Golf Online

Škótske golfové kluby sa začínajú orientovať na čínskych turistov.

Škótske golfové kluby sa začínajú orientovať na čínskych turistov.

Škótske golfové kluby začínajú svoje marketingové aktivity cieliť na čínskych turistov v snahe získať aspoň nejakú časť ich obrovskej kúpnej sily. Prieskum milionárov v Číne ukázal, že ich najpopulárnejšou športovou aktivitou je golf a pokiaľ ide o voľnočasové aktivity, tak je to cestovanie.

Prieskum  VisitScotland zistil, že priemerný čínsky turista minie počas dovolenky v škótsku 770 libier, teda viac než akýkoľvek iný turista, dokonca o 70 libier viac než priemerný americký turista.

Každopádne, až do nedávnej doby bola návšteva Veľkej Británie pre čínskych turistov drahšia a komplikovanejšia než návšteva  väčšiny ostatných európskych krajín, keďže Británia nie je súčasťou európskeho Schengenského priestoru. To znamená, že čínski turisti môžu s jedným schengenským vízom navštíviť 26 krajín v Európe, ale ak chcú navštíviť Britániu, musia vyplniť iné formuláre.  Toto je čiastočným dôvodom, prečo napríklad Francúzsko obvykle privíta asi desaťnásobné množstvo čínskych turistov ako Veľká Británia. Deje sa tak aj napriek tomu, že prieskum v Číne ukázal, že Británia je ako destinácia pre Číňanov atraktívnejšia.

Po zavedení  zjednodušených turistických víz sa situácia zlepšila a cestovanie do Británie je pre Číňanov jednoduchšie. Čísla pochádzajúce z VisitScotland ukázali, že Čína je pre Škótsko jedným z rýchlo sa rozvíjajúcich zahraničných trhov. V roku 2013 Škótsko navštívilo  34.000 turistov z Číny, ktorí minuli celkovo 34 miliónov libier. Operátori si však myslia, že ich počet môže byť oveľa vyšší.

Na China Golf Show v Pekingu sa zúčastnila delegácia z Highland Golf Links (HGL), reprezentovaná Neilom  Hamptonom, generálnym riaditeľom Royal Dornoch Golf Club  a Stephenom Laurie, manažérom predaja v štvorhviezdičkovom hoteli Kingsmills v meste Inverness. Koordinátormi cesty bola organizácia Scottish Enterprise a Scottish Development International.

Neil Hampton povedal: "Záujem o golf v Číne rapídne vzrástol.  Vzhľadom na veľkosť čínskej populácie by aj ten najmenší percentuálny nárast v oblasti cestovného ruchu mohol priniesť veľký počet návštevníkov. Je to pre nás ideálna príležitosť prezentovať fakt, že Škótsko je domovom golfu  a má čo ponúknuť. "

Čína má jeden milión registrovaných golfistov.  Highland Golf Links zahŕňa Castle Stuart Golf Links, ktorý bude po štvrtýkrát za posledných šesť rokov hostiť Scottish Open, Royal Dornoch Golf Club, ktorý trvale figuruje v zozname Top 10 najlepších svetových golfových ihrísk; a Nairn Golf Club, bývalý hostiteľ Walker Cup a Curtis Cup, a bude aj miestom pre Home International 2016. Partnerstvo zahŕňa aj Kingsmills Hotel a Culloden House Hotel, Inverness; Royal Golf Hotel v Royal Dornoch,  Golf View Hotel & Spa v meste Nairn.  Aktivity sa zameriavajú najmä na balíčky "Play and Stay", na podporu golfového turizmu.

Príjmy z golfového turizmu predtavujú najväčšiu časť príjmov škótskej ekonomiky, odhadujú sa na približne 220 miliónov libier ročne s predikciou až 300 miliónov  na rok 2020.

Článok bol uverejnený na www.golfclubmanagement.net