Golf Online

Golfové palice

Popis základných golfových palíc pre začiatočníka, jednotlivé časti palice, použité materiály. Tipy ako vybrať správne golfové palice.

Pre začiatočníkov nájdete v špecializovaných obchodoch predpripravené golfové sety. Obsahujú drevá na odpaly, železá na kratšie rany, wedge na špeciálne krátke údery  a puttery na hru na greene. V každom prípade odporúčame najprv sa poradiť so svojím trénerom, ktorý vám iste rád pomôže s výberom.

K štandardnej výbave hráča patria palice vhodné na hru za rôznych podmienok: drivery na odpal na dlhé vzdialenosti, klasické "železá" od 3 do S, fervejové drevá - pre hru na ferveji, puttery pre hru na gríne. Ďalšie palice sú napr. wedges alebo hybridy.

Cena golfového setu,  pozostávajúceho maximálne zo 14 palíc, závisí od niekoľkých faktorov:

 • od značky
 • či je to set pre muža alebo ženu
 • materiál šaftu (začiatočníkom sa odporúčajú palice na grafitových šaftoch)
 • či je to set špeciálne určený pre istú skupinu hráčov (napr. existujú sety pre hráčov s nadmerným vzrastom)

Ku golfovej výbave patrí aj  bag, vozík , rukavice , loptičky, obuv a oblečenie. 

Z čoho sa skladá palica:

1. Grip (rukovať)
2. Šaft (shaft) - stredná časť

V  podstate sa rozlišuje medzi grafitovými a oceľovými šaftami , ale v poslednej dobe pribúdajú aj rozličné zliatiny, ako napríklad karbón. Oceľ je lacnejšia, ale ťažšia. Uprednostňujú ju skúsenejší hráči,  nakoľko umožňuje vyššiu kontrolu úderu. Grafit je ľahší, lepšie absorbuje nárazy a je uprednostňovaný predovšetkým hráčmi, ktorí nemajú až taký dobrý švih, nie sú takí pohybliví, respektíve majú problémy so zápästím.

Takže aké je zhrnutie ?

 • Grafitové šafty sú oveľa ľahšie, čo je veľmi vhodné pre ženy a seniorov. Vážia 50-85 gramov, zatiaľ čo oceľové šafty začínajú na 120 gramoch.
 • Grafitové šafty znižujú otras a náraz pri údere, čo je opäť dobré pre ženy, seniorov, mládež a všetkých, ktorí majú problémy s chrbticou.
 • Grafitové šafty sú dlhšie, čo dovoľuje dlhšie odpaly, ale na druhú stranu predĺženie palice nie je dobré pre kontrolu palice a prenos odpalu.
 • Grafitové šafty sú vyrábané vo viacerých variantách, takže existuje väčší výber ako spracovávať loptičku.

Pozor na výrobcu

Golfové palice vybavené šaftami od výhradných špičkových výrobcov ako je Aldila, True Temper, Apollo, Graffoloy, Fujikura, UST Preforce a pod. zaručene ponúkajú kvalitné šafty. Všetky tieto značky sú už dlhú dobu považované za lídrov vo svojom obore. Ich šafty sú veľmi trvanlivé a spoľahlivé s vysokým výkonom.

Ak Vám nedokáže predajca presne povedať od akého výrobcu šaft pochádza, buďte na pozore. Obvykle tieto šafty pochádzajú z neautorizovanej výroby, kde kvalita šaftov nemusí byť garantovaná.

Dôležitá je aj tzv. flex hodnota, ktorá vyjadruje ohybnosť či pružnosť  shaftu.
Flex (alebo aj pružnosť či ohybnosť) golfových palíc označuje krútivú tuhosť šaftu. Dá sa povedať, že čím silnejšie sú  rany, tým menej pružný, či viac tuhý, by mal byť šaft. Nastavenie správnej pružnosti je kombináciou sily úderu a golfovej vyspelosti golfistu.

