Golf Online

Kremík

Dr. Mark Howieson pracuje ako Product Development Specialist pre spoločnosť Becker Underwood Inc. Diskutuje o kremíku ako o doplnku výživy na získanie trávnika odolnejšieho voči stresu.

V poslednom období sa zvýšil záujem o používanie kremíka ako výživového doplnku v trávnikárstve. Ovplyvnený je jasným dôkazom, že pravidelné aplikovanie kremíka zlepší rast a vývoj trávnika, obzvlášť počas obdobia stresu alebo nepriaznivých poveternostných podmienok. K dispozícií je málo informácií týkajúcich sa úlohy kremíka vo fungovaní rastliny a tolerancie voči stresu, aby sa greenkeeperi mohli rozhodnúť, či kremík použiť ako doplnok výživy.

Kremík patrí medzi najviac vyskytujúce sa minerálne prvky v pôde. Vyššie percento zastúpenia má už iba kyslík. Kremík sa najčastejšie nachádza v pôde v nerozpustnej forme ako oxid kremičitý alebo kremičitan železa alebo hliníka, ktoré pre rastlinu nie sú využiteľné.

Kremík sa najľahšie absorbuje rastlinami ako ortokremičitá kyselina (H4SiO4), ktorá je rozpustná v pôdnom roztoku a dostáva sa tam po zvetraní kremičitých minerálov alebo aplikáciou kremičitých hnojív ako kremičitan draselný. Napriek tomu, že sa kremík hojne nachádza vo väčšine pôd, môže sa objaviť jeho nedostatok.

Najčastejšie hovoríme o jeho nedostatku na územiach s častými výdatnými zrážkami a často tiež v pôdach s vysokým obsahom organických látok s nízkou výmennou katiónovou kapacitou, z ktorej sa živiny ľahko vyplavujú. Kremičité piesky, ktoré sa často používajú na výstavbu golfových ihrísk, putting greenov a moderných športových ihrísk, majú všeobecne nízku výmennú katiónovú kapacitu a časom sa tu môže prejaviť nedostatok kremíka. Kremík je všeobecne zabudnutý prvok a zvyčajne sa nepovažuje za podstatný pre rast rastlín kvôli jeho hojnému zastúpeniu v pôde. Veľa rastlinných druhov je schopných rásť a rozvíjať sa s absenciou kremíka. Preto, je kremík aktuálne kvalifikovaný skôr iba ako užitočný a nie ako podstatný element pre rast a vývoj rastliny.

Vplyv dodania kremíka hnojením bol skúmaný v mnohých pokusoch. Bolo zistené, že po aplikovaní kremíka hnojivami mali rastliny pevnejšie bunkové steny a listy boli viac vzpriamené a znížila sa náchylnosť na napadnutie rastlín škodcami a chorobami. Kremík je transportovaný z koreňov do rastliny xylémom spolu s transpiračným tokom, ktorý dopraví kremík do listovej epidermálnej bunky, bunkových stien, kutikuly. Nahromadenie kremíka v epidermálnej bunke a bunkových stenách znamená vzpriamenejšie listové steblá a hrubšiu, silnejšiu vrstvu kutikuly, ktorá obmedzí odparovanie a únik vody. Redukovanie odparovania a straty vody cez vrstvu kutikuly minimalizuje spotrebu vody hlavne počas horúcich suchých podmienok. Taktiež podporuje čistejšie a uniformovanejšie zostrihnutie pri kosení, zlepšením vzpriamenosti listov taktiež zvýši rovnomernú distribúciu svetla vo vnútri trávnika, ktorá zase zvýši potenciálnu fotosyntéznu kapacitu počas období stresu.

