Golf Online

Golfové lopty, parametre a zloženie

Informácie o golfových loptách, parametre vyžadované medzinárodnou federáciou. Typy golfových loptičiek a opis jednotlivých častí golfovej lopty.

Golfové lopty

Hráč odpáli tak ako vie a tak ako sa mu podarí. To, čo sa deje potom je vecou fyzikálnych zákonov, prírodných javov a golfového šťastia. Ale ešte predtým než sa loptička vydala do vzduchu, pracovalo veľa ľudí na tom aby mala tie najdokonalejšie možné vlastnosti, aby mohla podporiť hru a aby boli zúročené hodiny tréningov.

Golfové lopty musia spĺňať prísne kritériá  medzinárodnej golfovej  federácie. Tu sú niektoré z nich:

  • Maximálna hmotnosť 45,93gr
  • Minimálny priemer 42,7mm
  • Všetky vrstvy lopty musia byť sféricky symetrické
  • Maximálna počiatočná rýchlosť letu 76,2m/s
  • Maximálny dolet 256m

Zoznam povolených lôpt spravuje R&A (The Royal and Ancient Golf Club of St. Andrews) a USGA (United States Golf Association).

Z čoho sa skladá lopta

1.Jadro

Použitý materiál a veľkosť jadra sú zásadné faktory, ktoré ovplyvňujú prenos energie úderu. Využívajú sa jadrá gumové, titanové, wolframové a to väčšinou v zmesiach. Niektoré firmy používajú jadrá tekuté alebo plastické. Tvrdšie jadrá majú obecne dlhší dolet. Mäkšie umožnia väčšiu kontrolu nad loptou.

2.Obal

Obal svojou hrúbkou, tvrdosťou a štruktúrou (dimplami)  ovplyvňuje odolnosť , rotáciu a pocit pri údere. Mäkší a silnejší  obal dáva viac rotácie a možnosť väčšej kontroly rany, hlavne pri puttovaní a krátkych prihrávkach. Tvrdší povrch rotáciu znižuje, a to samozrejme aj negatívnu – pri slice a hook úderoch. Obal môže byť zložený z dvoch (double cover) alebo z niekoľkých vrstiev (multi-layer).

Štruktúra povrchu lopty

Charakteristickou črtou povrchu lopty sú malé  vylisované priehlbinky – dimply.

Tvoria vzor, resp. štruktúru povrchu a majú veľký vplyv na dráhu, dolet a predovšetkým presnosť letu.

Dimply ovplyvňujú obtekanie vzduchu okolo lopty, znižujú odpor vzduch pri lete  ale ich hlavnou funkciou je čo najdlhšie udržať pôvodnú rýchlosť a podporiť rotáciu. Hlboké dimply spôsobujú menšiu rotáciu, znižujú zdvih , čiže výsledkom je nižšia dráha letu a kratší čas lopty vo vzduch. Ploché dimply umožňujú vyššiu dráhu letu a dlhší čas lopty vo vzduchu. Počet dimplov na loptičke je od 300-500. Ich počet však nie je najdôležitejší. Dôležitejšia je kombinácia ich veľkosti, hĺbky  a rozmiestnenia.

Golfové lopty je možné rozdeliť do 3 základných kategórií: mäkké, tvrdé a kombinované.

Kto chce mať dokonalý cit pre ranu, mal by zvoliť mäkkú loptu. Jej povrch je vyrobený z balaty a mäkký obal umožňuje dobré ovládanie na geene aj mimo neho. Jadro takejto lopty je navrhnuté tak aby podporovalo rotáciu. Golfista má vďaka týmto parametrom rany skvele pod kontrolou.

Mäkká lopta nie je úplne vhodná pre začiatočníkov a hráčov s pomalším švihom, pretože zbytočne uberá dĺžku dlhých rán. Pre nich je omnoho lepšia tvrdá lopta – letí rovným smerom a ďalej. Toto je však vykúpené istou stratou kontroly pri krátkej hre. Preto sa  objavili lopty kombinované, využívajúce dobré vlastnosti oboch.

Chcete vidieť špeciálne múzeum golfových loptičiek ?

Stačí kliknúť na unikátne online múzeum s viac ako 1100 exemplármi !

Adding an entry to the guestbook
Diskusia 26 30(komentárov: 227) Pridať komentár
 
GilkyWek
GilkyWek
04.04.23 14:54

online pharmacy xanax b12 injections online pharmacy https://postmailmed.com/

QeeOvaps
QeeOvaps
28.03.23 07:07

choosing a thesis topic thesis sentence generator thesis and dissertation