Golf Online

Český projekt Hraj golf, zmeň život

Ako sme už písali, naši západní susedia sa k podpore a propagácii golfu ako takého postavili omnoho akčnejšie ako my na Slovensku. Vymysleli projekt, ktorého hlavnou ideou je za symbolickú cenu umožniť bežnému občanovi prvý kontakt s golfom. Prelomiť zábrany a bariéry a presvedčiť ľudí, že golf môže byť športom skutočne pre každého.

Tzv. štartovný balíček, ktorí si záujemci môžu kúpiť za 299 Kč, obsahuje 3 lekcie s golfovým trénerom, neobmedzené množstvo tréningových loptičiek, zapožičanie palíc a následne za poplatok 200 Kč aj šancu získať tzv.Osvedčenie pre hru na ihrisku. A ako to funguje v praxi?

Najprv sa musíte prihlásiť na webových stránkach www.hrajgolfzmenzivot.cz. Tam si vyberiete kraj a uvidíte ponuku klubov, ktoré sa do projektu zapojili. Vyberiete si, klub alebo ihrisko skontaktujete a dohodnete si termín prvej návštevy. Ide o to, aby ľudia získali predstavu o čom golf je a aké sú jeho základné pravidlá. Skúsia ho a zistia, či ich bude baviť natoľko, aby  na golfové ihrisko prišli znovu a skúsili viac.

Projekt je plánovaný na štyri roky a jeho cieľom je 50.000 nových golfistov. Plán viac než ambiciózny.

Od začiatku bolo jasné, že kľúčovú úlohu v projekte budú mať kluby a skutočnosť, koľko z nich sa do tohto projektu zapojí. Český golf má v súčasnosti 146 klubov a 82 znormovaných ihrísk. Na stránkach kampane je v ponuke 43 klubov.

Projekt sám hneď na začiatku vyvolal rôzne reakcie. Niektoré kluby sa od projektu úplne dištancovali.  Objavili sa názory, že projekt môže znamenať konflikt medzi Českou golfovou federáciou a klubmi. Za hlavné riziká bola označovaná kvalita nových golfistov. Pravdou je, že Osvedčenie, ktoré nahradilo Zelenú kartu, umožní vstup na ihrisko hráčom aj s minimálnymi skúsenosťami (aj keď by tam mali byť pod dohľadom skúsenejšieho hráča). Môže to spôsobiť komplikácie pri hre, preťaženie ihriska a nespokojnosť pôvodných členov. Práve z tohto dôvodu sa mnoho klubov môže uzavrieť a izolovať. Rozdielnosť a odlišnosť ich  úrovní sa tak ešte viac prejaví.

Od zahájenia uplynuli takmer štyri mesiace. Čo hovoria čísla? Publikované štatistiky z konca augusta sú nasledovné:

  • 2445 ľudí absolovalo aspoň jednu lekciu
  • 3420 záujemcov kontaktovalo niektorý z klubov
  • 60% mužov, 40% ženy
  • 40% vo veku 26-35 rokov
  • 21.900 unikátnych návštevníkov webu kampane

Na relevantné závery je priskoro, ale jedna skutočnosť sa prejavuje už teraz. A síce tá,  že čo je zadarmo, to si ľudia nevážia. Nedobré skúsenosti sa objavujú v dochádzke na prvú hodinu. Ľudia si objednajú hodinu, ale neprídu. Každá takáto absencia je finančná strata vlastníka, ktorý zaistil vybavenie a trénera. Prináša to aj znechutenie profesionálnych učiteľov. Ľudia by si mali uvedomiť, že za symbolickú cenu dostávajú niečo, čo má ďaleko vyššiu cenu.

Štyri mesiace zatiaľ nepriniesli  očakávaný počet nových hráčov. „Asi 80% z tých, čo prešli výukou sa ku golfu nevracia. Nie je to teda zatiaľ taký nárast, ako by sme si predstavovali. Pre mnohých ľudí je to len lacný zážitok, o ktorom potom niekde porozprávajú, ale na golf už sa nevrátia“, uviedol Karel Čelikovský, šéf Združenia majiteľov golfových klubov. Zároveň však dodal, že je ešte skoro na nejaké závery..

Podľa prepočtov  sa ČGF a majitelia ihrísk zapojených do projektu budú v priebehu ďalších 4 rokov na ňom podielať čiastkou viac ako 200 miliónov Kč. Na otázku, čo od toho očakávajú, odpovedal Karel Čelikovský, šéf Združenia majiteľov golfových klubov:

„Medzi vlastníkom ihriska a klubom musí byť symbióza. Jeden bez druhého nemožu existovať, aj keď majú úplne rozdielnu motiváciu. Vlastníci chcú viac hráčov, čo pre nich znamená ekonomický prínos a kluboví členovia naopak hráčov čo najmenej a stále voľné ihrisko. Musia sa zísť niekde uprostred. Od účasti v projekte očakávame minimálne vrátenie vynoložených prostriedkov. Ak to tak po štyroch rokoch bude, budeme spokojní.“

Isté je, že pomoc treba hľadať aj u štátu. Spolu s futbalom, volejbalom či atletikou by mal byť aj golf súčasťou hodín telesnej výchovy. Ministerstvo školstva,  mládeže a telovýchovy prevzalo nad projektom záštitu. Neznamená to však presadzovanie golfu do škôl hlava-nehlava. Musí to byť v tesnej spolupráci s klubmi. Tam, kde to logistické podmienky dovolia, by mali mať juniori šancu si golf vyskúšať a učiť sa ho. Samotné kluby začali chápať, že je to najlepšia cesta ako získavať nových členov.

Adding an entry to the guestbook
Diskusia 1 5(komentárov: 232) Pridať komentár
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next
 
GaelScieve
JakeScieve
24.02.24 02:31
KendrickScieve
PrincetonScieve
19.02.24 08:23
JonahScieve
JoaquinScieve
18.02.24 23:29
GriffinScieve
DeaconScieve
17.02.24 05:00
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next