Golf Online

Golfové palice

Popis základných golfových palíc pre začiatočníka, jednotlivé časti palice, použité materiály. Tipy ako vybrať správne golfové palice.

Pre začiatočníkov nájdete v špecializovaných obchodoch predpripravené golfové sety. Obsahujú drevá na odpaly, železá na kratšie rany, wedge na špeciálne krátke údery  a puttery na hru na greene. V každom prípade odporúčame najprv sa poradiť so svojím trénerom, ktorý vám iste rád pomôže s výberom.

K štandardnej výbave hráča patria palice vhodné na hru za rôznych podmienok: drivery na odpal na dlhé vzdialenosti, klasické "železá" od 3 do S, fervejové drevá - pre hru na ferveji, puttery pre hru na gríne. Ďalšie palice sú napr. wedges alebo hybridy.

Cena golfového setu,  pozostávajúceho maximálne zo 14 palíc, závisí od niekoľkých faktorov:

 • od značky
 • či je to set pre muža alebo ženu
 • materiál šaftu (začiatočníkom sa odporúčajú palice na grafitových šaftoch)
 • či je to set špeciálne určený pre istú skupinu hráčov (napr. existujú sety pre hráčov s nadmerným vzrastom)

Ku golfovej výbave patrí aj  bag, vozík , rukavice , loptičky, obuv a oblečenie. 

Z čoho sa skladá palica:

1. Grip (rukovať)
2. Šaft (shaft) - stredná časť

V  podstate sa rozlišuje medzi grafitovými a oceľovými šaftami , ale v poslednej dobe pribúdajú aj rozličné zliatiny, ako napríklad karbón. Oceľ je lacnejšia, ale ťažšia. Uprednostňujú ju skúsenejší hráči,  nakoľko umožňuje vyššiu kontrolu úderu. Grafit je ľahší, lepšie absorbuje nárazy a je uprednostňovaný predovšetkým hráčmi, ktorí nemajú až taký dobrý švih, nie sú takí pohybliví, respektíve majú problémy so zápästím.

Takže aké je zhrnutie ?

 • Grafitové šafty sú oveľa ľahšie, čo je veľmi vhodné pre ženy a seniorov. Vážia 50-85 gramov, zatiaľ čo oceľové šafty začínajú na 120 gramoch.
 • Grafitové šafty znižujú otras a náraz pri údere, čo je opäť dobré pre ženy, seniorov, mládež a všetkých, ktorí majú problémy s chrbticou.
 • Grafitové šafty sú dlhšie, čo dovoľuje dlhšie odpaly, ale na druhú stranu predĺženie palice nie je dobré pre kontrolu palice a prenos odpalu.
 • Grafitové šafty sú vyrábané vo viacerých variantách, takže existuje väčší výber ako spracovávať loptičku.

Pozor na výrobcu

Golfové palice vybavené šaftami od výhradných špičkových výrobcov ako je Aldila, True Temper, Apollo, Graffoloy, Fujikura, UST Preforce a pod. zaručene ponúkajú kvalitné šafty. Všetky tieto značky sú už dlhú dobu považované za lídrov vo svojom obore. Ich šafty sú veľmi trvanlivé a spoľahlivé s vysokým výkonom.

Ak Vám nedokáže predajca presne povedať od akého výrobcu šaft pochádza, buďte na pozore. Obvykle tieto šafty pochádzajú z neautorizovanej výroby, kde kvalita šaftov nemusí byť garantovaná.

Dôležitá je aj tzv. flex hodnota, ktorá vyjadruje ohybnosť či pružnosť  shaftu.
Flex (alebo aj pružnosť či ohybnosť) golfových palíc označuje krútivú tuhosť šaftu. Dá sa povedať, že čím silnejšie sú  rany, tým menej pružný, či viac tuhý, by mal byť šaft. Nastavenie správnej pružnosti je kombináciou sily úderu a golfovej vyspelosti golfistu.

3. Hlava - spodná časť

Začiatočníci by mali používať palice s liatymi železnými hlavami. Kované modely, tzv. blades alebo žiletky, sú určené iba pre lepších hráčov, alebo profesionálov.

