Golf Online

Arnold Palmer o golfe

Éra moderného golfu začala s Arnoldom Palmerom. Stal sa najlepším hráčom sveta v polovici päťdesiatych rokov - v dobe, kedy golf vstúpil na televízne obrazovky. Aj jeho obchodné partnerstvo s Markom McCormackom viedlo k zásadnej zmene, kedy golf prestal byť rekreačnou záležitosťou americkej elity a stal sa masovým športom, ktorého najlepší hráči začali zarábať veľké peniaze.

Bol to práve Arnold Palmer, ktorý spolu s priateľmi ale aj súpermi ako Jack Nicklaus a Gary Player podporoval angažovanie špičkových hráčov v dizajne ihrísk a formoval tvár golfového priemyslu. Aj keď už prekročil osemdesiatku, stále je významnou a neprehliadnuteľnou postavou golfu.

Pre časopis Golf Course Architecture poskytol exkluzívne interview o golfe, dizajne a budúcnosti tejto krásnej hry.

Open Championship sa  vrátilo späť do St.Andrews., kde ste ho prvýkrát vyhrali. Pre mnohých  golfových architektov je to miesto, ktoré má na nich obrovský vplyv. Môžete nám povedať, čo Old Course v St. Andrews znamená pre Vás a čo si myslíte o jeho vplyve na dizajn ihrísk?

Keď som tam prišiel prvýkrát, bol som veľmi prekvapený. Ale potom, ako som sa o ihrisku dozvedel viac a vyskúšal ho, uvedomil som si aké skvelé ihrisko to je a ako veľmi si môžete hru na ňom užiť. Iste, vyžaduje plnú koncentráciu, musíte v každej chvíli myslieť na hru a rozmýšľať, čo urobíte. Old Course vyžaduje omnoho viac strategického myslenia  než iné ihriská. Najdôležitejšie je udržať loptu mimo prekážok. Za úžasné považujem práve to, že sa tam dá hrať naozaj skvelý golf aj napriek tomu, že ihrisko nemá výrazne dlhé jamky, ktoré sú v poslednej dobe tak obľúbené u väčšiny nových projektov.

Takže princípy stratégie hry a hrateľnosti sú faktory, ktoré aj Vy aplikujete na svojich ihriskách?

Ak máte pocit, že o ihrisku viete všetko hneď po prvej hre, nie je to ono. Golfu potom chýba zábava. Je oveľa lepšie mať chuť hrať ihrisko viackrát, naučiť sa a zistiť kam treba hrať a aké údery sú potrebné. Napríklad si myslím, že Oakmont je golfové ihrisko, ktoré si vyžaduje strategické myslenie a taktiež znalosti ako hrať, kam loptu umiestniť atď.

Keď sa pozriete späť na svoju kariéru, ktoré ihriská Vám najviac utkveli v pamäti a prečo? Sú tieto spomienky dané viac miestom alebo úspechom, ktorý ste tam dosiahli?

Samozrejme mám veľmi rád St. Andrews a nie je to len preto, že som tam vyhral Open. Spomeniem Birkdale, Troon alebo Muirfield, to sú golfové ihriská, ktoré si vyžadujú rozmýšľanie pri hre a to mám rád. Myslím, že práve tento faktor zvýši kvalitu golfového ihriska. Naviac sa jedná o stabilné golfové ihriská, ktoré za dlhé roky neprešli výraznou zmenou a aj tak sú stále považované za jedny z najlepších na svete.

Zúčastnili ste sa nejakých prác na Pebble Beach pred tohtoročným US Open?

Pebble Beach je úžasné golfové ihrisko a preto neboli potrebné veľké zmeny. Zopár vecí sme pridali, ale stále je to pôvodné Pebble Beach. Snáď len na jamke číslo 3 som pridal pár pieskových prekážok. A nad tým som rozmýšľal už dávno.

Takže hráč má nad čím rozmýšľať hneď na odpalisku...

Presne. Vec, na ktorú si musí dať pozor, je nedostať sa mimo fairway. Potom musí vziať v úvahu dogleg tvar a naplánovať najlepšiu možnú pozíciu. Na jamke č.6  je to naopak. Bunkre sú na ľavej strane a hráči tak musia hrať viac vpravo, smerom k oceánu. Zámerom bolo dať šancu aj na dlhšiu ranu, pri ktorej sa dá dostať na green na 2 údery, ale je to risk práve kvôli blízkosti pobrežia.

Okraj pobrežia sa tak vo väčšej miere stáva súčasťou hry, že?

Presne tak.

Máte za sebou realizáciu  prvého golfového  ihriska v Číne a Vaši ľudia tam stále pracujú. Zdá sa, že Čína sa masívne otvorila golfu....

