Golf Online

Máte silne zhutnenú pôdu, ktorá neabsorbuje vodu?

Extra Rocket Tines - extra hrubé kónické hroty

Celý minulý rok bojoval holandský Kagerzoom Golf Course s nadmernou vlhkosťou po každom daždi.

Problém bol natoľko závažný, že sa manažment klubu rozhodol situáciu riešiť komplexne  - na fervejách aj na rafoch - čo predstavovalo plochu 6,7ha) Na zmiernenie tohto problému zvolili aerifikáciu  s použitím  nových hrubých hrotov kónického tvaru tzv. Rocket tines (s priemerom  60mm a dĺžkou 150mm), ktoré inštalovali na Verti-Drain  7626.


Počas tejto operácie, bolo do celkovej plochy aplikovaných 1.000 m3 piesku. Operácia bola naplánovaná v októbri 2012. Vrchná ílovito-rašelinová vrstva bola nepriepustná a zabraňovala vsakovaniu dažďovej vody.

Východisková situácia

Gerard Schoenaker:  Problém je zapríčinený nadmernou tvorbou plsti v hornej vrstve pôdneho profilu fervejí.  Ihrisko má 20 rokov a je pravdepodobné, že pri jeho výstavbe ferveje nemali prioritu.  Každý rok aplikujeme  350 m3 piesku (200 m3 v máji a 150 m3 v septembri).  Ale pohyb pôdnych organizmov, ako sú dážďovky prináša do hornej vrstvy íl a v kombinácii so zvyškami  pokosenej trávy, ktoré zostávajú na povrchu a nie sú zbierané,  sa vytvára veľké množstvo plsti . A jeseň roku 2012, ktorá bola veľmi bohatá na zrážky, priniesla skutočne závažné problémy.

Pre budúcnosť máme v pláne použiť tieto hrubé hroty každých 5-6 rokov, aby sme podobným komplikáciám zabránili. Použitie klasických hrotov s priemerom 24mm nie je v tomto prípade postačujúce.

Treba brať ohľad aj na počasie

Gerard Schoenaker: Pri takejto operácii je treba vyčkať na stabilné suché počasie. Podarilo sa to v 13. týždni. Pôda bola dostatočne suchá, jednak  vďaka silnému vetru z východu s rýchlosťou 13m/s, jednak vďaka slnečnému počasiu.  Tieto podmienky boli ideálne aj preto, že sme potrebovali vysušiť piesok, ktorý sme skladovali vonku a vrchná vrstva 15-20mm bola vlhká.  Celkovo sme aplikovali 1000m3, 40 plných kamiónov.

Ako bola vykonaná operácia:

Gerard Schoenaker: Najskôr sme ferveje a rafy pokosili na skutočne krátku výšku. Potom sme naviezli 15-20mm vrstvu piesku a urobili aerifikačné otvory s Rocket tines do hĺbky 150mm. Keďže je tvar hrotu kónický (vo vrchnej časti má priemer 60mm), vysušený piesok automaticky zapadol do otvorov.  Použili sme piesok M3D s frakciou 2,6-2,9mm, čiže hrubý piesok vhodný na hutné ílovité pôdy. Potom sme použili zaťahovacie siete na zapracovanie čo najväčšieho množstva materiálu – až po vrchnú časť kónických otvorov.  Následne sme použili Verti Drain s klasickými 24mm hrotmi do hĺbky 35mm. Touto operáciou sa štruktúra veľkých otvorov narušila, čiže neskôr na povrchu neboli viditeľné. Nasledovalo opätovné použitie zaťahovacej siete a valca. Nakoniec boli takto zrenovované plochy opätovne dosiate. 

Celý proces trval štyri dni, v piatok popoludní sme boli hotoví. 

Aby sme predišli poškodeniu trávnatých plôch, pre vybudovanie prístupových ciest pre dodávanie piesku na ihrisko sme použili oceľové dosky. Vždy sme brali do úvahy akú hmotnosť je trávnik schopný uniesť. Všetky mechanizmy mali široké pneumatiky, vhodné na prácu na trávniku.

Rocket Tines Ø 60mm
Solid Tines Ø 24mm

Zhrnutie:

Hroty od firmy REDEXIM Rocket Tines sú určené na použitie všade tam, kde je potreba aplikovať do vrchnej vrstvy pôdy veľké množstvo piesku. Po zapracovaní piesku zaťahovacími sieťami sa následne použijú hroty klasické,  s priemerom 24mm a dĺžkou 35mm.

Rocket Tines  sú určené výhradne pre "najvýkonnejšie" typy aerifikačných strojov Verti Drain, modely 7621 a 7626, z dôvodu vysokej intenzity sily prenášanej na hriadeľ aerátora.

V ponuke sú dva typy hrotov Rocket tine:
Ø 50mm x 345mm (dĺžka)
Ø 60mm x 150mm (dĺžka)

Celý sortiment strojov na starostlivosť o trávnik nájdete na www.3gmachinery.eu