Golf Online

Ako vybrať správny golfový formát?

Výber správneho formátu pre plánovaný turnaj je zásadná vec. Vo veľkej miere na ňom závisí spokojnosť a dobrý pocit golfistov a následne aj sponzorov, či obchodných partnerov. Niektoré formáty sú vyslovene zábavné, presnosť a technika úderov tam nie je prvoradá a golf sa berie ako zábava. Iné sú však viac formálne a serióznejšie, určené pre zdatných golfistov, ktorí si chcú regulérne zmerať sily s ostatnými spoluhráčmi. Dôležité je si uvedomiť o aký typ akcie ide a aká je predpokladaná golfová zdatnosť účastníkov.

Ak uvažujeme o turnaji družstiev, bezpochyby najpopulárnejším formátom je scramble.

Používa sa často pri korporátnych podujatiach či charitatívnych turnajoch. Družstvá môžu mať 2-4 hráčov, najčastejšia je varianta so štyrmi hráčmi. Hráči hrajú v družstve spolu  ako tým. Každý najprv odpáli svoju ranu z odpaliska. Potom sa vyberie loptička v najlepšej pozícii a všetci štyria pokračujú z tejto pozície. Ďalej sa hrá úplne rovnakým spôsom, až kým loptička nespadne do jamky. Výsledok týmu sa zapíše a pokračuje sa na ďalšej jamke. Je to formát, kde  má šancu uspieť aj slabší hráč, pretože niekedy práve jeho rana môže ostatných zachrániť.  Ako súťažný výsledok sa použije celkový počet úderov dosiahnutých daným týmom na danej jamke. Vyhráva skupina s najnižším súčtom rán zahraných na všetkých jamkách.

Aby populárne scramble turnaje neboli stále rovnaké,  je možné pravidlá modifikovať. Možnosti sú nasledovné:

  • Namiesto  štvorčlenných týmov budú hrať dvojčlenné (v tomto prípade sa zvykne zohľadňovať HCP)
  • Každému členovi týmu musí byť lopta v najlepšej pozícií vybraná aspoň  dvakrát počas hry
  • Najlepšia rana nesmie byť vybraná rovnakému hráčovi dvakrát za sebou
  • Na niektorých jamkách (napr. PAR3) hrajú všetci hráči s vlastnou loptou klasickým spôsobom a zaznamená sa najlepšie skóre.
  • Namiesto najlepšej rany z odpaliska sa musí vybrať najkratší odpal a až potom sa použijú najlepšie pozície.

V prípade, že okrem zdatnejších golfistov hrajú  scramble aj golfisti začiatočníci, može sa ľahko stať, že sa rýchlo dostanú mimo hru -  ak zahrajú jeden alebo viac bogey alebo double bogey. Vtedy hráči pochopiteľne strácajú motiváciu a prestanú hrať. Takejto nepríjemnej situácii dokáže  predísť tzv. „bodový hodnotiaci systém“. Je založený na tom, že okrem tradičného skóre týmy získavajú aj body podľa nasledujúcich pravidiel:

  • Par – 1 bod, Birdie – 2 body, Eagle – 3 body, Double Eagle alebo Hole in One – 4 body.

Výsledky ako bogey a horšie  neznamenajú zisk žiadnych bodov. Takže, ak jeden tým zahrá triple bogey a ďalší zahrá birdie, po zohľadnení „bodového hodnotiaceho systému“ (2 body za birdie)  bude tým s vyšším skóre zaostávať za lepším týmom nie o 4 ale len o 2 body, zatiaľ čo inak by zaostával o 4 body. Víťazom sa stáva tým s najvyšším počtom pripočítaných bodov.

Tradičné modifikácie scramble formátu sú:

  • Texas Scramble -  každý člen týmu musí  prispieť minimálne 4 vybranými ranami z odpaliska.
  • Florida Scramble -  hráč, ktorého úder bol vybratý nesmie hrať nasledujúci úder.
  • Ambrose -  každému hráčovi sa zohľadní jeho HCP.

Scramble formát je vynikajúcou voľbou ak sú potencionálni hráči skôr menej skúsení, prípadne úplní začiatočníci. Nezávisle na hráčskej výkonnosti umožňuje plnohodnotné zapojenie do hry, pretože sa môže stať, že práve  rana najslabšieho hráča môže byť v danej situácii zásadná a prispeje k úspechu celého týmu.

Zároveň je to formát veľmi pohodový, nikto z hráčov sa nedostáva pod tlak, že musí vždy a za každých okolností zahrať dobrý úder.
 
Ďalšou možnosťou pre turnaj týmov je Bingo-Bango-Bongo formát. Je veľmi populárny  u hráčov, nakoľko poskytuje množstvo príležitostí získať počas turnaja body. Ide o to byť v niečom prvý. A aký je systém?

Existujú tri typy situácií:

1.) Hráč, ktorý ako prvý v rámci skupiny dostane svoju loptu na grín získava bod - bingo.

