Golf Online

Systém hry a hodnotenia

Každá hra je založená na hraní určitého počtu jamôk v danom poradí. Jedno kolo znamená 18, na 9jamkových ihriskách sa preto chodí dvakrát 9 jamôk. Na každej jamke sa začína odpalom z odpaliska a pokračuje sa ďalšími ranami, pokiaľ loptička neskončí v jamke.

Hráči chodia po ihrisku po skupinkách dvaja, traja alebo štyria niekedy sprevádzaní nosičmi ("caddie", „kedík“), ktorí nosia palice a pomáhajú hráčom.

Každý hráč hrá svojou loptičkou (okrem iných variant hier) od odpaliska k jamke. Po odohraní z odpaliska hrá prvý ten, ktorého loptička je najďalej od jamky. Na ďalšom odpalisku hrá prvý ten, ktorý dosiahol najnižšieho počtu úderov.

Každý hráč funguje ako zapisovateľ inému hráčovi v skupine, teda do zápisu o stretnutí zapisuje jeho výsledky na jednotlivých jamkách. Pre kontrolu si môže zapisovať aj vlastné výsledky. V hre na údery je výsledkom súčet počtu úderov a trestných úderov. Trestný úder nie je skutočný úder, ale trest uložený podľa pravidiel.

Systém hodnotenia Stableford je pomenovaný po jeho vynálezcovi, Dr. Frankovi Stablefordovi (1870-1959), ktorý svoje hodnotenie prvý krát použil 16. mája 1932 vo Wallasey Golf Club, Cheshire. Aj napriek veku tohoto systému sa modifikovaná verzia tohoto skórovania stále využíva aj v súčasnosti a aj na veľkých turnajoch.

Podľa pôvodného systému hodnotenia Stableford začínal každý hráč so skóre 0. Podĺa úderov na jednotlivých jamkách sa hráčovi skóre upravovalo podľa nasledujúcej schémy:

 Výsledok

Počet úderov

Počet bodov

Bogey

1 úder nad par

1

Par

par

2

Birdie

1 úder pod par

3

Eagle

2 údery pod par

4

Double Eagle

3 údery pod par

5

Na konci kola si každý hráč pripočítal k svojmu skóre svoj handicap, a takto vyšlo konečné skóre.
Táto metóda však dávala najvyššie výhody hráčom s najvyšším handicapom, a tak v prípade zlého počasia, keď nikto nebol schopný zahrať ani jamku, zvíťazili hráči s najvyšším handicapom.

Stableford hodnotiaci systém bol prvýkrát publikovaný ako príloha na konci Pravidiel v roku 1952, a v roku 1968 si systém získal oficiálne uznanie, a bol zahrnutý priamo do Pravidiel golfu.

Modifikácie hodnotenia Stableford

S vývojom golfu sa taktiež vyvíjali aj veci s tým súvisiace, vrátane hodnotenia hráčov. Rôzne typy Stablefordov sú zobrazené v nasledujúcej tabuľke:

Výsledok

Klasický pôvodný Stableford

Klasický modifikovaný Stableford

Britský Stableford

Španielsky Stableford

Double Bogey


-2


 Taký istý ako Britský Stableford, ale každý hráč si pred začiatkom určí tzv.žolíkové jamky, jednu na prvej a jednu na druhej deviatke. Počet získaných bodov na týchto jamkách je dvojnásobný.

Bogey

1

-1

0

Par

2

0

1

Birdie

3

2

2

Eagle

4

5

3

Double Eagle

5

8

4

V súčasnosti sa najviac využíva Klasický modifikovaný Stableford, ktorý uznáva aj PGA.

Bogey a Par

Pojem "Par" sa datuje do poslednej štvrtiny 19. storočia, a do oficiálnych pravidiel sa dostal začiatkom 20. storočia, a to skôr v Amerika ako v Británii. Par sa vtedy vysvetľoval ako počet úderov zahraný prvotriednym hráčom, bez žiadnej chyby, a dvoma putmi na gríne. Keď sa však vrátime do histórie, pojem Bogey niekedy znamenal to čo teraz znamená Par, a hodnota Bogey pre každú jamku sa počítala ako priemer úderov najlepších hráčov na danej jamke.

Hendikepy

Golfové handicapy sa začali používať približne v tom istom období ako Bogey a Par, avšak merítka kvality hráčov sa používali už aj predtým. S rýchlym rastom počtu nových golfových klubov koncom 19. storočia, golfová komunita potrebovala centrálnu hendikepovú autoritu. Administrácia hendikepov začala začiatkom 20. storočia, a prvý oficiálny rebríček sa datuje do roku 1911. Spolu s rozvojom hendikepov hráčov golfové ihriská začali byť taktiež centrálne hodnotené.

Adding an entry to the guestbook
Diskusia 21 25(komentárov: 163) Pridať komentár
 
https://www.ufaauto789.com
UFAAUTO789
26.11.23 14:07

ufa wallet 789 หมดยุคบ่อนบนดิน รวยได้จริงแค่เล่นออนไลน์

gclub
royal gclub888
22.11.23 07:56
gclub888
gclub88
22.11.23 07:55
gclub
gclubvip888
22.11.23 07:42
affordable small business seo
what is an seo service
11.11.23 11:28

loved your website! hoard up it up and fall upon us what do seo services include