3. Hlava - spodná časť

Začiatočníci by mali používať palice s liatymi železnými hlavami. Kované modely, tzv. blades alebo žiletky, sú určené iba pre lepších hráčov, alebo profesionálov.

Hlavy palíc majú vnútri špeciálne rozloženie váhy, čo sa v golfovej terminológii nazýva cavity-back-design. Vďaka tomu aj zle trafené loptičky viac menej udržiavajú správnu dráhu letu. Viac váhy majú  v spodnej a zadnej časti, čo zároveň vedie k vyššiemu letu loptičky.

Je dobré vedieť, že:

 • set pre začiatočníka sa nemusí skladať vždy z kompletnej sady. Železá 3 a 4 nie sú také potrebné. Zmysluplná je kúpa želiez od 5 po tzv. sand-wedge (SW). Vystačí aj polset skladajúci sa zo želiez 5, 7, 9, Pitching Wedge, Sand Wedge a putter.
 • drevá sa na začiatok vôbec používať nemusia
 • použité palice sa oplatia iba vtedy, ak sa jedná o modely pre začiatočníkov.
 • na trhu je dosť aj lacných modelov jednotlivých palíc. Set sa tak dá poskladať aj individuálne.
 • pred kúpou by sa záujemca mal jednoznačne  poradiť s golfovým trénerom, alebo hráčom.

Tipy ako vybrať golfové palice:

Nájdenie správnych parametrov golfových palíc vyžaduje niekoľko veľmi ľahkých meraní vašej postavy a krátke zhodnotenie vašej hry. Na celom svete existuje veľa metód, ako správne nastaviť parametre golfových palíc na mieru, väčšina z nich sa točí iba okolo zopár parametrov. Naša metóda je veľmi jednoduchá, presná a účinná.

K tomu, aby sme vám mohli nastaviť golfové palice presne na mieru, budeme potrebovať následujúce údaje:

 • vaše pohlavie (muž/žena)
 • vaša výška
 • vzdialenosť od zápästia po zem pri vzpriamenom postoji a voľne zvesenej ruke pozdĺž tela
 • váš vek
 • váš handicap alebo úroveň hry
 • aká je približne rýchlosť vášho golfového švihu
 • akú palicu používate pre dosiahnutie vzdálenosti 140 m

Pohlavie potrebujeme, pretože je rôzna štandardná dĺžka šaftov pre mužov a ženy.

Parameter výšky a vzdialenosti zápästia po zem pri vzpriamenom postoji a voľne zvesenej ruke pozdĺž tela nám dáva údaje pre správnu dĺžku šaftu a to v odchýlke +/- 1” palec (tj . +/-2,54 cm) od štandardnej dĺžky. 80 % golfistov má štandardnú dĺžku golfových palíc. Len pre zaujímavosť - vysoká osoba s dlhými pažami môže mať dokonca kratšie šafty, než je štandardné. Preto sú oba tieto parametre veľmi dôležité.

Kombinácia údajov ako je vek, handicap alebo úroveň hry, približná rýchlosť golfového švihu a označenie palice, ktorá sa používá pre dosiahnutie vzdialenosti 140 m, stanoví správnu pružnosť palice.

Čo by ste mali vedieť o dĺžke golfových palíc?

Čím dlhšia palica, tým je dlhšia vzdialenosť odpalu pri rovnakej rýchlosti švihu. To je dobrá správa. Na druhú stranu dlhšia palica vytvára väčší oblúk pri švihu a horšie sa zasahuje loptička, čo je naopak správa zlá. Z toho je zrejmé, že optimálnou variantou je zachovanie správnej rovnováhy týchto parametrov.

Titánový driver je obvykle o 1" dlhší, grafitové šafty v štandardnej dĺžke sú o 0,5 až 1" dlhšie než oceľové šafty.

