Golf Online

Renovácia fervejí na golfovom ihrisku

Renovacia fervejí s Campey Koro Field Top Maker

Greenkeeri  z celého Írska mohli vidieť zásadnú renováciu fervejí na Naas Golf Course, Kildare, ktorá bola uskutočnená strojom  Campey Koro Field Top Maker.

Renovovalo sa takmer 2.000 m2 plochy.  S použitím Koro Universe a Terraplane rotorov bola odstránená vrchná vrstva do hĺbky 40mm. Následne sa plocha pieskovala pomocou Dakoty 410 a John Deere Gatorom.  Živiny v pôde boli opätovne zapracované pomocou KORO Imants Recycling Dresseru  a prerezávačom Imants Shockwave 2,2 m sa zmiernila kompakcia pôdy a zlepšilo prevzdušnenie.  

David Behan, course manažér, vysvetlil, prečo zvolili takýto radikálny prístup: "Pred šiestimi rokmi bol KORO radikálny prístup renovácie športových trávnikov priekopnícky. Teraz  sa to dá považovať za štandardnú metódu renovácie. Cítil som, že je to niečo, čo golfovým ihriskám môže skutočne prospieť“.

Nedávno publikované informácie o úspešnej KORO  renovácii  na švajčiarskom golfovom ihrisko  Blumisberg Golf & Country Club vedenej course manažérom  Ritchie Glynnom,  len potvrdili Davidove presvedčenie, že toto je tá správna cesta efektívnej a účinnej renovácie golfových ihrísk.  

„Naše ferveje majú 60 rokov a bol v nich obrovský podiel plsti. Inštalovali sme nové drenážne kanály, ktoré zmiernili objem povrchovej vody, zlepšili prevzdušnenie a účinnosť drenáží. Chcel som však kultivovať kvalitu samotnej hracej plochy.“

David sa radil s Brianom O'Shaughnessy, špecialistom spoločnosti Campey  Turf  Care, zvažoval niekoľko možností. Brian: „Kompletným odstránením  plsti sa ferveje sa dostanú do ich pôvodného stavu.  Dosievať potom môžeme v úplne optimálnych podmienkach a výsledkom je nová fervej špičkovej kvality. "

Porast po 12 dňoch

„Pre mňa je to všetko o výsledkoch,“ hovorí David. „Urobili sme prvých 2.000 m2  fervejí  pomocou  Koro FTM s Terraplane rotormi ® a v priebehu jedného dňa bola renovácia hotová. Prešlo dvanásť dní a ja sa chystám trávu prvýkrát ľahko pokosiť. To je skutočne  pôsobivý výsledok. Na výsev sme použili zmes 70% mätonohu a 30% mix kostravy.“

Poslednými operáciami bolo použitie prútových brán a zaťahovacích sietí na vytvorenie ideálneho povrchu pre výsev.

Na výsev bola použitá sejačka Vredo 1,8 m Super Compact, vybavená jedinečným systémom dvojice diskov v tvare V, ktorý umožní presné dávkovanie osiva a dosiahnutie  maximálnej  klíčivosti.

„Koro FTM s Universe rotorom  ® sme použili aj na ďalších troch pásoch na cvičných plochách a teším sa ako v priebehu niekoľkých týždňov uvidím výsledky.“ "

Brian O'Shaughnessy, Campey Product Specialist bol s priebehom dňa veľmi spokojný. „Som rád, že si mnoho greenkeeperov našlo čas a prišlo sa osobne pozrieť na renovačné práce. Mali sme tu aj veľa študentov, ktorí na vlastné oči - na jednom renovovanom odpalisku - videli všetky operácie:  odstraňovanie vrchnej vrstvy, opätovné zapracovávanie pôdy , vyrovnávanie povrchu či vysievanie. Bolo príjemné stráviť  čas s mladými zainteresovanými  ľuďmi  a diskutovať o tom, prečo sú tieto postupy  také dôležité a účinné.“

Na členov  Green Committe golfového ihriska práce mimoriadne zapôsobili. Vyhlásili,  že nikdy neboli svedkami takých radikálnych operácií na fervejách a netrpezlivo očakávajú výsledky.

Naas Golf Course bude teraz benefitovať  z nových kvalitných fervejí  s prvotriednym trávnikom. Celý greenkeeperksý team sa zameria na vysoko profesionálnu starostlivosť a údržbu tak aby ihrisko zostalo v top stave aj v budúcnosti.

David uzatvára: „Stav fervejí po renovácii budeme aj naďalej sledovať a aktualizovať informácie na publikovanie.“

Článok bol publikovaný na www.pitchcare.com