Golf Online

Zaujímavé fakty z golfového priemyslu - čo sa udialo v posledných týždňoch?

Judy Murray

10. JUDY MURRAY

Matka známeho tenistu Andyho Murray (špičkový škótsky tenista, wimbledonský víťaz, zverenec Ivana Lendla) je v súčasnej dobe v Škótku väčšou športovou ikonou než Colin Montgomerie.
Judy a Monty oznámili vytvorenie jedinečného tenisového a golfového areálu v Škótsku.

9. CHORVÁTKO NEMÁ JUNIORSKÝCH GOLFISTOV

Je to jediná európska krajina,  ktorá má dospelých golfistov – členov golfových klubov, ale žiadne deti. Naproti tomu Turecko má viac juniorov než dospelých – tiež je to jediná krajina v Európe, kde je takáto situácia.

8. NAJVäČŠIA ZELENÁ STRECHA

Najväčšiu zelenú strechu v Londýne má pravdepodobne clubhouse v  Richmond Park Golf Club. Aj napriek tomu, že neexistuje oficiálna štatistika zelených striech v Londýne, je to dobrá správa prispievajúca k ponímaniu golfu ako ekologického športu.

http://www.richmondparkgolfclub.org.uk/
Club house v Richmond Golf Club

7. TEMPO HRY

Tempo hry nie je problém len Veľkej Británie. V USA je to tiež horúca téma.  Dokonca sa už chystá aj reklamná kampaň, v ktorej  sa zúčastnia hviezdy ako Tiger Woods či Clint Eastwood.

6. PREDAJ POZEMKOV NA VÝSTAVBU NEHNUTEĽNOSTÍ

Niektoré golfové kluby sa snažia predať časť svojich pozemkov na výstavbu nehnuteľností.  Nie sú však  veľmi úspešné. Lokálne úrady tomu obvykle veľmi neprajú a stavebné povolenia na takéto územia sa získavajú len veľmi ťažko. Zaujímavé je, že ihriská a kluby, ktoré sa rušia úplne a ich kompletné pozemky sú predmetom developerských projektov, sú v oveľa ľahšej situácii.

5. GOLF JE MIMORIADNE POPULÁRNY VO ŠVÉDSKU A NA ISLANDE

Golf je v Škandinávii mimoriadne populárny šport. Viac ako päť percent populácie vo Švédsku a na Islande je členom golfových klubov. Pre porovnanie, vo Veľkej Británii - „domove golfu“ je toto číslo menej ako 2%. 

Čo sa týka golfovej participácie (pomer počtu reg. golfistov k celkovému počtu obyvateľov) v Európe, na prvých šiestich miestach sa umiestnili (zostupne): Nórsko , Holandsko, Fínsko, Dánsko, Švédsko a Island. Mimochodom, všetky tieto krajiny sa taksito umiestnili na predných priečkach v rebríčku  Human Development Index ( rebríček United Nations  týkajúci sa základných životných štandardov) - s Nórskom na 1.mieste, Holandskom na 4. Mieste  a Švédskom na 7.mieste. Náhoda?

ČÍTAJTE AJ: KPMG správa - stav golfu v Európe v 2013

4. IHRISKO NA KONCI SVETA

Aj ihrisko na odľahlom konci sveta, ktoré nemá žiadneho člena PGA, ani žiadneho manažéra, funguje len s jedným greenkeeperom, nemá množstvo členov  a naopak má relatívne lacné green-fee, môže  byť  vyhodnotený ako jedno z najlepších golfových  ihrísk na svete.  Ide o golfové ihrisko Askernish Golf Club na ostrove  South Uist  a vedie ho golfový novinár  John  Garrity zo Sports Illustrated.

  • http://www.askernishgolfclub.com/

3. FOOTGOLF ZÍSKAVA STÁLE VäČŠIU POPULARITU

Hra s názvom FootGolf  sa získava stále viac priaznivcov.
OLYMPUS DIGITAL CAMERASix vytvoril špeciálny „FootGolf“, kedy hráči hrajú golf s futbalovou loptou do adekvátne zväčšených jamiek. Kluby dokonca ponúkajú špeciálne green-fee, porovnateľné s hrou klasického golfu ( napr. Addington Court ponúka 18 jamiek golfu za 14,50 GBP a 18 jamiek FootGolfu za 15 GBP.

2. NEMECKO MÁ NAJVIAC GOLFISTIEK

Nemecko má viac žien golfistiek ako Veľká Británia a Írsko.
Ale čo sa týka mužov, pomer je opačný. Golf je v Nemecku čoraz populárnejší. Viac ako tretinu nemeckých hráčov tvoria ženy. Vo Veľkej Británii ani v Írsku sa stále nedarí prilákať ku hre ženy a juniorov.

1. MEKKA GOLFU VEĽKÁ BRITÁNIA STRÁCA GOLFISTOV

Veľká Británia a Írsko  stratilo za posledných 5 rokov 228.000 členov. Tempo tohto poklesu počtu hráčov sa síce výrazne spomaľuje, ale pre niektoré kluby už môže byť neskoro.

Článok bol uverejnený na www.golfclubmanagement.com