Golf Online

Pohľad na golf vo Východnej Európe očami Petra Harradina

Peter Harradine je hlavným a zároveň senior architektom spoločnosti Harradine Golf. Osobne navrhol alebo spolupracoval pri návrhoch viac ako 160 golfových ihrísk v Európe, Afrike, Ázii a na Strednom východe. Aký je jeho pohľad na golf vo Východnej Európe?

Interview

Peter Harradine je hlavným a zároveň senior architektom spoločnosti Harradine Golf. Osobne navrhol alebo spolupracoval pri návrhoch viac ako 160 golfových ihrísk v Európe, Afrike, Ázii a na Strednom východe. Peter je bývalým prezidentom Európskeho inštitútu architektov golfových ihrísk (European Institute of Golf Course Architects) a tiež Európskej spoločnosti architektov golfových ihrísk (European Society of Golf Course Architects).

Peter, prvýkrát sme sa stretli na KPMG konferencii v Budapešti pred 2 rokmi, kedy bola celková situácia v golfe oveľa lepšia. Čakali ste vtedy, že golfový priemysel bude čeliť tak dramatickej zmene?

Vedel som, že predchádzajúcu situáciu nebude možné udržať, najmä so všetkými excesmi spojenými s prehnanými rozmarmi, o ktorých sa v tej dobe natáralo. Nikdy ma však nenapadlo, že by sme sa dožili takejto neuveriteľnej katastrofy!

Vieme, že dlhodobo pracujete v Dubaji. Aká je tam situácia? Zarábajú tam teraz golfové kluby?

Niekoľko nových projektov golfových ihrísk bolo v Dubaji a Spojených arabských emirátoch zastavených. Jediné ihrisko, ktoré zarobilo nejaké peniaze je 9 jamkové "pay and play" v Jebel Ali.

Na poslednej  EGCOA konferencii ste spomenuli, že máte radi 2 projekty - posledný a nový. Môžete spomenúť 5 vašich osobných najlepších projektov?

Každé golfové ihrisko je iné a jedinečné. To je to, čo je na dizajne golfových ihrísk skvelé. Aj z tohto dôvodu som naozaj nemohol pochopiť, prečo sa niektorí developeri snažili napodobniť iné známe jamky vo svojich nových projektoch. Myslím si, že, našťastie, tento druh prehnaného rozmaru a špekulantstiev spolu s príchodom krízy vymreli!

Musíte pochopiť, že každý člen golfového ihriska si myslí, že jeho ihrisko je to najlepšie. Preto nechávam na rozhodnutí hráčov, ktoré z mojich ihrísk sa im páči najviac. Osobne tiež posudzujem ihrisko podľa atmosféry počas samotnej výstavby a vzťahov s klientom atď. Je veľmi dôležité mať dobré vzťahy s klientom i spoločnosťou, ktorá realizuje výstavbu golfového ihriska.

Máte bohaté skúsenosti z východnej Európy. Aký je váš dojem? Je nejaký rozdiel medzi ruskými, bulharskými developermi a developermi  zo západnej Európy?

Bohužiaľ, mentalita vo východnej Európe stále trpí v dôsledku zlých návykov získaných počas komunistického režimu. Drastická reštrukturalizácia, preprogramovanie a preskúmanie postupov, legislatívy, podnikateľskej etiky a postojov sú nevyhnutne potrebné, ak chce východná Európa konkurovať západnému svetu. Potenciál je však obrovský a ľudia výnimoční, ale ako v každej vzmáhajúcej sa krajine, aj tu sú ľudia stále silne ovplyvnení "západnými špekulantmi". Bohužiaľ uverili týmto PR a marketingovým špekulantom, ktorí sa zaujímajú viac o zarábanie peňazí ako o kvalitu golfového ihriska. Možno ste si všimli, že veľa projektov vo východnej Európe, ktoré sú navrhnuté profesionálnymi signatármi, nie sú udržateľné, najmä na tomto konkrétnom trhu!

Čo si myslíte, aký typ golfového zariadenia potrebujú golfoví hráči vo východnej Európe?

