Golf Online

Recyklácia na golfových ihriskách

V súčasnosti sa na recykláciu kladie veľký dôraz – či už na tú povinnú, alebo na dobrovoľnú. Nové technológie dokážu spracovať množstvo produktov, ktoré boli v minulosti považované za nepoužiteľný odpad. A recyklácia je prirodzene súčasťou aj golfového odvetvia. 

Recyklácia je proces, ktorého výsledkom je opätovné použitie odpadov. Má niekoľko častí:  zber, preprava, triedenie, skladovanie a spracovanie. Pokiaľ ide o golfové ihriská, medzi odpady, ktoré môžu byť predmetom recyklácie patria napr. použité motorové oleje , pneumatiky , batérie, kartóny, zbytky a výplachy pesticídových postrekov a obalov pokosená tráva,  odstránené konáre kríkov a stromov, rozpúšťadlá  atď.

Recyklácia má ekonomický a environmentálny význam.  Znížením množstva odpadov významne chránime životné prostredie. Niektorí odborníci odhadujú, že zvyšky pokosenej trávy a ostatný zelený odpad tvoria  20% objemu celkového odpadu, v niektorých lokalitách dokonca až 50%. Skládky sa tak rýchlo dostávajú na hranicu svojich kapacít.

Zvyšky pokosenej trávy, orezané konáre stromov a kríkov by sa mali na vhodnom mieste ukladať a použiť do kompostu

Recyklácia je v každom štáte upravená rôznymi predpismi a nariadeniami. Mnoho course manažérov sa však snaží recyklovať  aj materiály, u ktorých to nie je povinné.  Keďže poplatky za uloženie odpadov majú rastúci trend, nezanedbateľný je aj ekonomický aspekt takejto dobrovoľnej recyklácie.

A ako by sa dali zhrnúť hlavné zásady recyklácie na golfovom ihrisku?

Vždy keď je to možné, recyklujte pokosenú trávu

Odrezky sa dajú rozprestrieť pozdĺž rafov a okolo stromov. Môžu sa samozrejme použiť aj do kompostu.  Kompost je vynikajúci materiál podporujúci rýchle klíčenie a jeho prostredníctvom sa dá dosiahnuť aj zníženie dávok hnojenia. Kompostované trávne odrezky dodajú cenné živiny, ktoré zlepšia kvalitu pôdy.


Vždy keď je to možné, recyklujte zbytky pesticídových postrekov a obalov.

Alternatívou ich umiestnenia na špecializovanej skládke je ich recyklácia v teréne.  Podľa EPA výskumného workshopu  je takáto recyklácia ekonomická, technicky nekomplikovaná, poskytujúca celkovú kontrolu nad procesom zohľadňujúc špecifické podmienky danej lokality. Zároveň minimalizuje množstvo vody,  s ktorou musí byť naložené ako s vodou odpadovou, vyžadujúcou špeciálne ošetrenie.
V prípade, že sa pesticídové zvyšky recyklujú týmto spôsobom, mal by byť k dispozícii špeciálny záchytný  a úložný systém.  Celý proces musí byť v súlade s miestnou legislatívou a normami.

Recyklujte aj použité pneumatiky a motorové oleje.

Dodávatelia či distribútori obvykle ponúkajú možnosť spätného odberu, prípadne kontaktujte lokálne spoločnosti zaoberajúce sa recykláciou.

Trendy v znižovaní odpadov a recyklácii


1.    Legislatívne obmedzenia, zákazy vývozu istých materiálov ako napr. olovnatých kyselinových batérií, olejov, pneumatík na skládky

2.    Zálohové poplatky na likvidáciu ťažko rozložiteľných a nebezpečných látok už pri ich obstarávaní

3.    Podpora kompostovania zeleného odpadu

4.    Podpora vzniku trhu pre recyklované produkty formou odporúčaní  štátnym inštitúciám či spoločnostiam týkajúcich sa nákupu recyklovaných produktov, použitia kompostovaných materiálov a recyklácie ich vlastných odpadov

5.    Daňové stimuly pre spoločnosti a organizácie pri obstarávaní recyklačných zariadení

6.    Zelené vzdelávanie – zavedenie témy recyklácie do osnov škôl

7.    Dotácie a príspevky recyklačným centrám

Článok bol uverejnený na www.gcsaa.org, autor neuvedený.