Golf Online

Ohnisková škvrnitosť trávnika (Rhizoctonia solani, R.cerealis)

Škvrny na listoch sú vodnaté, ohraničené tmavým krajom. Pôvodca choroby prečkáva vo forme sklerócií alebo mycélia, ktoré možno pozorovať ako jemnú bielu pavučinu.

Symptómy:

Na listoch sa spočiatku objavujú žlté až svetlo hnedé vodnaté škvrny. Listy sú tenké, hnednú a scvrkávajú sa. Na trávniku sa tvoria škvrny, ktoré sú spočiatku tmavo zelené, neskôr hnednú a  schnú, i keď je dostatok vlahy.  V uschnutom mieste je často časť rastlín zelená (často stred škvrny). Na okraji škvŕn je viditeľný tmavo sivý okraj (smoke-ring). Mycélium prerastá medzi uschnutými listami trávy a možno ho ráno vidieť ako jemnú bielu pavučinu.

Rizikové faktory:

Vysoká teplota a vlhkosť pretrvávajúca počas 3 - 5 dní viac ako 10 hodín počas dňa. 

Vývoj a šírenie:

Pôvodca choroby prečká vo forme mycélia alebo drobných sklerócií  v infikovanej trávnej hmote alebo organických zvyškoch. Za priaznivých podmienok, dochádza k rastu mycélia, k rozvoju huby a jej rozšíreniu na zdravé časti trávnika.

Ochrana:

Choroba napadá väčšinou iba listy, korene odumierajú iba pri veľmi silnom napadnutí, preto napadnutý trávnik zregeneruje po 2 - 3 týždňoch. Medzi preventívne opatrenia patrí vyrovnaná výživa, prísun draslíka v letnom období, pravidelné kosenie a prevzdušňovanie trávnika, vyvarovanie stresu zo sucha, pravidelné odstraňovanie plsti.

V prípade silného napadnutia treba trávnik ošetriť fungicídom s účinnou látkou chlorothalonil, iprodione, azoxystrobin, mancozeb, vonclozolin. V prípade silného napadnutia sa odporúča urobiť dosev prázdnych miest.

Adding an entry to the guestbook
Diskusia 31 35(komentárov: 387) Pridať komentár
 
Xssmnchids
Xssmnchids
26.03.24 15:48
Brandonphync
Brandonphync
26.03.24 13:39

canadian king pharmacy canadian pharmacies that deliver to the us or canadian neighbor pharmacy
https://www.google.com.au/url?sa=t&url=https://canadianpharm.guru canada pharmacy 24h
[url=http://www.zelmer-iva.de/url?q=https://canadianpharm.guru]online canadian pharmacy[/url] thecanadianpharmacy and [url=http://www.9kuan9.com/home.php?mod=space&uid=383247]canada pharmacy online[/url] canada drugs online

Jamesfaife
Jamesfaife
26.03.24 03:56

online pharmacy india [url=http://indianpharm.shop/#]buy prescription drugs from india[/url] india online pharmacy

RobinLit
RobinLit
26.03.24 03:03

http://canadianpharm.guru/# canadian pharmacy world reviews

SrncJoity
SrncJoity
23.03.24 12:37