Golf Online

Sneh na ihrisku - nechať alebo odstrániť?

Za posledné dve sezóny bola téma snehu na ihrisku často diskutovaná. Treba ho tam nechať, či odstrániť? A čo s vrstvou ľadu na greenoch? Má tráva šancu pod ním prežiť? Je lepšie vrstvu popraskať alebo nechať vcelku? Čo sa stane, ak odstránite sneh a potom týždne čelíte mrazivému východnému vetru? Čo je menšie zlo, vysušenie či poškodenie plesňou snežnou?

Veľa otázok, na ktoré nie je jednoduché nájsť odpoveď.  Ian Tomlinson, course manažér Rungsted Golf Club v Dánsku sa s nami podelí o skúsenosti, čo fungovalo a čo nie.

Ako manažér má za sebou 14 rokov práce vo Švajčiarsku a 10 rokov v Dánsku.  Ale ani tieto obrovské skúsenosti niekedy nezabránia momentu prekvapenia a neočakávaným situáciám, ktoré matka príroda nachystá.

Vo Švajčiarsku bolo bežné mať väčšinu zimy veľmi nízke teploty a na ihrisku meter snehu.  So snehom bolo treba počítať kedykoľvek od októbra do apríla. V tej dobe sme mali našťastie  fungicídny prípravok Scotts obsahujúci PCNB (pentachloronitrobenzene). Síce sa kvôli ukončeniu registrácie už nepoužíva,  ale výsledky boli vynikajúce. Aplikovali sme ho pred prvým nasnežením  a v marci sme našli green v perfektnom stave.

Ale čo môžeme urobiť dnes? V Dánsku legislatíva zakázala použite takmer všetkých pesticídov, k dispozícii zostal  len systémový fungicíd – nepoužiteľný na jeseň ani v zime. Tak ako možno udržať zdravé greeny?

V prvom rade musíme poznať  zastúpenie  trávnych druhov v  trávniku na greene a v okolí. Je isté, že ak máte porasty s dominantným postavením  lipnice ročnej, v našich podmienkach  stratíte trávnik každú zimu. Netvrdím však, že ak máte zmes v zložení  kostrava /psinček  tak nebudete mať žiadne problémy. Rozdiel je v tom,  že keď je napadnutá lipnica, celá rastlina je zničená (vrátane korunky) a vám zostanú len oči pre plač. V prípade kostravy, rastlina bude síce poškodená, ale prežije a hneď ako to priaznivé klimatické podmienky dovolia, dôjde k jej regenerácii. V priebehu niekoľkých týždňov môže byť trávnik  opäť vo vynikajúcej kondícii. Lipnicové greeny budú zjazvené a nerovné  aj 2-3 mesiace.

Najlepšie skúsenosti máme s greenmi s 80% podielom kostravy a 20 % psinčeka na otvorených plochách bez zatienenia stromami.  Greeny, ktoré sa nachádzajú  v blízkosti stromov, kde je obmedzený dopad slnečného svetla a nedostatočné prúdenie vzduchu, majú obvykle väčší podiel lipnice a vždy bývajú vo väčšej miere poškodené plesňami.

V zime roku 2009/2010 sme zažili mimoriadne tuhú zimu. Mali sme šťastie, že greeny zamrzli predtým ako napadol sneh. To vždy pomôže znížiť riziko poškodenia chorobami.  Neskôr však môžete čeliť inému problému. V polovici zimy príde odmäk ale tým, že je green zamrznutý, voda nemá kam vsiaknuť.  Zostane na povrchu a keď opäť zamrzne, máte na greene niekoľko centimetrovú vrstvu ľadu. Za týchto okolností lipnica prežije  cca 30 dní. Zmes kostrava/ psinček prežije až 60-100 dní.

Ďalšia neľahká  situácia môže nastať, ak na povrch dopadá priame a silné slnečné žiarenie, ale teplota je príliš nízka, aby sa ľad roztopil. Vtedy vrstva ľadu zafunguje ako lupa a môže dôjsť k spáleniu  trávnika.  Mnohokrát som použil vertidrain, aby som popraskal a narušil vrstvu ľadu. Ľad sa nedá úplne odstrániť, pretože steblá rastlín sú k vrstve primrznuté, ale  umožníte tak prístup vzduchu a zabránite uduseniu.  Radšej riskovať menšie poškodenie trávnika, ako neurobiť nič a len čakať. Riziko, že sa tráva pod vrstvou ľadu spáli je značné a aj mne sa to bohužiaľ jeden rok vo Švajčiarsku stalo.