Myslím, že ľudia si stále celkom neuvedomujú dôležitosť a význam golfového boomu v Číne.  Rýchlosť rastu je závratná. Ale to, čo sa teraz deje, sa začalo pred mnohými rokmi. Skupiny mladých ľudí boli posielané do Japonska a USA s cieľom dozvedieť sa čo najviac o hre a hlavne naučiť sa, ako zvládnuť jej rozvoj. Predpovedali golfu veľkú budúcnosť a pripravovali sa na ňu.

Vaše aktivity siahajú do 30 krajín. Môžete o niektorej povedať, že je pre golf priamo predurčená?

Myslím, že jedným z horúcich kandidátov na obrovský boom je Brazília. Ostatné krajiny Južnej a Strednej Ameriky tiež môžu prekvapiť pár vynikajúcimi ihriskami, ale Brazília je momentálne najďalej.

Je zrejmé, že k tomu prispieva aj olympijský faktor. Som si istý, že máte veľký záujem dizajnovať olympíjske golfové ihrisko...

Áno, veľmi intenzívne pracujeme na tom, aby sme získali práva na dizajn golfového ihriska. Vynakladáme veľa času, úsilia a energie, ale nikto nemôže s určitosťou povedať ako to dopadne.

Kompetentní však budú musieť dospieť k rozhodnutiu čoskoro a určite si uvedomujú, že to bude musieť byť úplne nové ihrisko.

Myslím, že áno, pretože neverím, že v súčasnosti majú rezort , ktorý by bol schopný  zvládnuť Olympijské hry.

Povedali by ste, že Arnold Palmer je štýl?

Nikdy nebolo mojou ambíciou mať štýl, ktorý by bol rozpoznateľný na prvý pohľad.  Rád robím ihriská, ktoré sú svojím štýlom  a štruktúrou odlišné od ostatných, rád neustále inovujem a robím úplne nové veci. Dôležité je dať hráčom možnosť  vyskúšať viacero herných alternatív, viacero stratégií úderov. Nemusia byť príliš náročné, ale musí byť radosť na nich hrať.

Vo Vašej firme pracuje niekoľko architektov. Ako vyzerá spolupráca a ako sa ovplyvňujete?

Jedna z vecí, ktoré robím ja, je nastavenie vízie a koncepcie projektu. Tú tlmočím mojim architektom, s ktorými samozrejme konzultujem aj ich názor a pohľad na vec. Moji chlapci vždy majú možnosť prezentovať svoje názory a diskutovať o nich.

V čom vidíte hlavný rozdiel medzi dnešnými ihriskami a staršími?

Myslím, že používame napr. viac naturálnych drenáží, drahé podzemné systémy sú na ústupe. Stále viac si uvedomujeme, že existujú alternatívne riešenia, týkajúce sa napr. push-up greenov, povrchovej drenáže a pod...  Vraciame sa k veciam, ktoré architekti v minulosti robili bežne. A ďalšia vec je snaha znížiť náklady na údržbu tým, že vytvárame menej oblastí, ktoré vyžadujú neustálu údržbu.

V minulosti ste sa vyjadrili v tom zmysle, že by ste si priali spomalenie rýchlosti letu loptičky. Zdá sa však, že toto naráža na odpor ľudí, ktorí majú v golfovom priemysle veľký vplyv. Myslíte, že sa to predsa len raz podarí, alebo nám nezostane nič iné len neustále navyšovať vzdialenosti na golfových ihriskách?

Ja osobne som proti predlžovaniu golfových ihrísk. Mojím riešením je stále pomalšie letiaca golfová loptička, na tom sa nič nezmenilo.  Atletické postavy golfových hráčov, stále lepšie technológie golfových palíc, stupňujúca sa sila úderov nám dáva len jednu možnosť a to je práve spomalenie rýchlosti letu lopty..

Interview bolo uverenjené v časopise Golf Course Architecture.

Adding an entry to the guestbook
Diskusia 36 40(komentárov: 1109) Pridať komentár
 
VictorLasia
VictorLasia
24.03.24 11:40

canadianpharmacyworld: canadian drugs pharmacy - canadian pharmacy 365

RalphFum
RalphFum
23.03.24 01:25

discount prescription drugs canada: online pharmacies no prescription - no prescription needed pharmacy

KianScieve
BlakeScieve
22.03.24 06:13
Danielnosse
Danielnosse
19.03.24 18:24

generic amoxicillin prescription for amoxicillin or amoxicillin 500mg capsules price
http://ww.brackenburyprimary.co.uk/brighton-hove/primary/portslade/site/pages/ourcurriculum/recept[..] where to get amoxicillin over the counter
can you buy amoxicillin over the counter canada price for amoxicillin 875 mg and amoxicillin 500 mg without a prescription can we buy amoxcillin 500mg on ebay without prescription

DanielCep
DanielCep
19.03.24 05:49

prednisone 5 mg tablet cost: buy prednisone tablets online - prednisone 2.5 tablet