Východná Európa potrebuje také golfové ihriská, ktoré sú postavené s cieľom, aby sa na nich hral golf  a nielen na predaj domov! Je potrebné podporovať a pritiahnuť mladých ľudí, aby začali hrať golf, lebo inak nikdy nevyrastú dobrí hráči! Mladí perspektívni hráči sú budúcnosťou golfu v každej krajine. Golf vo východnej Európe nie je zdrojom obživy pre mladých ľudí zo strednými či nízkymi príjmami! Kedysi sa golfové ihriská stavali tak, aby ľudia mohli hrať golf, nie preto, aby zarábali peniaze a to je veľký rozdiel! Samozrejme, je tu priestor pre ihriská spolu s nehnuteľnosťami a som za ne vďačný, pretože nám dávajú prácu. Nesmieme však zabudnúť ani na "stand-alone" golfové ihriská postavené v prvom rade pre hráčov golfu! Koľko golfových ihrísk vo východnej Európe je typu "stand-alone"? Developeri vám povedia, že na nich nemôžete zarábať peniaze. Je pravda, že zisky by mohli byť nižšie, ale viem, že veľa „stand-alone“ ihrísk je ziskových, najmä "pay and play" modely. Dobrý, skúsený, vzdelaný a šikovný architekt vždy nájde správne riešenie v medziach rozpočtu na výstavbu komerčne a ekologicky udržateľného "stand-alone" ihriska. Samozrejme, je potrebné pochopiť, že golfové ihrisko musí byť umiestnené na správnom mieste. Miesto je vždy kľúčové.

Čo je pre Vás najväčšou výzvou pri navrhovaní ihriska? Je reálne preniesť návrhy do skutočnej výstavby?

Našou najväčšou výzvou je komerčná a enviromentálna udržateľnosť pri rešpektovaní pravidiel a požiadaviek hry. Naše ihriská sú ekologicky šetrné, ekológia však nie je modlou. Skúsený a znalý architekt golfových ihrísk s vedomosťami v oblasti záhradnej architektúry si ľahko dokáže predstaviť, ako by malo vyzerať ihrisko po dokončení. Vízia je prevedená do plánov pre staviteľov, aby ju pretavili do skutočnosti. Môžu sa vyskytnúť určité úpravy v dôsledku nepredvídaných okolností či vylepšených nápadov v priebehu výstavby, tieto zmeny by však nemali presiahnuť 5 % pôvodne dohodnutých objemov.

Vráťme sa k Vašej rodine – ste predstaviteľ tretej generácie golfových architektov. Máte deti? Pokračujú v tradícii dizajnérskej rodiny Harradineovcov?

Mám dvoch synov a dcéru. Môj najmladší syn (21) chodí na univerzitu na Floride a hrá tenis za tím Florida Atlantic. Moja dcéra (23) pracuje v oblasti hoteliérstva po tom, čo dokončila hotelovú školu v Lausanne a môj starší syn (26) je absolventom krajinnej architektúry vo Švajčiarsku. Musel prestať hrať golf v dôsledku nehody na motocykli, ale začal hrať znova a nastúpil do spoločnosti.

Čo si myslíte o hráčoch, ktorí sa pomerne rýchlo stanú výborne platenými architektmi?

Aby ste sa mohli stať dobrým architektom golfového ihriska, musíte pochopiť hru a spojitosti ekológie, životného prostredia, pôdy, presakovania, odvodnenia, zavlažovania, hnojív, pesticídov, insekticídov, množstiev, komerčnej a enviromentálnej udržateľnosti, zmluvných podmienok, súťažných podkladov atď. Jeden z najlepších krokov je absolvovať krajinnú architektúru, hrať golf až po jednociferný handicap a potom sa špecializovať na architektúru golfových ihrísk. Nasledovať by malo praktické vzdelávanie na niektorom z cvičných ihrísk, ktoré sú členmi EIGCA a nahromadiť toľko skúseností, ako je možné. Vzdelanie a skúsenosti sú kľúčovými faktormi! Výber profesionálnych hráčov alebo profesionálnych signatárov ma vždy vyvádzal z miery, ale je to znak nezmyselného sveta, v ktorom žijeme. To, že ste jedák a veľký milovník jedla z Vás nespraví dobrého kuchára! Absolvoval niektorý "profesionálny signatár" povinné vzdelanie a prax? Myslím, že som sám odpovedal.

