Golf Online

Živiny v pôde – ako spoznáte, že máte problém?

Starostlivosť o profesionálne trávniky a udržanie ich vysokej kvality je ťažká a niekedy aj nevďačná úloha. Hlavným cieľom je zdravý porast v každom období. Na dosiahnutie tohto cieľa je nutné mať pod kontrolou vegetačné cykly rastliny samotnej aj prostredia okolo nej a zároveň musíme prihliadať na praktické aspekty a efektivitu celého procesu.

Všetci chápeme, že živiny a ich dostupnosť sú kľúčovým faktorom a to nielen pre samotný vývoj rastliny, ale aj pri neustálom kosení, každodennej záťaži a v neposlednom rade pri dosiahnutí a udržaní očakávanej farebnosti porastu.

Hnojivá a ich použitie sú veľmi dôležitým nástrojom každého turf manažéra. Živiny v nich obsiahnuté pozitívne vplývajú na rast, farbu, regeneráciu, hustotu, rovnomernosť, vývoj koreňovej zóny a odolnosť voči chorobám. Hnojivá poskytujú rastlinám základné elementy potrebné pre ich rast, pričom každý prvok, ktorý prostredníctvom hnojív v priebehu roku aplikujeme, má vplyv na využitie a dostupnosť ďalších prvkov.

Už v 19.storočí Liebig a ďalší vedci zistili, že niektoré konkrétne  prvky (N, P, K, Mg, atď) sú pre rast a vývoj rastlín veľmi dôležité. Ale pozor, každý prvok musí byť v pôde prítomný v určitej konkrétnej koncentrácii. Ak je koncentrácia daného prvku v koreňovej zóne príliš nízka, rastlina bude prirodzene čeliť jeho nedostatku a tento fakt skôr či neskôr obmedzí  je rast a vývoj. Ale platí to aj opačne, tj. aj prebytok, teda príliš vysoká koncentrácia istého prvku, má negatívny vplyv a môže byť príčinou toxického prostredia.

Cieľom tohto článku je pomôcť Vám voľným okom identifikovať prejavy nedostatku prvkov a na základe týchto informácii nájsť vhodné riešenie na opätovné dosiahnutie zdravého a vitálneho porastu.

Takže, ako vizuálne spoznám či mám nejaký problém?

Našťastie pre nás, rastliny nám „pomôžu“ tak, že akékoľvek príznaky nedostatku živín ukážu na listoch alebo iných častiach. Presne tak, ako je tomu pri chorobách. Pozitívne je, že ak správne identifikujeme problém, sme schopní ho rýchlo a efektívne riešiť.  Negatívom je, že už počas tejto úvodnej fázy - kedy sa objavia príznaky – dôjde k istému poškodeniu.

Medzi príznaky, ktoré sú pozorovateľné vizuálne patrí pomalý vývoj koreňovej zóny, stoniek a listov, chloróza (žltnutie) alebo nekróza rôznych častí rastliny.

Ak sú príznaky obvyklé a charakteristické, pomôže nám to vyriešiť problém s malou námahou. Našťastie väčšina príznakov sa prejaví na listoch. Príznaky pozorovateľné na koreňoch prirodzene nie sú tak ľahko viditeľné... Vtedy je treba rastlinu veľmi opatrne z pôdy vybrať, umyť a preskúmať.

Aké sú konkrétne príznaky nedostatku jednotlivých prvkov?

Dusík (N) – práve dusík je prvkom, ktorého nedostatkom trpia pôdy (najmä pôdy na piesočnatom podloží) najčastejšie. Rastlina nebude mať sýtozelenú farbu, alebo bude svetlejšia, spodné listy budú žlté a budú schnúť  až do bledohnedej farby. Nedostatok dusíka bude negatívne vplývať aj na samotný rast, nakoľko dusík je potrebný pre všetky jej časti.

Fosfor (P) – Po dusíku je to druhý najčastejšie chýbajúci prvok v pôde. Rastliny sú pri jeho nedostatku tmavozelené (na rozdiel od tých, ktorým chýba dusík), na listoch aj ich okrajoch môže byť pozorovateľná aj červená a purpurová farba. Rastliny môžu byť zakrpatené, vývoj mladých rastlín je viditeľne pomalší.

Draslík (K) - Po dusíku a fosfore, je toto tretí najčastejšie chýbajúci element. Práve preto sú všetky priemyselné hnojivá špecifikované práve pomerom týchto troch základných prvkov (NPK). Rastliny sú pri nedostatku draslíka horšie citlivejšie na nedostatok vody a vysoké teploty. Na starších listoch môže dochádzať k nekrózam.

