Golf Online

Základné pravidlá

Golf má obsiahlejšie pravidlá ako ktorýkoľvek iný šport. Je dobré mať pri hre úplné znenie golfových pravidiel ale pre začiatok a zjednodušenie postačí tento stručný súhrn.

Čistenie lopty - lopta ležiaca na greene môže byť vždy zdvihnutá  (viď bod Lopta na greene). Lopta ležiaca na akomkoľvek inom mieste ihriska môže byť očistená len vtedy ak je zdvihnutá podľa pravidiel (s určitými výnimkami). Inak lopta nemôže byť očistená, ani sa jej nesmiete dotknúť. Samozrejme lopta môže byť vyčistená po dohratí jamky pred nasledujúcim odpalom.

Dropovanie – v súlade s pravidlami je občas možné loptu zdvihnúť a spustiť na inom mieste (podľa situácie beztrestne alebo s trestnými ranami). Správny priebeh dropovania je nasledujúci: označte aktuálnu polohu lopty (prípadne miesto jej prechodu do vodnej prekážky). Podľa pravidiel určte a označte miesto, prípadne povolený priestor pre dropovanie a tam potom spustite loptu z ruky natiahnutej vo výške ramien. Ak sa lopty dotkne vás, súperov alebo golfovej výbavy, je drop neplatný a musí a vždy (beztrestne) opakovať. Ak lopta odskočí bližšie k jamke (ako príslušný referenčný bod) alebo sa odkotúľa príliš ďaleko (viac ako dve dĺžky palice od miesta dopadu) opakujte dropovanie beztrestne ešte raz. Ak by bol nutný ešte tretí pokus, potom sa už lopta umiestňuje.

Hra z odpaliska – na malých ihriskách bývajú odpaliská  spoločné pre všetkých. Na väčších sa odlišujú farbou. Žlté sú pánske a červené dámske. Lopta sa umiestňuje do obdĺžnikového priestoru vymedzeného dvoma vyznačovacími kolíkmi a dvoma dĺžkami palíc smerom dozadu. Odpalisko je jediné miesto kde môžete použiť týčko.

Lopta sa hrá ako leží – pravidlá všeobecne nepovoľujú akokoľvek vylepšovať pozíciu lopty v hre, ani priestor vášho švihu – nesmiete teda trhať, lámať, udupávať ani rozhŕňať porast aby ste si uľahčili švih či zásah lopty (rozhrnutie porastu je povolené len vtedy ak je to nezbytne  nutné k zaujatiu postoja. Môžete však odložiť voľne  ležiace predmety ako lístie, šišky či vetvičky, nesmiete však pri tom pohnúť loptou.

Lopta na greene – lopta ležiaca na greene sa môže po označení jej polohy markovátkom či mincou zdvihnúť,  ak napr.zavadzia súperom v hre. Potom sa musí vrátiť presne na pôvodné miesto. Takto zdvihnutá lopta sa môže očistiť. Ak sa pri patovaní dotkne lopta cudzej súperovej lopty ležiacej na greene, lopta sa vráti na miesto kde ležala pred nárazom. Hráč potom dostáva ( s výnimkou jamkovej hry) dve trestné rany. Preto je lepšie vopred požiadať spoluhráčov aby si označili  a zdvihli lopty, ktoré by potencionálne mohli byť v ohrození. Pokiaľ hráč patuje z polohy na grene, mal by si nechať vybrať resp. obsluhovať zástavku jamky, pretože za jej zásah ( či už v jamke alebo ležiacej vedľa) bude potrestaný dvoma trestnými ranami ( prípadne stratou jamky v jamkovej hre)

Lopta v náhodnej vode, pôde, oprave či v zvieraťom vyhrabanej nerovnosti – ak je lopta v náhodnej vode (kaluž alebo silne premokrený terén neoznačený červenými alebo žltými kolíkmi), alebo v stopách po činnosti stroja, alebo v nerovnosti vytvorenej norujúcim zvieraťom (napr.myš alebo králik) môže hráč beztrestne dropovať loptu vo vzdialenosti dĺžky jednej palice od najbližšieho miesta ktoré je pre neho už prijateľné, nie však bližšie k jamke.

Lopta v pieskovisku – pri hre z bunkra sa hráč nesmie dotknúť piesku palicou  skôr než vo chvíli keď zasiahne loptu (takže nesmie ju položiť na zem, ani zavadiť ňou o piesok). Porušenie sa trestá dvomi trestnými ranami. Taktiež nie je dovolené dotknúť sa alebo odstrániť z pieskoviska  voľné prírodné predmety (lístie, vetvičky a pod.)