Nechápte ma zle, profesionáli sú skvelými veľvyslancami tejto fantastickej hry, ale mali by sa držať toho, čo vedia najlepšie: hrať golf. Ale, ako som vždy hovoril: nie oni sú hlupáci, keď chcú neuveriteľné sumy. Hlúpi sú tí ľudia, ktorí sú dosť naivní, aby uverili všetkému humbuku okolo a tie sumy zaplatili. Nemyslím si, že každý profesionálny hráč golfu sa stáva "relatívne rýchlo dobrým". Je iróniou, že vždy dostanú tie najlepšie miesta a majú obrovské rozpočty. Tímy, ktoré zamestnávajú sú vždy dobré, ale oni sami? To je len ďalší príklad nezmyselností a poloprávd, ktoré vládnu tomuto svetu vo všetkých oblastiach! Je to všeobecný rozmar, ktorý priviedol náš svet do tohoto neutešeného stavu?

Vysvetlíte nám, čo znamená Championship ihrisko?

Bohužiaľ vzhľadom k bežnej marketingovej a PR kampani, takmer každé golfové ihrisko postavené v posledných 15 rokoch sa nazýva "majstrovské ihrisko" a je "najlepšie a samozrejme č.1 na svete". Už nikdy nebudete čítať brožúru, ktorá by o akomkoľvek projekte hovorila, že je "Turistickým", "Rezortom", alebo "rekreačným" či dokonca "vrcholovým".  V skutočnosti väčšina marketingových guru sa krčí, keď vyslovíte slovo "vrcholový". Toto slovo je pre väčšinu z nich ako svätokrádež! Názov "majstrovské ihrisko" bol kompletne zneužitý marketingom, médiami a ľuďmi z PR. Zbytočné zvýrazňovanie tejto definície spôsobilo, že stratila zmysel a význam. Pokiaľ ide o mňa, "majstrovské ihrisko" je samozrejme postavené na medzinárodných štandardoch a je udržiavané na úrovni, ktorá mu umožňuje usporiadanie medzinárodných turnajov. Clubhouse, parkovisko a okolité zariadenia musia vytvoriť dostatok priestoru pre divákov, ktorí tak môžu sledovať hráčov. Samozrejme, ihrisko nemusí mať Par 72, alebo byť 7000 metrov dlhé. To je ďalší mýtus vytvorený PR a marketingom. Čo je však nevyhnutné, musí mať zaujímavé a strategické jamky. Všetci vieme, že profesionálny golfista dnes odpáli loptu oveľa ďalej, takže ihrisko musí mať samozrejme možnosti na kompenzáciu tohto faktu, ako je napríklad možnosť zúženia fairway počas turnaja. V neposlednom rade, ak chce ihrisko hostiť PGA turnaj, musí sa zmestiť do ich harmonogramu a zaplatiť poplatok za organizáciu turnaja.

Ak by ste mali šancu niečo v dnešnom golfovom svete zmeniť, čo by to bolo?

Mať viac ihrísk pre "normálneho" hráča golfu. Nesmieme zabúdať, že on prináša peniaze do hry! Je chorý a unavený z hrania 150 kôl na "majstrovských ihriskách" počas 6 hodín! Vráťme do hry zábavu! Máme príliš veľa "majstrovských ihrísk". Dobrým príkladom je Dubaj!

Narodili ste sa vo Švajčiarsku - aký je váš názor na rozvoj ihrísk vo vašej rodnej krajine vo všeobecnosti? Ukrajinskí turisti často žiadajú o odporučenie nejakého vhodného švajčiarskeho ihriska, najmä v zime — boli by ste taký láskavý a dali im radu profesionála?