Síra (S) – síra je väčšinou prítomná v pôde v dostatočnom množstve, takže jej nedostatok je dosť zriedkavý.  Ak však nastane, staršie listy (celé) budú blednúť a na koncoch mladých stebiel môže byť pozorovateľná chloróza.

Horčík (Mg) – prvým príznakom býva chloróza starších listov, ale v tomto prípade ide o chlorózu medzi žilnatinami,prípadne o žlté pruhy. Nedostatok horčíka však nemá vplyv na samotný rozvoj rastlín.

Železo (Fe) – nedostatok sa prejaví v chlorózou medzi žilnatinami podobne ako pri horčíku, ale v tomto prípade budú ako prvé zasiahnuté mladé listy. V niekoľkých prípadoch bolo pozorovateľné aj žltnutie samotných žiliek. V závažných prípadoch sa na mladých listoch objavia aj nekrotické škvrny.

Mangán (Mn) - počiatočné príznaky sú podobné ako pri nedostatku železa a horčíka, teda chlorózou medzi žilnatinami a následne sa na buď najmladších alebo najstarších listoch objavia nekrotické škvrny. Ak je podozrenie na nedostatok železa, horčíka alebo mangánu, najlepším riešením je vykonať rozbor pôdy, ktorý jednoznačne určí, ktorý prvok chýba.

Zinok (Zn) - nedostatok zinku sa niekedy prejavuje zníženou energiou rastu stebiel, rastliny majú často menšie listy. Okraje listov môžu byť zdeformované.

Meď (Cu) - nedostatok tohto prvku sa vyskytuje veľmi zriedkavo, nakoľko ho rastliny potrebujú veľmi málo. Ak už sa nedostatok prejaví, hlavné príznaky sú tmavozelená farba najmladších stebiel a ich zdeformovaný, často skrútený tvar.

Molybdén (Mo) –  nedostatok sa tiež vyskytuje veľmi zriedkavo, prejavy sú chloróza starších listov medzi žilnatinami a stredných stoniek, ktorá postupne zasahuje aj mladšie steblá. Najmladšie steblá sa zdeformujú a následne uhynú.

Bór (B) – spozorovanie príznakov jeho nedostatku môže trvať dlho,  pretože sa v rámci rastliny rozširuje veľmi pomaly.  Nedostatok spôsobuje rozpad vnútorných tkanív rastlín a prejavuje sa odumieraním vrcholcov, výhonkov a koreňov. Analýza pôdy je v tomto prípade nevyhnutná.  prípadne o žlté pruhy. Nedostatok horčíka však nemá vplyv na samotný rozvoj rastlín.

A čo treba robiť, keď sme identifikovali  nedostatok nejakého prvku?

Hneď potom ako spozorujeme  príznaky na listoch alebo pomalší rast, najlepším riešením je okamžitá analýza pôdy. Bolo by možné dať otestovať aj extrakt z listov ale tento test by nám nedal odpoveď na otázku ako vážny je daný nedostatok a aké množstvo je treba pridať.  Ak chceme pracovať efektívne, analýza pôdy je jednoznačne najlepší spôsob ako zistiť realitu.

Existuje 6 kľúčových faktorov, ktoré ovplyvňujú rast rastlín:

  • Svetlo
  • Mechanické zásahy
  • Teplo
  • Vzduch
  • Voda
  • Živiny

Jedine svetlo nie je možné rastline dodať prostredníctvom pôdy. Pôda však poskytuje rastline ďalších približne 17 výživových prvkov, ktoré výraznou mierou pozitívne vplývajú na rast.

Skutočne má zmysel presne vedieť čo sa deje „tam dole“....

Článok bol uverejnený v časopise Pitchcare February / March 2011, autor Phil Sharples, www.pitchcare.com

Adding an entry to the guestbook
Diskusia 36 40(komentárov: 71) Pridať komentár
 
DiliPynC
DiliPynC
17.06.21 20:08
ErupLek
ErupLek
04.06.21 10:59
Albertrem
Albertrem
20.04.21 14:37

best medication for ed: non prescription erection pills - п»їerectile dysfunction medication
http://lasixst.com/# furosemide 100mg

Brandondials
Brandondials
17.04.21 01:46

clomid capsules 50mg purchase clomid and order clomid online and clomid cost and clomid 50mg and buy clomid online without prescription
http://cisnerosinvestmentsnetwork.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=clomidst.com
http://user[..]

Brandondials
Brandondials
16.04.21 23:29

where can i buy clomiphene clomid online no prescription and cheap clomid online and cheap clomid online and clomid generic name and clomid buy online
http://brianmblackmon.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=clomidst.com
http://rivcomrc.net/__m[..]