Golf Online

Počasie dokáže pripraviť krušné chvíle

Gray Bear Golf Club Tále je jedno z najkrajších golfových ihrísk na Slovensku. Ihrisko, ktorého architektmi sú Američania Bob Walton a Skip Malek, bolo prvým majstrovským ihriskom na Slovensku.

Nádherné prírodné scenérie horského údolia, do ktorých je ihrisko škótskeho typu veľmi citlivo včlenené, bolo v lete hostiteľom vrcholového športového podujatia  LET pod názvom Allianz Slovak Ladies Open.

Prvých deväť jamiek je umiestnených prevažne na otvorenej lúke, kým druhá deviatka sa vinie hustým lesným porastom ihličnanov a skál.Greenkeeperom na ihrisku je od jeho začiatku Marek Botev.

Marek, mohli by ste našim čitateľom na začiatok povedať pár slov o sebe?

Mám 35 rokov, narodil som sa v Brezne. Po štúdiu na Strednej poľnohospodársko-technickej škole v Rimavskej Sobote som začal pracovať v komunálnych službách ako vedúci pracovník na úseku verejnej zelene.

Momentálne pracujete ako hlavný greenkeeper na Táľoch a pokiaľ viem, ste tu od úplného začiatku. Ako ste sa dostali k tejto práci? Venovali ste sa greenkeepingu hneď, alebo to prišlo postupne?

Dopočul som sa, že na Táľoch sa začína budovať golfové ihrisko. Zaujalo ma to, hoci som vtedy nemal o greenkeepingu žiadne poznatky. Prišiel som tam pracovať ako brigádnik a postupne som zisťoval, čo práca na golfovom ihrisku obnáša. Bol som pri terénnych  úpravách, prvých výsevoch, realizácii závlah a drenáží,  stavbe bunkerov, drnovaní atď. K samotnému greenkeepingu som sa dostával postupne vykonávaním jednotlivých prác na ihrisku. Prirodzene, musel som sa vzdelávať v oblasti trávnikárstva a v tom pokračujem aj naďalej. Touto cestou sa aj chcem poďakovať vedeniu Tále a.s., že ma v neustálom vzdelávaní podporujú a následne mi umožňujú svoje vedomosti uplatňovať v praxi. 

Ako ste si budovali, resp. budujete pracovný tým? Predsa len povolanie greenkeepera na Slovensku nemá tradíciu a nájsť človeka so skúsenosťami  a hlavne vzťahom k tomuto povolaniu nie je úplne jednoduché.

Pracovný tým  bol hneď od začiatku po zrealizovaní ihriska veľmi rozmanitý. Časom sa však ukázalo, kto má aký vzťah k práci a dnes môžem povedať, že sme tým, ktorý má rád svoju prácu, vieme medzi sebou komunikovať a zároveň sa aj dopĺňať, čo považujem v tejto brandži za veľmi dôležité.

Koľko ľudí sa v súčasnosti o ihrisko stará?

Na ihrisku  pracuje spolu 12 ľudí, staráme sa hracie plochy aj o údržbu a opravu strojov.

Ihrisko Grey Bear Tále je obklopené nádhernou prírodou medzi lesmi, čo vytvára neopakovateľnú atmosféru. Tento rok v máji bolo dejiskom turnaja Allianz Slovak Ladies Open, ktorý bol zaradený do najprestížnejšej európskej ženskej profesionálnej túry LET. Ako si na akciu spomínate?  Počasie  vám neprialo, často hrozili búrky a dohrávalo sa dokonca až v pondelok...

Pre všetkých ľudí, ktorí pracujú na Táľoch, to bola veľká výzva. Ihrisko sme pripravovali podľa požiadaviek LET. Niektoré zadané úlohy sme museli vykonať ešte na konci predchádzajúcej sezóny minulú jeseň. Prirodzene, všetko bolo monitorované kompetentnými ľuďmi z LET. Počasie pred turnajom bolo daždivé, za posledný týždeň spadlo viac ako 80mm zrážok. Museli sme vynaložiť veľké úsilie, aby sme všetky práce stihli včas. Potrápila nás najmä úprava bunkerov, pretože dažde splavili piesok z okrajov takmer v každom.

Ako ste zvládli prípravné práce a aké bolo vaše vyťaženie tesne pred akciou a počas nej? Museli ste povolať kvôli údržbe ihriska aj externých ľudí? Koľko hodín denne ste boli v pohotovosti? Spali ste vôbec?

Prípravné práce boli zvládnuté načas vďaka maximálnemu nasadeniu každého z nás. Na údržbu ihriska sme mali ako výpomoc 2 ľudí, ktorí mali skúsenosti. V čase turnaja sme vždy v skorých ranných hodinách pripravovali ihrisko na hru  a po odohraní hracieho dňa sme pokračovali v údržbe a prípravách na nasledujúci deň. Druhý a tretí deň turnaja sa skoro ráno dohrávali kolá z predchádzajúceho dňa, keďže nám počasie naozaj neprialo a čelili sme niekoľkým búrkam. Vtedy sme museli pracovať už od štvrtej hodiny ráno, aby boli plochy perfektne nachystané na prvý odpal. Spať sme spali, síce len krátko, ale predsa.

Aké boli reakcie a ohlasy na kvalitu ihriska od svetových hráčok? Čo si najviac pochvaľovali, a naopak s čím mali prípadne „problém“?

