Golf Online

Potrebuje Slovensko Asociáciu majiteľov golfových ihrísk?

Konferencia Leadership Golf Conference podnietila množstvo otázok z najrôznejších oblastí. Zaujímavú prednášku mal Tibbe Bakker z Európskej asociácie majiteľov golfových ihrísk (EGCOA). Asociácia má 600 členov z 24 krajín, z toho 12 národných asociácií. Slovensko zatiaľ nemá žiadnu štruktúru tohto typu, je však zrejmé, že skôr či neskôr sa táto otázka stane aktuálnou.

Golfový trh na Slovensku je zatiaľ  malý  a dá sa povedať, že  funguje na  veľmi individualistickom prístupe. Ihriská väčšinou hospodária  na svojom vlastnom území, tzv. „za plotom“. Chránia si svoje informácie a skúsenosti, obávajúc sa možnej konkurencie. Na Slovensku existuje len jedna oficiálna golfová organizácia. Je ňou Slovenská golfová asociácia, ktorá združuje golfových hráčov.

V minulosti  bolo obvyklé, že prevádzkovateľom ihriska bol golfový klub. Malo to vtedy  svoje opodstatnenie a aj výhody, pretože záujmy klubov boli veľmi podobné s ekonomickými potrebami  prevádzok  golfových ihrísk. Časy sa však menia. V dnešnej dobe sú golfové kluby väčšinou občianskymi združeniami hráčov, ale výkony súvisiace s vlastníckymi právami ku golfovým ihriskám prináležia iným subjektom. Dochádza tak prirodzene k situácii, kedy záujmy hráčov nie sú v súlade, ale môžu byť dokonca v rozpore so záujmami vlastníkov klubov. Kým vlastníkom ide o maximálnu vyťaženosť ihriska a jeho najefektívnejšiu prevádzku, hráči uprednostňujú voľné ihrisko s vysokou kvalitou hracej plochy.

Tibbe Bakker z EGCOA poukázal na dôležitosť spolupráce majiteľov ihrísk, najmä v oblasti odovzdávania informácií,  skúseností, poradenskej činnosti, odborných publikácií, spoločných vyjednávaní s rôznymi inštitúciami a pod. Je viac než zrejmé, že ak majitelia golfových ihrísk chcú  dosiahnuť pre kluby nejaké výhody, či už ekonomické, alebo iné vo forme napr. výhodnejších podmienok pri investičných nákupoch, alebo mandát pri rokovaní so štátnymi inštitúciami či vládou, musia byť nejakým spôsobom organizovaní.   Podobným vývojom ako u nás prešli aj všetky golfovo vyspelé krajiny a všade sa nakoniec ukázala potreba vytvorenia národného združenia majiteľov a prevádzkovateľov golfových ihrísk.

Na názor sme sa opýtali aj Sylvie Hruškovej, riaditeľky rezortu Black Stork vo Veľkej Lomnici.

Sylvia, aká je tvoja skúsenosť s dostupnosťou informácií potrebných na riadenie golfového ihriska na Slovensku?

Prevádzkovanie golfového ihriska je samo o sebe náročné a je to beh na dlhé trate. Pred 11 rokmi, keď sme zakladali klub a začali s výstavbou cvičnej lúky, bolo pre nás komplikované dostať akékoľvek informácie. Veľa sme cestovali a pýtali sa a napokon sme si urobili model vyhovujúci pre nás. Na Slovensku nebol nik, kto by nám poradil a odpovedal na naše otázky.

Malo by  podľa tvojho názoru založenie národnej asociácie majiteľov význam?

Pre mňa zatiaľ existujú 4 základné oblasti, ktoré by mohla takáto asociácia pokrývať.

1.    Šírenie informovanosti, sprostredkovanie komunikačných línií, spolupráca pri tvorbe vzdelávacích kurzov pre jednotlivé profesie, ktoré sú  potrebné na golfových ihriskách.

2.    Vystupovanie voči tretím osobám, ako sú ministerstvá, napr. MPSVaR pri tvorbe sezónnych pracovných miest a pod.

3.    Sprostredkovanie zoznamov dodávateľov od nestranného zdroja tak, aby si majitelia resp. prevádzkovatelia vedeli relevantne vybrať.

4.    Networking, výmena skúseností.

V čom by si videla hlavné prínosy?

Informovanosť, vedúcu aj k znižovaniu vstupných i prevádzkových nákladov na ihrisko.

Udiali sa v poslednom čase nejaké aktivity vedúce k zmene momentálneho statusu?

Na konferencii vo Veľkej Lomnici sme hovorili o vzniku Slovenskej asociácie majiteľov ihrísk. Predložili sme stanovy a  do konca septembra by malo byť jasné, kto sa do tejto asociácie zapojí. Prebehlo aj stretnutie s generálnym sekretárom Českej asociácie majiteľov golfových ihrísk za účelom hľadania najefektívnejšieho fungovania asociácie slovenskej.

Vývoj je jednoznačný, mení sa  veková štruktúra golfistov aj ich  preferencie v oblasti členstiev. Doba, kedy existovali len klasické kluby,  je dávno preč. Vznikajú Asociácie mimoklubových golfistov, internetové virtuálne kluby a združenia, ktoré si veľmi rýchlo získavajú nových členov. Golfisti  cestujú, chcú hrať nové ihriská. Majitelia golfových ihrísk skôr či neskôr musia uprednostniť spoluprácu pre izoláciou.

Adding an entry to the guestbook
Diskusia 1 5(komentárov: 49) Pridať komentár
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next
 
Georgefaugh
Georgefaugh
24.02.24 22:02

prednisone uk price prednisone for sale or prednisone 10 mg tablet
https://images.google.ps/url?q=https://buyprednisone.store prednisone 60 mg
prednisone 1 mg daily prednisone buy without prescription and buying prednisone prednisone prescription for sale

LeonardZed
LeonardZed
24.02.24 04:11

furosemide: Over The Counter Lasix - lasix for sale

Jamesscalm
Jamesscalm
23.02.24 23:15

buying amoxicillin online: amoxicillin 500 mg purchase without prescription - ampicillin amoxicillin

Jamesscalm
Jamesscalm
22.02.24 17:05

prednisone 50mg cost: 6 prednisone - no prescription online prednisone

DavidBoubY
DavidBoubY
22.02.24 16:05

amoxicillin pharmacy price amoxicillin canada price amoxicillin 500mg prescription

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next