Lopta vo vodnej prekážke – ak leží lopta vo vodnej prekážke označenej žltými kolíkmi (priečna vodná prekážka) môžete ju skúsiť odohrať (bez založenia palice) alebo si pripíšte trestnú ranu a dropujte  loptu jedným z dvoch spôsobov:

A) od miesta, kde lopta prekročila hranicu prekážky dropujte na akékoľvek miesto smerom späť na spojnici jamky a daného miesta, nie však bližšie k jamke alebo

B) opakujte ranu z miesta odkiaľ ste hrali naposledy.
Ak leží lopta vo vodnej prekážke označenej červenými kolíkmi ( pozdĺžna vodná prekážka), máte naviac ešte možnosť dropovať do vzdialenosti dvoch dĺžok palíc od miesta prechodu lopty cez hranicu prekážky, nie však bližšie k jamke.

Nehrateľná lopta – hráč môže svoju loptu kedykoľvek prehlásiť za nehrateľnú (okrem vodnej prekážky), pripočítať si jednu trestnú ranu  a loptu dropovať o dve dĺžky palíc ľubovolným smerom, nie však bližšie k jamke, alebo na spojnicu jamky a pôvodného miesta smerom späť alebo opakovať ranu z predchádzajúceho miesta.

Prednosť v hre – v poli hrá vždy hráč ktorého lopta je najďalej od jamky. Na prvom odpalisku sa poradie určí ľubovolným spôsobom. Na ďalšom odpalisku hrajú ako prví hráči s najlepším výsledkom na predošlej jamke. V prípade rovnakých výsledkov na minulej jamke sa zachováva poradie tak ako bolo na predošlej jamke.

Provizórna lopta – v prípade pochybností,  že sa pôvodne odohraná lopta stratila alebo skončila mimo ihriska, je povolené oznámiť a odohrať provizórnu loptu ( dropuje sa na mieste, z ktorého sa odohrala lopta pôvodná). Touto loptou sa potom hrá až do dosiahnutia predpokladanej polohy pôvodnej lopty. Ak sa potom pôvodná nájde a nie je mimo ihriska, provizórna sa jednoducho zdvihne a pokračuje sa normálne pôvodnou loptou. V opačnom prípade sa provizórna lopta stáva loptou v hre, počítajú sa všetky ňou odohrané rany a naviac sa pripočíta trestná rana za out alebo stratu prvej lopty. Výhodou tohto postupu je zrýchlenie hry, pretože sa nemusíte vracať späť kvôli novej rane.

Závady  - závadou je myslený akýkoľvek umelý či človekom vytvorený objekt či súčasť ihriska. Pohyblivú závadu, ktorá prekáža v hre ( napr.hrable) môžete beztrestne premiestniť. Ak sa pri tom pohne lopta, vráťte ju na pôvodné miesto. Ak prekáža v postoji alebo švihu nepohyblivá závada (tryska závlah, asfaltová cesta a pod.) môžete loptu beztrestne dropovať do vzdialenosť dĺžky jednej palice od najbližšieho miesta, ktoré je už prijateľné, nie však bližšie k jamke.

Stratená lopta, lopta mimo ihriska – ak sa lopta stratí mimo vodnú prekážku, alebo ak dopadne mimo hraníc ihriska (out), hráč musí ranu zopakovať z rovnakého miesta kde hral naposledy a pripočítať si jednu trestnú ranu.

Adding an entry to the guestbook
Diskusia 66 70(komentárov: 3872) Pridať komentár
 
MaxScieve
JonathanScieve
05.04.24 16:56
berci_urkt
berci_mmkt
05.04.24 13:16


1. Почему берцы - это обязательный элемент стиля?
2. Как выбрать идеальные берцы для осеннего гардероба?
3. Тренды сезона: кожаные берцы или замшевые?
4. 5 способов носить берцы с платьем
5. Какие берцы выбрать для повседневного образа?
6. Берцы на платформе: комфорт и стиль в одном
7. Какие берцы будут актуальны в этом году?
8. Маст-хэв сезона: военные берцы в стиле милитари
9. 10 вариантов сочетания берцов с джинсами
10. Зимние берцы: как выбрать модель для холодного сезона
11. Элегантные берцы на каблуке: идеальный вариант для офиса
12. Секреты ухода за берцами: как сохранить первоначальный вид?
13. С какой юбкой носить берцы: советы от стилистов
14. Как подобрать берцы под фасон брюк?
15. Берцы на шнуровке: стильный акцент в образе
16. Берцы-челси: универсальная модель для любого стиля
17. С чем носить берцы на плоской подошве?
18. Берцы с ремешками: акцент на деталях
19. Как выбрать берцы для прогулок по городу?
20. Топ-5 брендов берцев: качество и стиль в одном
тактичні берці купити talan берці .

RamonAnoft
RamonAnoft
31.03.24 10:10

on line pharmacy onlinepharmacy canadian pharmacy

RamonAnoft
RamonAnoft
31.03.24 08:51

pharmacy on line sky pharmacy viagra from usa pharmacy

RamonAnoft
RamonAnoft
29.03.24 05:38

canadian online pharmacy online pharmacies usa pharmacy no script