادل

klj
sam
12.09.23 04:02

VERY GOOD,
لعبة بادل

1 2 3 4 5 Next