Univerzitný výskum ukázal, že dodaním kremíka sa zlepšila odolnosť voči záťaži, keďže sa zosilnila bunková stena polysacharidmi a stabilizovala sa tvorba lignínu, a tým sa obmedzilo poškodenie trávnika spôsobené intenzívnym používaním trávnika. Objavený bol mechanizmus, ktorým kremík redukuje infekcie patogénmi, ktorý znamená, že umiestnením kremíka do bunkových stien sa vytvorí fyzická bariéra, ktorá redukuje penetráciu húb do listového tkaniva. Nahromadené ortokremičité kyseliny polymerizujú do polykremičitých kyselín a potom sa transformujú do amorfných silíc, ktoré formujú hrúbku kremičito-celulóznej membrány. Takto sa formuje dvojitá vrstva, ktorá ochraňuje a mechanicky zosilňuje rastliny trávnika. Okrem toho je dokázané, že aplikovaním kremíka sa stimulujú a zlepšia obranné mechanizmy rastlín na eliminovanie chorôb.

Aplikovaním produktov na kremičitej báze sa stimulujú mechanické a biochemické zmeny v raste a rozvoji rastliny, aby bola schopná redukovať spotrebu vody, podporiť vzpriamenejší rast stebiel a zvýšiť odolnosť voči škodcom a chorobám.

Jedným takýmto produktom je Salute WSP. Je to unikátny výrobok s primiešanými prírodnými zložkami, výťažkom z morských rias, kremičitanom draselným, rastlinným saponínom, karbohydrátmi, sacharózou, aminokyselinami a prospešnými baktériami, ktorý je vopred nadávkovaný vo vode rozpustných balíčkoch. Ak pridávame do manažment programu výrobky, ktoré obsahujú kremík, dosiahneme, že rastliny budú v lepšej kondícií, aby odolali stresu a obmedzila sa ich citlivosť voči patogénnom. Ďalšími výhodami, ktoré vyplývajú z hnojenia sú: zvýšenie odolnosti voči poškodeniu, vyššia rýchlosť greenov a rovnomernejšie kosenie trávnika.

Výrobky, ktoré obsahujú kremík predstavujú hodnotný nástroj na zlepšenie rastu rastliny a jej rozvoj počas období stresu a nepriaznivých podmienok na rast, a mali by byť zahrnuté do údržovacích programov trávnika.

Medzi výhody používania kremíka ako doplnku výživy na trávniku patrí:

  • kremík v rastlinách pomáha zosilniť tkanivo bunkovej steny a epidermálnych buniek
  • v trávach sa kremík vyskytuje vo vnútrobunkových častiach alebo bunkách epidermy listového povrchu umiestneného pozdĺž hlavnej žilky stebla
  • redukuje stratu vody počas suchého obdobia
  • zvýšenie rýchlosti greenu
  • zlepšenie rovnomernosti kosenia a vzhľadu trávnika
  • môže sa použiť ako súčasť integrovaných programov na ochranu listov na stvrdenie bunkovej steny

článok prevzatý z časopisu Pitchcare Jún/Júl 2009

Adding an entry to the guestbook
Diskusia 31 35(komentárov: 331) Pridať komentár
 
Hectorcak
Hectorcak
23.08.23 15:22


You've made the point.
uni essay writing service thesis english thesis statement for essay thesis writers online make a good thesis statement best law essay writing service uk my posse don t do homework coursework writing help can i pay someone to do my homework where can i hire someone to do my homework

ManuelBenly
ManuelBenly
18.08.23 20:38


Cheers, Quite a lot of content!
are essay writing services safe top rated essay writing service writing service essay writing a good essay
phd thesis database thesis statment how to write thesis thesis help
write good essays https://hireawriterforanessay.com

Hectorcak
Hectorcak
17.08.23 07:35


Thank you. Terrific information.
american paper writing service writing an opinion essay college essay writing service reviews

Металлочерепица
Металлочерепица
14.08.23 06:31

Металлочерепица Монтеррей

Черепица Город предполагает собой кровельный материал один-два знатною античной судоходный конфигурацией волны, коя создает изысканный да элегантный дизайн.
Металлочерепица Монтеррей

Etjcbloop
Etjcbloop
02.08.23 12:48

azithromycin tabs 6's 250mg 1g azithromycin amoxicillin vs azithromycin