Golf Online

Ohnisková škvrnitosť trávnika (Rhizoctonia solani, R.cerealis)

Škvrny na listoch sú vodnaté, ohraničené tmavým krajom. Pôvodca choroby prečkáva vo forme sklerócií alebo mycélia, ktoré možno pozorovať ako jemnú bielu pavučinu.

Symptómy:

Na listoch sa spočiatku objavujú žlté až svetlo hnedé vodnaté škvrny. Listy sú tenké, hnednú a scvrkávajú sa. Na trávniku sa tvoria škvrny, ktoré sú spočiatku tmavo zelené, neskôr hnednú a  schnú, i keď je dostatok vlahy.  V uschnutom mieste je často časť rastlín zelená (často stred škvrny). Na okraji škvŕn je viditeľný tmavo sivý okraj (smoke-ring). Mycélium prerastá medzi uschnutými listami trávy a možno ho ráno vidieť ako jemnú bielu pavučinu.

Rizikové faktory:

Vysoká teplota a vlhkosť pretrvávajúca počas 3 - 5 dní viac ako 10 hodín počas dňa. 

Vývoj a šírenie:

Pôvodca choroby prečká vo forme mycélia alebo drobných sklerócií  v infikovanej trávnej hmote alebo organických zvyškoch. Za priaznivých podmienok, dochádza k rastu mycélia, k rozvoju huby a jej rozšíreniu na zdravé časti trávnika.

Ochrana:

Choroba napadá väčšinou iba listy, korene odumierajú iba pri veľmi silnom napadnutí, preto napadnutý trávnik zregeneruje po 2 - 3 týždňoch. Medzi preventívne opatrenia patrí vyrovnaná výživa, prísun draslíka v letnom období, pravidelné kosenie a prevzdušňovanie trávnika, vyvarovanie stresu zo sucha, pravidelné odstraňovanie plsti.

V prípade silného napadnutia treba trávnik ošetriť fungicídom s účinnou látkou chlorothalonil, iprodione, azoxystrobin, mancozeb, vonclozolin. V prípade silného napadnutia sa odporúča urobiť dosev prázdnych miest.

Adding an entry to the guestbook
Diskusia 51 55(komentárov: 178) Pridať komentár
 
KwwbSeath
KwwbSeath
12.12.22 06:20

how much metronidazole is needed to treat trichomoniasis metronidazole in vitro rocephin and metronidazole https://flagylaqa.com/

Qasurgy
Qasurgy
07.12.22 15:11

Meds prescribing information. What side effects can this medication cause?
can i order propecia without a prescription
https://paxil.beauty/ can you buy cheap propecia for sale
All intelligence almost medicament. Assume from intelligence here.

Aepreve
Aepreve
03.12.22 19:36

Medication intelligence for patients. Cautions pharmacy online coupon Some what you covet to recollect concerning medication. Go to here.

spironolactone 100 mg australia
spironolactone cheap
02.12.22 02:50


diltiazem 30mg purchase diltiazem coupon cost of diltiazem

mearly
mearly
28.11.22 23:51

What hospice does not do can you buy furosemide over the counter?