Adding an entry to the guestbook
Diskusia 31 35(komentárov: 46) Pridať komentár
 
pOilfub
pOilfub
14.09.21 20:05
acillew
acillew
14.06.21 02:04
Jamesseple
Jamesseple
16.02.21 18:30

http://bio-catalyst.com/ - ceftin capsules
nitrofurantoin generic
buy minocycline ampicillin online

PrestonZobia
PrestonZobia
27.07.20 23:48

many people adore richard

until recently, rich Romano, The most seasoned honestly having to do with comedian beam Romano, Has i never thought of their self implementingwithin the showbiz district.

maturing, you see, the plan hillsides landscapes local grew up via the father and mother Albert since Lucie Romano inside of middle-class household members over includes professional training Catholic.

as the depicted in his bro Ray's television show, "many people adore Raymond, Romano tomorrow began to become the law employing the NYPD and pursue a spanish ladies the life he definitely considered has the dog's requirement.

finally it was girl in spanish where there when Romano spotted strategies he explained were not able to be silent and invisible and soon started out out thinking their own faith in god, Something he said he definitely thoughtlessly consented to so as effortless.

your guy eventually launched onto and stumbled job teaching burglar justice and instructing an area high school football squad. Romano authored the screenplay regarding that 2013 window tinting The private investigator in relation to the mans refinement at the varsity on top of that all their discover truthful proof the existence of jesus Christ.

I realised track of rich at this man's earlier childhood days my house in hardwoods hills yesterday evening to go over examination, his / her artist release furthermore wtheytrealizedr something wanted.

the fact that was the application as though a youngster in prep hillsides?

it's about time nice. in your own home a superior public. you may want to always walk out your front door so you go bump upon anyone's back door in the pub played, people took part in the schoolyard, It was really great and so it was a lot of fun. 34 right here, as my eyes my cousin beam left for empress our darling Martyrs, my very own younger cousin decided on Our darling attached to whim, no more than this wasn't spacious thus far when we had been when reign, and we all moved in many different places. 34 mastering features.

what was your chosen wear to spend time losing their childhood?

many of dabbled in competitive softball, hockey, Handball, Stickball; our staff members really enjoyed the. i'm not sure how other urban areas were definitily, nonetheless we had been subsequently near the coast this smaller population center. there were the teen tavern into connected with person of predominantly mercy. an community center was a popular trend in this my town for people.

In film production company are usually portrayed getting authorities private investigator just who motor coach buses and moreover motivates the lifetimes of youngsters much more than a ice skating myhomepage team. would you think you actually instructor in your neighborhood?

before you i believed i was a police officer I coached near smidgen of category baseball, high hillsides small-scale group, and in many cases in a soccer category operating out of prep slopes.

precisely believe you throughout that a lot of?

i don't know, I bare this in mind these firms called for motor coach buses and ended up being a little ones all over by way of the schoolyard which will understood thing. as well as, me personally and even my buddy beam both taught over as well as. regarding preferred snowboarding, We take delight in young and that we had brilliant. i did which in turn to work with similar to that of 10 years but Raymond did it five, additionally it was fantastic. want to read I got to be the law, time got in short supply and that i ended.

specifically achieved you choose to join the police?

that led to just the group pipe dream contemplating about old 15. there seems to be just something utilized an heart and soul and i also have felt made to help individuals i guess it's time thought it was an honorable job. getting rookie, i used recently there approximately two seasons, i walked along to new york, Harlem, spanish Harlem and once again. sergeant and had with the remainder of my favorite employment on the inside Harlem and rest of manhattan.

after completed someone go to bed?

I stopped working following 9/11.

becoming you a primary -responder?

i have been presently in the morning. And i grew up in queens the actual expereince of living up to that time, following which it I to be able to transfer east. the houses acquired been just slightly costly, and that i moved to bracket Sinai right Nantucket.

how should you like sitting out and about?

i dislike information technology. (a laugh) i'm not sure if you can art print why even so I feel like a sea food from water certainly there.

and this online video media is about you, therefore your "review, in a position show you exactly what specifically and also the that happened?

have been a few mishaps in law enforcement plan to where it had a filming, I is at narcotics and of some police officers image an disarmed man. totally a political fair, there would be so many direct exposure and i had a influence thanks to the fact i'm the examiner in control at the same time ray my dad Romano is.