Procedúry pri získaní stavebného povolenia na výstavbu golfového ihriska vo Švajčiarsku sú úplne drakonické. Môže to trvať až 15 rokov, ale priemer je asi 8 - 10 rokov. Požiadavky na životné prostredie a ekológiu sú najtvrdšie v Európe, čo znamená, že celý proces je zdĺhavý a nákladný. Táto skutočnosť odrádza investorov a golfových nadšencov, takže veľmi málo projektov je skutočne dokončených. Existuje len asi 85 ihrísk vo Švajčiarsku, v porovnaní s asi 500 vo Švédsku, a to je dôvod, prečo nemáme naozaj vysokú úroveň hráčov. Väčšina ihrísk bola postavená dávno a nie som príliš optimistický ohľadom budúcnosti, ak nebudeme schopní skrátiť a urýchliť tieto neuveriteľné a ťažkopádne postupy potrebné na získanie stavebného povolenia. Väčšina ihrísk je v zimnom období zatvorená kvôli počasiu, i keď tri ihriská Losone / Ascona / Lugano na juhu (Ticino) sú zvyčajne otvorené po celý rok.

V rozhovore s Vami pre Golf Management Europe "Vyslanec na Blízkom východe" (10. novembra 09) ste sa zmienil, že na Blízkom východe a v Afrike environmentálne obmedzenia nie sú v súčasnosti výrazné, ale určite to príde v budúcnosti - čo tým myslíte? Aké druhy zmien by sme mali očakávať v budúcnosti?

Ochrana životného prostredia a ekologické úvahy zatiaľ nemajú najvyššiu prioritu v Afrike a na Blízkom východe, čo znamená, že tam nie sú takmer žiadne právne predpisy, ktoré by zabezpečili, že tieto dôležité faktory budú rešpektované. To sa zmení veľmi rýchlo vtedy, keď si celý svet uvedomí, že musíme životné prostredie chrániť. Ja len dúfam, že sa to bude diať inteligentne ako je tomu v Nemecku, kde sú ekológovia takmer vždy pripravení prijať praktický kompromis, ktorý je výhodný pre obe strany.

Môžete nám prosím povedať viac o Don Harradine Memorial Trophy? Viem, že tento turnaj je každoročný a pôvodne bol organizovaný združením greenkeeperov zo štyroch krajín ...

Don Harradine Memorial Trophy bol vytvorený na pamiatku môjho otca a jeho oddanosti povolaniu greekeepera. V neskorých 60. rokoch môj otec zistil, že greenkeeperi na európskom kontinente boli zle vzdelaní a neboli vôbec rešpektovaní väčšinou klubov. Rozhodol sa to zmeniť a založil Medzinárodnú asociáciu greenkeeperov (IGA) (pozri www.don-Harradine-memorial.com). Turnaj sa koná v štyroch rôznych krajinách (Slovinsko, Nemecko, Rakúsko a Švajčiarsko) a je organizovaný každý rok na ihrisku Dona Harradinea greenkeeperským združením v krajine, ktorá hostí turnaj. Koordináciu turnajov však zabezpečuje náš hlavný stan vo Švajčiarsku.

Adding an entry to the guestbook
Diskusia 11 15(komentárov: 212) Pridať komentár
 
PeterNib
PeterNib
16.02.24 10:09

buying from online mexican pharmacy mexico drug stores pharmacies pharmacies in mexico that ship to usa

Armandoexpok
Armandoexpok
16.02.24 05:47

https://mexicanph.shop/# buying prescription drugs in mexico online
mexico pharmacies prescription drugs mexican mail order pharmacies reputable mexican pharmacies online

PeterNib
PeterNib
14.02.24 10:46

buying prescription drugs in mexico pharmacies in mexico that ship to usa mexican mail order pharmacies

Juliosoame
Juliosoame
13.02.24 22:47

mexican online pharmacies prescription drugs buying from online mexican pharmacy mexican pharmaceuticals online

Louisdum
Louisdum
13.02.24 21:24

best online pharmacies in mexico mexican online pharmacies prescription drugs mexican online pharmacies prescription drugs