Minulú zimu sme nechali sneh na greenoch počas celej zimy a keďže predpoveď  ukazovala, že sa pomaly oteplí,  začali sme vo februári odstraňovať sneh.  Ak máte veľké množstvo snehu na ihrisku a predpoveď naznačuje zvyšovanie teplôt,  odstránenie snehu je dobrá vec.  Greeny vyzerali čisté. Bol som veľmi potešený, ale radosť netrvala dlho. O dvadsaťštyri hodín neskôr som stratil päť greenov v dôsledku poškodenia plesňou.  Nikdy predtým som to nezažil. Spóry plesne boli zrejme zachytené na povrchu. Ako rástla teplota, horná centimetrová vrstva ľadu sa roztopila a práve prostredníctvom vody sa spóry plesní dostali na rastliny. A green, ktorý sa ešte 24 hod predtým zdal byť úplne v poriadku, bol naraz na 60% zničený.  Skoro až desivá situácia..

Zima 2010/2011 bola pre nás tvrdým orieškom. V polovici novembra pršalo a hneď nasledujúci deň nasnežilo 30cm snehu. Greeny nemali predtým kedy zamrznúť a takáto situácia je vždy nebezpečná. Ani nie za 24 hodín boli viditeľné príznaky plesne snežnej na plochách s priemerom 30cm. Následne teplota klesla na mínus 12°C, ale sneh zafungoval ako izolačná vrstva, ktorá neumožnila greenom zamrznúť.  Sneh sme radšej odstránili, nakoľko predpoveď očakávala napadnutie ďalšieho.  Greeny boli čisté a pri teplote mínus 10°C zamrzli. Mohli sme si vydýchnuť. Opäť napadol sneh, ale už sme boli pokojní.  Rozhodli sme sa, že vždy odstránime sneh z greenov, ktoré sú zatienené a čelia nedostatku priameho slnečného žiarenia. Naopak na otvorených  greenoch sme ho nechali niekedy aj  na dobu 10 týždňov, pričom neboli viditeľné žiadne známky poškodenia.  Ostatné plochy ihriska však na tom neboli až tak dobre. Ferveje siedmych jamiek postavené na 18m rašeliny s vysokým podielom  lipnice lúčnej  mali vážne problémy hlavne z dôvodu premokrenia. Ostatné ferveje, s vyšším obsahom ílovitých častíc a rozmanitejším  zložením trávnych druhov  boli poškodené menej. Počas celej doby od novembra do marca bola teplota nad bodom mrazu len 5 dní.

Moje skúsenosti ukázali, že kostravové greeny síce trpia na pleseň snežnú, ale nie je to až taký veľký problém.  Ich hracie vlastnosti neutrpia, zostanú pevné a vyblednuté škvrny na jar rýchlo zmiznú. Zdá sa, že väčšie problémy s plesňou majú počas prvých pár rokov a potom si vybudujú čiastočnú rezistenciu.

Niektorí moji kolegovia sa vyjadrili v tom zmysle, že odstránenie snehu z greenov v polovici zimy má za následok poškodenie povrchu  v dôsledku vysušenia.  Ja som však takúto skúsenosť nemal. Jednu zimu som  mal greeny bez snehu, s teplotou mínus 25 °C a nedošlo k žiadnemu poškodeniu. Opäť ale opakujem, závisí od toho, aký druh trávy máte na greene. Lipnica je najháklivejšia a naopak kostrava sa rýchlo zotaví.

Takže, aký je záver?

Je veľmi dôležité greeny na jeseň (obdobie bez dostupného dusíka) dobre pripraviť. Posilnite trávnik síranom železnatým, síranom draselným a extraktmi z morských rias v maximálnej možnej miere. Ďalej povrch čo najviac prevzdušnite, čím viac kyslíku sa do pôdy dostane pred prvým snehom, tým lepšie. Snažte sa robiť všetky možné preventívne opatrenia, aby ste minimalizovali riziko vzniku chorôb, odstraňujte rosu a dbajte na to, aby greeny neboli príliš zatienené, aby mali dostatok priameho slnečného svetla a prúdenia vzduchu. Do budúcnosti  preferujte tolerantnejšie  trávne druhy pred lipnicou ročnou. Keď raz nebude možné používať fungicídy, toto rozhodnutie určite oceníte. Ak existuje riziko výskytu plesne snežnej, či už v dôsledku predpovede počasia alebo danej lokality, sneh radšej odstráňte. Ak máte na greene vrstvu ľadu, použite akýkoľvek spôsob k jej narušeniu, resp. popraskaniu.