2.) Hráč, ktorého lopta je najbližšie k jamke (v štádiu hry kedy sú na gríne lopty už všetkých hráčov) získava tiež bod - bango.

3.) Hráč, ktorý ako prvý dostane loptu do jamky, získava bod - bongo.

Bingo-Bango-Bongo takisto ako aj scramble  umožňuje získavať body aj slabším hráčom. Ide hlavne o to, byť prvý. V situácii, kedy všetci hráči odohrajú úder z odpaliska, ako prvý pokračuje práve „najhorší“ hráč, tj.hráč s najkratším odpalom. Získava tak výhodu poradia a napr. na jamke PAR4 môže ako prvý dosiahnuť grín a získať bingo. To isté funguje aj v prípade bango. Lepší hráči potrebujú väčšinou dva až tri údery na to, aby sa dostali na grín. Slabší hráč može byť zatiaľ len vo fáze chipovania. Bango sa však získava len v prípade, kedy už všetci hráči majú lopty na gríne. Čiže aj napriek tomu, že lepší hráči už môžu mať výhodne pozície, je to práve chipping „slabšieho“, ktorý má prvú šancu získať bango – prirodzene ak sa mu podarí dobrý úder. Na konci hry sa body spočítajú a víťazom je hráč s najvyšším počtom bodov. Dôležité je zdôrazniť, že pri tomto formáte je zásadnou vecou dôsledné dodržiavanie golfovej etikety.

Ďalším obľúbeným formátom pre týmy je tzv. Lone Ranger, známy aj pod pojmom Silver Ball alebo Money Ball. Hrajú skupiny 4 hráčov. Pre každú jamku sa vyberie hráč, ktorý ju zahrá a stáva sa tak „Lone Rangerom“. Napr. hráč A zahrá jamku 1, hráč B jamku 2, hráč C jamku 3 a hráč D jamku 4. Striedať sa budú počas celej hry. Výsledné skóre sa spočíta kombináciou 2 výsledkov každej jamky – jednak sa započíta skóre Rangera a potom najnižsie skóre na danej jamke.  Vyhráva tým s najnižsím skóre.

Takmer rovnako populárny ako scramble formát je aj Fourball, nazývaný aj Best Ball. Je vhodnejší skôr pre skúsených golfistov, ktorí chcú hrať individuálne so svojou vlastnou loptou. Môžu súťažiť dvojice, to je najbežnejšie, ale aj trojice či štvorice. Pri viacpočetných týmoch je vhodné zohľadniť HCP aby aj slabší hráči mali šancu prispieť svojím výkonom k dobrému výsledku týmu. Hrá sa tak, že všetci hráči odohrajú jamku a na každej jamke sa najnižšie skóre berie ako skóre celého týmu. Víťazí tým s najnižším skóre. Možná je aj varianta, kedy hrá jeden skúsenejší hráč proti týmu 2-3 slabších hráčov.

Foursome, alebo Alternative Shot je formát dvojíc. Každá dvojica hrá len jednou loptou a spoluhráči sa striedajú po každej rane až dovtedy, kým nie je lopta v jamke. Na odpalisku začína dvojica, ktorá zahrala lepší výsledok na minulej jamke. V rámci dvojice sa hráči striedajú aj pri odpale na odpalisku. Hra tohto typu je spoločenská, zábavná a veľmi vďačná pri akomkoľvek podujatí.

Foursome má dve alternatívy:

1.)    Odds and Evens

2.)    Scotch Foursomes

Pri Odds and Evens je pravidlo, že jeden hráč odpaľuje z párnych odpalísk a druhý z nepárnych. Môže sa to zdať nepochopiteľné, kedže aj pri klasickom Alternative Shot sa hráči pri odpale striedajú. Ide tu však o to, že pri kasickom Alternative Shots sa hráči rozhodnú sami a vyberú toho, ktorý bude začínať, kým pri Odds/Events o hráčovi, ktorý začína, rozhodne náhodný výber.

Scotch Foursome, známy aj ako Greensome má jemnú zmenu na prvom odpalisku. Hráči odpália každý svoju loptu. Dvojica si potom zvolí,  ktorý z hráčov je v lepšej pozícii a druhú loptu zdvihne. Ďalej sa pokračuje ako pri Foursome, čiže už pri druhej rane na jamke sa hráči vystriedajú.

Golfových formátov a ich modifikácií je skutočne veľa. Kľúčom k úspechu je poznať svojich golfistov, snažiť sa im čo najlepšie porozumieť a prispôsobiť,  ale zároveň sa nebáť ani zavádzania noviniek.

Adding an entry to the guestbook
Diskusia 1 5(komentárov: 13) Pridať komentár
1 2 3 Next
 
Czzqbloop
Czzqbloop
28.03.24 14:32
Xssmnchids
Xssmnchids
27.03.24 02:57
Xtenchids
Xtenchids
23.03.24 19:01
Crhcbloop
Crhcbloop
11.03.24 03:46
1 2 3 Next