Golf Online

Golfové oblečenie a topánky

Popis špeciálneho golfového oblečenia,nároky na jeho kvalitu, strih. Golfové topánky a golfové rukavice.

V golfe neexistuje zlé počasie, iba zle oblečený golfista!

Golfové oblečenie musí spĺňať niekoľko dôležitých kritérií:

1. Golfová etiketa

Golfová etiketa okrem správania sa počas hry hovorí aj o správnom, resp. vhodnom golfovom oblečení. Vo všeobecnosti platí, že počas hry by mal mať hráč alebo hráčka oblečené tričko s golierom. Okrem klasického otvoreného goliera je povolený aj stojatý golier. Ten je v súčasnosti veľmi moderný a golfistami často preferovaný. Hráči by nemali mať odhalené ramená, pri krátkych nohaviciach alebo sukni je povolená dĺžka tesne nad kolená. Striktne sú zakázané modré rifle. Je však nutné podotknúť, že pri oblečení žien sa akceptuje určitý stupeň benevolencie. Na záznamoch z dámskych profesionálnych túr môžeme vidieť hráčky oblečené v kratších nohaviciach alebo sukniach a v tričkách s odhalenými ramenami. Všeobecné pravidlá v obliekaní počas golfovej hry hráči väčšinou dodržiavajú aj počas trénovania (či už krátkej hry alebo na driving range).

2. Strih

Čo sa týka strihu, golfové oblečenie by malo byť v prvom rade dostatočne voľné, dokonale prispôsobené pohybu čo hráči ocenia hlavne pri odpale lopty. Je veľmi dôležité, aby mal odev pri náprahu na švih a do švihu dostatočnú voľnosť v ramenách. Vrchné časti golfového odevu sa vyrábajú bez rukávov (vesty), s krátkymi alebo celými rukávmi (tričká, pulóvre, bundy). Každý hráč si môže vybrať dĺžku, ktorá mu vyhovuje a v ktorej sa mu hrá najpohodlnejšie.

3.Odolnosť voči počasiu

Oblečenie je dobré prispôsobiť ročnému obdobiu a aktuálnym poveternostným podmienkam. Na ihrisku strávi hráč aj niekoľko hodín a mal by počítať s tým, že sa počas hry môžu tieto podmienky aj niekoľko krát dramaticky zmeniť. Dôraz, ktorý sa kladie na prípravu a výber oblečenia pred hrou, je na mieste. Výrobcovia golfových odevov neustále zdokonaľujú svoje technológie, vďaka čomu dnes nájdete v predajniach širokú ponuku špeciálneho oblečenia do každého počasia.

Čo by mal golfista určite mať:

V prvom rade nepremokavú bundu do dažďa a nepremokavé golfové nohavice. V ponuke sú bežne aj  pogumované vodeodolné nohavice, ktoré sa navliekajú na bežné nohavice. Ich výhodou je, že si ich môže hráč obliecť alebo vyzliecť priamo na ihrisku. V studenom sychravom počasí je dobré mať oblečený vodeodolný zateplený odev, podšitý vrstvou hrubšej tkaniny z bavlneného materiálu. V silnom vetre určite oceníte  windstoper - špeciálny odev podšitý látkou ,ktorá ochráni vaše telo pre zimou a ostrým studeným vetrom. V ponuke predajní sú aj teplé rukávy. Tie sa nosia ku krátkorukávovým tričkám a počas hry si ich golfista môže kedykoľvek navliecť na paže. Svaly horných končatín zohrejú takmer okamžite.

Keďže golf je prevažne letným športom hráči musia často čeliť extrémne teplému a slnečnému počasiu. Priamemu slnku môžu byť vystavení aj niekoľko hodín nepretržite, preto by si mali zaobstarať odev vhodný do týchto podmienok. V ponuke sú nohavice a tričká šité z tenších bavlnených materiálov (napríklad z tzv. egyptskej bavlny) alebo z tkanín, ktoré majú špeciálne termoregulačné vlastnosti (v teple mierne chladia a v chlade udržujú teplo). Novinkou na trhu sú tričká, ktoré majú časť zadnej strany nahradenú veľmi jemnou sieťovinovou tkaninou (chrbtová časť je najviac vystavovaná pôsobeniu svetelných lúčov). Tá zabezpečuje neustále vetranie celého povrchu trička. Do teplého počasia si hráči môžu obliecť nohavice krátkeho strihu. Ženy golfistky v teplom počasí často preferujú trojštvrťové nohavice prípadne sukne. Pre svoj vysoký komfort pri hre sú u žien veľmi obľúbené tzv. skryté krátke nohavice, ktoré navonok vyzerajú ako krátka sukňa.