Pevne verím, že Vám moje skúsenosti pomôžu pri hľadaní správneho rozhodnutia  v súčasnej neľahkej situácii, kedy sme vystavení globálnemu otepľovanie a obmedzeniu použitia fungicídov. Želám  mnoho úspechov!

Článok bol uverejnený v časopise Pitchcare october/November 2011, autor Ian Tomlinson, www.pitchcare.com

Adding an entry to the guestbook
Diskusia 36 40(komentárov: 42) Pridať komentár
 
Confer
Joeann
14.08.17 09:46

• Digit kedua selalu "3"
Distributor baja ringan
Distributor Plat besi plat kapal
undangan pernikahan aneh
Jual Jual Besi Siku Baja

undangan pernikahan kalender
undangan pernikahan bahasa inggris islam
Jual besi beton jcac
undangan pernikahan simple
Distributor bondek
Distributor besi h beam baja
jual laptop asus jual laptop asus
jual laptop asus murah jual laptop asus murah
undangan pernikahan mewah
Jual Besi Unp Baja Profil Kanal


Distributor Plat kapal besi baja bki krakatau steel
Distributor besi cnp
undangan pernikahan cute
Jual Besi Cnp Profil Baja Gording

Ju[..] besi beton gunung garuda


www.gudangbesibaja.com
undangan pernikahan online
undangan pernikahan islami
undangan pernikahan unik dan murah
Jual Besi Hollow

J[..] besi beton delcoprima


Jual besi Wf Baja
undangan pernikahan buatan sendiri
Jual Wiremesh

J[..] besi beton cakra steel cs


Jual bondek
undangan pernikahan artis
Jual Besi Pipa Baja Schedule 80

Jual besi beton bjku

Distributor besi h beam
Jual wiremesh
undangan pernikahan anti mainstream
Jual Besi Pipa Baja Schedule 40

Jual besi beton Sni Ulir Polos

Distributor besi wf
Jual pipa besi baja sch 40 sch 80
undangan pernikahan amplop
Jual Pipa Besi Hitam Medium

Jual besi beton ais


Jual besi hollow
undangan pernikahan mewah
Jual Besi Wf

Jual besi beton


Jual besi beton Sni Ulir Polos
undangan pernikahan anime
Jual Besi H beam

jasa konstruksi baja

Distributor besi cnp
Jual besi wf baja
undangan pernikahan elegan
Jual Besi Beton

www.pusatbesibaja.co.id

Distributor besi hollow
Jual besi unp
undangan pernikahan contoh
www.sentrabesibaja.com

www.pusatbesibaja.com


Jual besi siku
undangan pernikahan yang unik
Harg[..] Welded Beam T beam King Queen Cross Castellated Beam

www.jualbesibajamurah.com

ironsteelcenter.com
Jual Plat besi plat kapal
undangan pernikahan amplop
Harga Bondek Cor

harga besi beton Sni Ulir Polos polos ulir

Jual stainless steel
jual hp asus murah jual hp asus murah
Jual besi h beam baja
undangan pernikahan unik dan murah
Harga Atap Spandek Sni

harga besi beton sii
undangan pernikahan kalender

link4

DarinLok
DarinLok
11.08.17 10:38

http://revia.phartesdomusa.org revia online pharmacy

Louis vuitton handbags
Louis vuitton handbags
06.06.17 08:47This is a stylish?Swiss Movement Rolex watch and Louis Vuitton Handbag it has a black dial. But I don’t like it. I’m bound to say.? Let’s talk about theRolex Replica Watch.The most obvious is that the Datejust Replica Watch is out of focus. And yet, despite the fact that critical sharpness on critical elements of a Valentino handbags should be the first consideration, you’d be surprised how often this essential trait of a usable watch picture is absent.

