Golf Online

Farbivá a pigmenty

Aký je medzi nimi rozdiel? A ktoré sú najvhodnejšie na golfové ihrisko?

Pigmenty a farbivá na trávnik znejú ako podobné výrobky, ale treba si uvedomiť, že sa aplikujú rôznymi spôsobmi a v rôznych podmienkach.

Dr. Mark Howieson, vedúci výskumného týmu pre Becker Underwood, vysvetľuje za akých podmienok  ich aplikácia prinesie najlepšie výsledky.

Aké sú hlavné rozdiely medzi  farbivami trávnik a pigmentami?

Prvým krokom je poznatok, aký je medzi nimi základný rozdiel. Termíny sa často zamieňajú a to by sa naozaj nemalo stávať. Jednou z analógií, ktoré pri vysvetľovaní používam, je že farbivá sú ako cukor a pigmenty sú ako piesok.  Keď dáte farbivo do vody, rozloží sa, resp. rozpustí sa. Naproti tomu pigment sa vo vode nerozpustí.  Poďme k ich aplikácii. Ak na zafarbenie použijete farbivá, pôjde  o krátkodobé riešenie. Farbivo sa zachytí na liste a vydrží pokiaľ  ho nerozloží UV žiarenie a slnko. Trvanlivosť je dočasná. Ak aplikujete pigmenty, ošetrenú plochu vlastne vrstvou pigmentu „zakryjete“. Pigmenty sú stabilné, nerozložia sa UV žiarením, odstránia sa len mechanicky – kosením. To ako dlho vydržia a budú viditeľné závisí od rýchlosti akou tráva rastie.  Ak použijete farbivá aj pigmenty, veľký rozdiel bude v tom, ako dlho vydržia.  Farbivá nevydržia  viac ako pár dní, zatiaľ čo pigmenty – v prípade priaznivého počasia – môžu vydržať aj pár týždňov. Tento fakt je teda pre spôsob ich použitia zásadný.

Ako by mali byť farbivá a pigmenty aplikované?

Veľkou výhodou farbív je,  že dokážete dosiahnuť naozaj sýtu farbu za veľmi krátku dobu. Veľmi často sa farbivá pridávajú do tankov s pesticídmi. To umožní jasnú identifikáciu ošetrených plôch a tým efektívnejšiu aplikáciu. Keďže sú farbivá dočasné, trávnik sa rýchlo vráti k svojmu prirodzenému vzhľadu. Farbivá zvyčajne mávajú výraznejšie farby a to práve preto, že sa často používajú pre účely označovania trávnatých plôch.

Ak potrebujete dosiahnuť lepší vizuálny efekt a chcete aby zlepšenie bolo viditeľné dlhšiu dobu, použite pigmenty.  Sú vhodné na greeny, na ferveje, dosiahnete sýtejšiu, ale stále prirodzene vyzerajúcu farbu. Estetika je primárnym faktorom, prostredníctvom pigmentov  dosiahnete jednotnú sýtejšiu farbu, akú by ste za normálnych okolností a klasickej údržby nedosiahli.

S ohľadom na problematické počasie, ako môžu tieto výrobky superintendantovi pomôcť?

Neexistuje zázračný produkt, ktorý vyrieši akýkoľvek problém, ale pigmenty skutočne môžu byť veľmi nápomocné. Už jednou aplikáciou dokážete zlepšiť, resp. zakryť  množstvo symptómov suchého trávnika.  Jednotná a konzistentná farba vydrží u niektorých výrobkov skutočne niekoľko týždňov.
Vždy je podstatný účel, tj. čo chcete dosiahnuť.  Potrebujete len označiť plochy keď budete trávnik ošetrovať? Tak použite farbivá.  Ale ak chcete dosiahnuť dlhodobejší lepší a jednotnejší  vzhľad jednotlivých častí , aplikujte pigmenty. Vydržia dlhšie a nebudete ich musieť aplikovať tak často.

Článok bol uverejnený na www.golfcourseindustry.com, autorom je Mark Howieson.

 

PIGMENTY GREENSEEKER a HEATSEEKER

FARBIVÁ NA TRÁVNIK OPTIK BLUE