Rukavice a šiltovky

Ku golfovému odevu patria aj rukavice. Zhotovujú sa na pravú alebo ľavú ruku. Hráč si vyberá podľa toho, na ktorú stranu hrá. Rukavice sa vyrábajú z veľmi jemnej, na dotyk príjemnej kože, vďaka ktorej sa ruka na šafte golfovej palice nešmýka. Golfisti by si mali obstarať rukavice vyrobené špeciálne pre vlhké a suché, prípadne studené prostredie. Dámy golfistky často používajú rukavice, ktoré prepúšťajú UV žiarenie a umožňujú tak rovnaké opálenie jednej i druhej ruky počas hry na slnku. K oblečeniu patria aj šiltovky a iné pokrývky hlavy (napr. klobúky), ktoré chránia hlavu hráča pred priamym slnkom. Niektorí golfisti používajú za účelom ochrany zraku len tzv. šilty. V daždivom počasí oceníte šiltovku alebo klobúk z nepremokavého materiálu.

Golfová obuv

Komfort pri hre nadovšetko ! Vhodná golfová obuv je jednou z najdôležitejších záruk dobrého pocitu z hry. Len si predstavte niekoľkokilometrovú prechádzku po ihrisku v tesných a nepohodlných topánkach! V takomto prípade vám zážitok z golfu pokazí skôr vaša obuv ako momentálny výkon, aj keď správna výhovorka v golfe nikdy nie je od veci.

Základným pravidlom pri výbere správneho páru golfových topánok je klasický komfort. Topánka musí jednoducho dobre sadnúť. Veľa golfistov, hlavne žien, pri kúpe golfového oblečenia a topánok kladie väčší zreteľ na módne trendy ako na funkciu. Hráč v takomto oblečení síce vyzerá dobre, ale voľnosť jeho pohybu je často obmedzená. Je teda dôležité nájsť komfortné a štýlové oblečenie, ale pri výbere nikdy netreba povyšovať štýl nad komfort.

Pre ktorýkoľvek pár golfových topánok sa rozhodnete, platí, že golfová obuv má pevnejšiu podrážka ako klasická a tiež by sa nemala zlomiť.

Ihriská vo všeobecnosti bývajú mokré hlavne ráno a v horách sa k tomu pridávajú aj časté zrážky. Vhodnou hlavne do prostredia Strednej Európy je skôr vodeodolná obuv. Ďalšou otázkou je výber medzi koženou a syntetickou topánkou. Aj keď kožená topánka je kvalitnejšia a lepšie prepúšťa teplo, čo sa odráža aj na jej cene, kvalitná a nepremokavá syntetická topánka je vhodnejšia na ihriská s väčším výskytom zrážok, keďže prepúšťa vlhkosť menej ako kožená. Vydrží vám určite niekoľko sezón a na rozdiel od koženej sa ľahšie čistí a ošetruje.

Výrobcovia golfovej obuvi dnes razia klasický i športový dizajn modelov. Jednotlivé série často ponúkajú modely pre dámy i pánov. Separátnou kapitolou je podrážka golfovej obuvi. Tu sa výrobcovia predbiehajú v rôznych technológiách, ktoré zabezpečujú stabilitu pri odpale, hre v rôznorodom teréne, ale i pohodlný systém zakladania a snímania štupľov, aby sa golfová topánka dala použiť aj mimo ihriska.    

Preto ak sa zaujímate o golf, ale stále neviete, či je to pre Vás ten pravý šport, odporúčame Vám neinvestovať na začiatku veľké sumy do golfového oblečenia a doplnkov. Časom zistite, čo všetko ku hre potrebujete a budete si môcť potrebné veci dokúpiť.

Adding an entry to the guestbook
Diskusia 41 45(komentárov: 189) Pridať komentár
 
OsgJoity
OsgJoity
08.05.23 08:32

effexor vs lexapro https://lexaproescitalopramogv.com/ escitalopram use

Мастурбатор
Мастурбатор
04.05.23 05:09

мастурбатор

Мастурбатор — это синтетическая юрчасть женского тела, созданная для извлечения удовольствия. Рельефная вагина, узенький анус чи шелковый роток помогают ...
мастурбатор

Мастурбаторы
Мастурбаторы
04.05.23 01:58

мастурбаторы

Мастурбаторы для представителей сильного пола — купить числом выгодной цене раз-другой доставкой. 7683 модификации в течение испытанных интернет-магазинах: популярные новинки и еще лидеры продаж.
мастурбаторы

Dennisunify
Dennisunify
29.04.23 02:53
FlagylTB
flagyltbcom
25.04.23 05:59