Hráčky ihrisko hodnotili ako veľmi náročné, ale na druhej strane nádherné. Použil by som vyjadrenie golfistky svetového formátu Laury Davies: „Ihrisko je veľmi náročné. Prispelo k tomu aj počasie pred turnajom a počas neho a to bol dôvod, prečo napríklad mokré ferveje dosť spomaľovali loptičky. Ale ihrisko je nádherné a ja verím, že tu nie som poslednýkrát.“ Hráčky si pochvaľovali aj dobre upravené bunkre a vysokú kvalitu greenov, aj napriek tomu, že ich považovali za veľmi náročné.

Keď sa vrátime trochu späť v čase, boli treba pred turnajom nejaké špeciálne úpravy, napr. čo sa týka rýchlosti greenov, výšky kosenia atď.?  Zasahovalo sa nejako pred LET do dizajnu ihriska?

Do dizajnu ihriska LET nezasahovala. Pred turnajom sa stanovili jasné podmienky týkajúce sa údržby. Prípravné práce pred turnajom boli prekonzultované osobne. Rýchlosť greenov a ich výška sa pravidelne merala a na základe toho sa prispôsobovala údržba.

Ihrisko Gray Bear je druhé najvyššie položené golfové ihrisko, leží  v nadmorskej výške 640m. V jeho bezprostrednej blízkosti je dokonca zjazdovka a bežecká stopa. Nadmorská výška určite limituje dĺžku sezóny. Kedy začína a končí golfová sezóna na Táľoch? Čomu sa Vy venujete mimo golfovej sezóny?

Golfová sezóna u nás oficiálne začína 1.mája a končí 31.októbra. Mimo sezónu sa pripravujú lyžiarske vleky a zjazdovka na zimnú sezónu. Na Táľoch má aj zima svoje čaro. Máme na zjazdovke 6 lyžiarskych vlekov a tzv. snowtubing. V zimnej sezóne pracujem ako obsluha lyžiarskeho vleku, ale čas využívam aj na vzdelávanie v oblasti greenkeepingu.  

Čo je pre Vás ako greenkeepera najťažšie, s čím máte najväčšie starosti?

Každý jeden greenkeeper sa počas golfovej sezóny  musí vysporiadať s určitým tlakom, ktorý je na neho kladený  jednak zo strany majiteľov a vedenia klubu, ako aj zo strany hráčov. Veľkú úlohu zohráva aj počasie, ktoré je nevyspytateľné a dokáže pripraviť krušné chvíle. Každá sezóna je iná práve kvôli počasiu. Pre mňa ako greenkeepera je zásadné aby sa jednotlivé práce, ktoré sú nutné pre zdravý rast trávnika, previedli včas a kvalitne.

Je nejaká činnosť, ktorú môžete označiť ako Vašu najobľúbenejšiu? Čo robíte vyložene rád?

Takých činností je veľa, ale ak mám vybrať jednu, tak najradšej vŕtam jamky na greenoch. Na práci greenkeepera je však pre mňa najkrajšia práve tá rozmanitosť, kedy každý deň robíte v rámci údržby ihriska inú prácu.

Ako vnímate záujem vašich golfistov o stav a kvalitu trávnika? Komunikujete spolu? Zaujímajú sa o to, čo sa deje, či sú nejaké problémy a teda prečo je niekde plocha, ktorá nie je v 100% podmienkach? Alebo sa to skôr obmedzuje len na vyjadrenia nespokojnosti..

Hráči sú rôzni, niektorí sa zaujímajú o to, čo robíme a my sa im snažíme vysvetliť o akú činnosť ide a prečo ju treba urobiť. Sú však samozrejme aj takí, ktorí sú nespokojní, ale tak je to všade.

Marek, veľmi pekne ďakujeme za rozhovor, želáme Vám úspešnú sezónu.

Adding an entry to the guestbook
Diskusia 6 10(komentárov: 13) Pridať komentár
 
Billywraws
Billywraws
30.03.21 12:14

zithromax 1000 mg online: cheap zithromax zithromax online usa
https://zithromaxproff.com/# purchase zithromax z-pak

Buy Fake Balenciaga
sw12w
11.01.21 08:58

Triple S would be deeply engraved in the rubber midsole. Overall, the rubber material of an authentic Buy Fake Balenciaga pair would look more defined than that of a fake pair. Not only the definition but also the position of the logo would be incorrect on a fake Balenciaga toe box.

fake jordan 1 j balvin
sasa
09.12.20 09:46

For the sake of being succinct, we’ve also trimmed the list down to 10 drops from a fake jordan 1 j balvin— after all, making hard choices builds character and sneaker collections alike. Before we get into this week’s 10 Fake Jordan 1 High Retro drops, however, let’s get refreshed on what went down over the last seven days.

Buy Fake Yeezy 350 V2
Buy Fake Yeezy 350 V2
19.11.20 04:59

Up above we Buy Fake Yeezy 350 V2 get our first look at the 2020 restock pair which is essentially an identical copy of the 2017 pair with the upper taking on a black Primeknit construction with contrasting red seen on the “SPLY-350” text on the side panel and the red stitching on the heel pull tab.

Buy Fake Yeezy 350 V2
Buy Fake Yeezy 350 V2
19.11.20 04:58

Up above we get our first look at the 2020 restock pair which is essentially an identical copy of the 2017 pair with the upper taking on a black Primeknit construction with contrasting red seen on the “SPLY-350” text on the side panel and the red stitching on the heel pull tab.