Golf Online

Námraza na trávniku

Námraza na trávniku môže často spôsobiť problémy s dodržaním ranných tee-timov.  Dôvodom je fakt, že chôdzou po zamrznutých steblách  môže dôjsť k poškodeniu porastu.  Všeobecne sa dá povedať, že pekné jesenné dni a námraza na trávniku idú často ruka v ruke. Poďme sa bližšie pozrieť na to, kedy a za akých podmienok treba s námrazou  počítať a ako vážne môže trávnik poškodiť.

Mráz sa vyskytuje počas chladných nocí s jasnou oblohou, kedy rastliny opätovne vyžarujú teplo (exotermická reakcia). Tým, že rastlina stráca teplo, ochladzujú sa listy. A ako klesá jej teplota, vlhkosť zo vzduchu sa kondenzuje  na listoch. Keď je teplota listov pod bodom mrazu, potom táto vyzrážaná tekutina ihneď na steblách zamrzne. Dochádza k tomu aj v prípade, že teplota vzduchu je ľahko nad hranicou mrazu.

Počas oblačných nocí sa námraza netvorí tak často, pretože mraky odrážajú, resp. absorbujú a znovu vyžarujú energiu  späť do trávnika . To znamená , že rastliny prijímajú teplo z tohto opätovného vyžarovania.  Takisto sa námraza často netvorí pokiaľ fúka vánok, resp. slabý vietor. Prúdenie zmiešaného vzduchu  nad povrchom trávnika, blízko stebiel tlmí pokles ich teploty a zároveň podporuje odparovanie kvapôčiek z povrchu listov.  Miesta s malým sklonom sú na vznik námrazy náchylnejšie ako miesta s väčším sklonom, tj. šikmejšie plochy (vzduch sa pohybuje smerom nadol, tj. ľahšie sa mieša)

Námraza sa obvykle  tvorí skoro ráno pred východom slnka . Dáva to zmysel, pretože keď rastliny opätovne vyžarovali energiu po celú noc, teplota listov bude najchladnejšia práve pred svitaním. Námraza sa však môže tvoriť aj krátko po svitaní, vzhľadom k nízkym uhlom svetelných lúčov, ktoré tak nedokážu priamo zasiahnuť  steblá.

Námraza sama o sebe nie je pre trávnik hrozbou, nebezpečný je pohyb  namrznutom poraste – ten môže spôsobiť povrchové poškodenie, steblá sa polámu. Príznakom je obvykle purpurové až  čierne zafarbenie (takmer ako pri nadmernej aplikácii železa), ktoré postupne prejde do slamovej žltej. Ak nedôjde k poškodeniu korunky, porast sa zotaví hneď ako vyrastú nové steblá.

Článok bol uverejnený na  http://buckeyeturf.osu.edu