Hlavy palíc majú vnútri špeciálne rozloženie váhy, čo sa v golfovej terminológii nazýva cavity-back-design. Vďaka tomu aj zle trafené loptičky viac menej udržiavajú správnu dráhu letu. Viac váhy majú  v spodnej a zadnej časti, čo zároveň vedie k vyššiemu letu loptičky.

Je dobré vedieť, že:

 • set pre začiatočníka sa nemusí skladať vždy z kompletnej sady. Železá 3 a 4 nie sú také potrebné. Zmysluplná je kúpa želiez od 5 po tzv. sand-wedge (SW). Vystačí aj polset skladajúci sa zo želiez 5, 7, 9, Pitching Wedge, Sand Wedge a putter.
 • drevá sa na začiatok vôbec používať nemusia
 • použité palice sa oplatia iba vtedy, ak sa jedná o modely pre začiatočníkov.
 • na trhu je dosť aj lacných modelov jednotlivých palíc. Set sa tak dá poskladať aj individuálne.
 • pred kúpou by sa záujemca mal jednoznačne  poradiť s golfovým trénerom, alebo hráčom.

Tipy ako vybrať golfové palice:

Nájdenie správnych parametrov golfových palíc vyžaduje niekoľko veľmi ľahkých meraní vašej postavy a krátke zhodnotenie vašej hry. Na celom svete existuje veľa metód, ako správne nastaviť parametre golfových palíc na mieru, väčšina z nich sa točí iba okolo zopár parametrov. Naša metóda je veľmi jednoduchá, presná a účinná.

K tomu, aby sme vám mohli nastaviť golfové palice presne na mieru, budeme potrebovať následujúce údaje:

 • vaše pohlavie (muž/žena)
 • vaša výška
 • vzdialenosť od zápästia po zem pri vzpriamenom postoji a voľne zvesenej ruke pozdĺž tela
 • váš vek
 • váš handicap alebo úroveň hry
 • aká je približne rýchlosť vášho golfového švihu
 • akú palicu používate pre dosiahnutie vzdálenosti 140 m

Pohlavie potrebujeme, pretože je rôzna štandardná dĺžka šaftov pre mužov a ženy.

Parameter výšky a vzdialenosti zápästia po zem pri vzpriamenom postoji a voľne zvesenej ruke pozdĺž tela nám dáva údaje pre správnu dĺžku šaftu a to v odchýlke +/- 1” palec (tj . +/-2,54 cm) od štandardnej dĺžky. 80 % golfistov má štandardnú dĺžku golfových palíc. Len pre zaujímavosť - vysoká osoba s dlhými pažami môže mať dokonca kratšie šafty, než je štandardné. Preto sú oba tieto parametre veľmi dôležité.

Kombinácia údajov ako je vek, handicap alebo úroveň hry, približná rýchlosť golfového švihu a označenie palice, ktorá sa používá pre dosiahnutie vzdialenosti 140 m, stanoví správnu pružnosť palice.

Čo by ste mali vedieť o dĺžke golfových palíc?

Čím dlhšia palica, tým je dlhšia vzdialenosť odpalu pri rovnakej rýchlosti švihu. To je dobrá správa. Na druhú stranu dlhšia palica vytvára väčší oblúk pri švihu a horšie sa zasahuje loptička, čo je naopak správa zlá. Z toho je zrejmé, že optimálnou variantou je zachovanie správnej rovnováhy týchto parametrov.

Titánový driver je obvykle o 1" dlhší, grafitové šafty v štandardnej dĺžke sú o 0,5 až 1" dlhšie než oceľové šafty.

Adding an entry to the guestbook
Diskusia 26 30(komentárov: 107) Pridať komentár
 
Haarytar
Haarytar
11.05.23 23:34


Terrific facts. Regards!
buy a research paper research paper services research proposal cover page research paper writer

OsgJoity
OsgJoity
09.05.23 08:35

escitalopram oxalate oral tablet 20 mg escitalopram to citalopram escitalopram and mdma

Haarytar
Haarytar
09.05.23 02:39


Terrific posts. Regards.
buy term papers online term paper help research paper writer services term paper help

Haarytar
Haarytar
18.04.23 14:59


Valuable facts. With thanks!
thesis creator thesis statement writing thesis thesis guidelines