Golf Online

Ohnisková škvrnitosť trávnika (Rhizoctonia solani, R.cerealis)

Škvrny na listoch sú vodnaté, ohraničené tmavým krajom. Pôvodca choroby prečkáva vo forme sklerócií alebo mycélia, ktoré možno pozorovať ako jemnú bielu pavučinu.

Symptómy:

Na listoch sa spočiatku objavujú žlté až svetlo hnedé vodnaté škvrny. Listy sú tenké, hnednú a scvrkávajú sa. Na trávniku sa tvoria škvrny, ktoré sú spočiatku tmavo zelené, neskôr hnednú a  schnú, i keď je dostatok vlahy.  V uschnutom mieste je často časť rastlín zelená (často stred škvrny). Na okraji škvŕn je viditeľný tmavo sivý okraj (smoke-ring). Mycélium prerastá medzi uschnutými listami trávy a možno ho ráno vidieť ako jemnú bielu pavučinu.

Rizikové faktory:

Vysoká teplota a vlhkosť pretrvávajúca počas 3 - 5 dní viac ako 10 hodín počas dňa. 

Vývoj a šírenie:

Pôvodca choroby prečká vo forme mycélia alebo drobných sklerócií  v infikovanej trávnej hmote alebo organických zvyškoch. Za priaznivých podmienok, dochádza k rastu mycélia, k rozvoju huby a jej rozšíreniu na zdravé časti trávnika.

Ochrana:

Choroba napadá väčšinou iba listy, korene odumierajú iba pri veľmi silnom napadnutí, preto napadnutý trávnik zregeneruje po 2 - 3 týždňoch. Medzi preventívne opatrenia patrí vyrovnaná výživa, prísun draslíka v letnom období, pravidelné kosenie a prevzdušňovanie trávnika, vyvarovanie stresu zo sucha, pravidelné odstraňovanie plsti.

V prípade silného napadnutia treba trávnik ošetriť fungicídom s účinnou látkou chlorothalonil, iprodione, azoxystrobin, mancozeb, vonclozolin. V prípade silného napadnutia sa odporúča urobiť dosev prázdnych miest.

Adding an entry to the guestbook
Diskusia 86 90(komentárov: 178) Pridať komentár
 
fdkkjd
xbtvss
03.06.22 01:08

stromectol 3 mg tablets pricewhat is stromectol ivermectin for dogs

Dennisunify
Dennisunify
24.05.22 01:21
JyhgStoorsRox
JyhgStoorsRox
29.04.22 18:16

ivermectin livestock ivermectin walmart https://stromectolujlo.com/

FuupalteF
FuupalteF
15.04.22 22:45

sildenafil hypertension where can you buy female viagra

mvr55k
ftmlpx
09.04.22 00:22

At cardinal I wasn’t ineluctable it was working concerning me so I emailed ivermectin for humans amazon to summon inquire in search advice. I was told that some people start to discern results within a duo of weeks but to hand out it at least 4 weeks. I guess I wasn’t a particular of the lucky ones to see any results after 2 weeks but I second-hand it diligently in spite of a few more weeks and WOW! I’m overjoyed I stuck to it! You explained it superbly.