Louis vuotton
Louis vuitton handbags
06.06.17 08:46

Italian appearance characterization[url=http://www.handbagsdesigner.cn]Valentino handbags[/url] is arduous the brief attributes of Snapchat by giving beforehand snaps new activity through a agreeable hub on its Web site.The [url=http://www.replica-watches.org]Swiss Movement Rolex[/url]s advancing Snapchat Tour has accurate key cast moments about the apple through the eyes of influencers. Like all [url=http://www.vogueluxury.cn]Louis Vuitton Handbag[/url] Stories, these photos and videos were originally attainable for a cursory 24 hours, but?[url=http://www.ps2tips.co.uk]Rolex Replica Watch[/url] is searching to aggrandize the admirers for this agreeable by authoritative them a added abiding allotment of its [url=http://www.ebrandwatches.com]Datejust Replica Watch[/url]online presence.

[url=http://www.vogueluxury.cn]Louis Vuitton Handbag[/url]

[url=http://www.replica-watches.org]Swiss Movement Rolex[/url]


[url=http://www.ps2tips.co.uk]Rolex Replica Watch[/url]

[url=http://www.ebrandwatches.com]Datejust Replica Watch[/url]

[url=http://www.handbagsdesigner.cn]Valentino handbags[/url]

Cesspouh
Cesspouh
29.03.17 13:07

Septrin Buy Cheap Generic Kamagra Where To Purchase Clobetasol 30g From Canada Cash Delivery Where Can I Buy Tretinoin Online Uk Generic Priligy 60mg Viagra Vente Levaquin Tablets Secure Amex Cheap Clomid Generic Cephalexin For Acheter Xenical Toulouse Accutane For Acne Price Side Effects Of Cephalexin Doxcycline Compared To Amoxicillin Cost Of Zoloft Levitra Laboratoire Bayer Amoxicillin Given For How Many Days levitra 60 mg Donde Comprar Xenical En Usa Will Cephalexin Heal Tooth Absess Mail Order Levitra Walmart Cialis Price Propecia Pvp How To Buy Prozac Achat Ciprofloxacin En Ligne Belgique Alli Canadian Pharcharmy Online Cheap Cialis Canada Propecia Baclofen Canada buy atomoxetine online india Achat Du Levitra En Belgique Generics4us Affordable Levitra Kamagra Aus Thailand Buy Real Bentyl With Free Shipping Viagra Propecia Prostate Cancer Nebenwirkungen Cialis Forum Accutane For Acne Clobetasol For Sale Discount Levitra Acheter En Baisse Cheap Antabuse On Line Citrate Generic Sildenafil Viagra Cialis Once A Day Generic Viagra Pills Secure Ordering Worldwide Progesterone Medicine Visa Accepted Cialis Versus Levitra Cytotec Online Cheap Propecia 5mg Teilen Dove Acquistare Cialis Forum Acheter Propecia Zithromax Single Dose Packet Power Pill Viagra Cheap Antabuse Pills Viagra Cialis Levitra Prezzi Prix Du Cialis 5mg En Pharmacie Order Zoloft Without Script Cialis El Mejor Propecia To Treat Gynecomastia cialis buy online Viagra For Sale In Alaska Cialis Italia Senza Ricetta Mail Order Strattera Zithromax 150 Mg Viagra Senza Ricetta Online buy viagra Cephalexin Warnings Staxyn Price Accutane Acne Generic Cialis Online Prescription Cephalexin 500 Mg For Dogs Doxycycline Generic Amoxicillin Dosage Adult Cialis E 20 Vibramycin Discount Pediatric Dose Amoxicillin Cherche Clomid Order Kamagra Viagra No Perscribtion Where Can I Buy Online Cheap Cialis Cialis Order Will Alli Be Available Again Soon Viagra Bestellen Priligy Pill Acheter Sildenafil 50 Mg Propecia Without Perscription Propecia Pill Opiniones Comprar Cialis Por Internet Viagra Cialis Levitra Review Buy Isotane Viagra 65 Ans Viagra Impuissance Cytotec En Pharmacie Generic Viagra 100mg Tablets Cialis En Cordoba Buy Izotek Where To Buy Provera And Clomid Online Fast Shipping Prednisone Nolvadex 20mg Price Indications Amoxicillin Levitra Orodispersible 20 Mg Dapoxetine Buy Farmaco Levitra Acheter Cialis A Montreal Cialis Tadalafil Viagra Ipertensione Polmonare Priligy Medicamento Priligy Venta En Usa Buy Now Fedex Real Progesterone C.O.D. Without Rx Baclofene Fda cialis Buy Wellbutrin Online Us Pharmacy Shipped Ups On Line Zentel Amex Buy Generic Inderal Online Precio De Cialis En Estados Unidos