Golf Online

Marian Softley - head greenkeeperka vo Forest of Galtres Golf Club

Čo odlišuje golfové ihrisko od iných, je zvyčajne kombinácia lokality, histórie a kvality údržby trávnika. V prípade Forest of Galtres Golf Clubu je tu ešte jeden faktor, ktorý môžeme včleniť do spomenutej kombinácie a to headgreenkeeperka Marian Softley.

Strenúť ženu na pozícii headgreenkeeper nie je veľmi časté - BIGGA ich registruje len 16 zo svojich 6 000 členov. Nájsť aspoň jednu a urobiť s ňou rozhovor bolo ako hľadať ihlu v kope sena. Predstavte si moju radosť, keď Pitchcare vypátral jednu pracujúcu na Forest of Galtres Golf Club, v Skelton Yorku, čo bolo veľmi blízko môjho domu v severnom Yorkshire. Keď som prišiel na stretnutie s ňou, bol som prekvapený. "Hoci som greenkeeperka, pôvodne som vyštudovaná záhradníčka," povedala Marian Softley, ktorá má na starosti 120 akrov ( cca. 50 ha) golfového ihriska slúžiaceho pre 300 členov a ďalších golfistov prichádzajúcich hrať počas roka. Počas priateľského rozhovoru nám predstavila troch členov svojho personálu. Carl Pallister, jej zástupca, ktorý bol greenkeeperom odkedy skončil školu, tu začal v roku 1996 a aktuálne pracuje na svojom 3-ťom stupni NVQ. Shaun Pallister, ktorý je asistent greenkeepera (je Carlov brat), je preslávený svojím "prírodným" prístupom ku koseniu rovných plôch a Nick Callaghan, najnovší člen tímu, pomocný greenkeeper, ktorý je zároveň aj kvalifikovaný mechanik.

Marian začala pracovať pre Forest of Galtres Golf Club, pretože vždy pracovala pre majiteľa Geoffa Proctera ako záhradníčka. "Geoff je veľmi úspešný farmár, ktorý sa vo veku 70 rokov rozhodol investovať do golfu a použiť časť svojho pozemku na vybudovanie golfového ihriska," vysvetľuje Marian. "Ako golfista poňal celý projekt s nadšením." Zaujímal sa o konštrukciu a plány, veľmi sa tešil," pokračuje. Marian spomína, že prechádzali miestom a uvidela pole s jačmeňom a Geoff jej vysvetľoval, že sa z neho stane fairway č.17. Ihrisko dizajnoval svetovo známy golfový architekt Simon Gidman, ktorý dizajnoval už množstvo projektov.

"Je to dosť odvážny dizajn," pokračuje Marian. "Miesto Vale v Yorku je rovné a okolité kopce vytvorili nápadný terén. Za jasného dňa z tee č.2 môžete vidieť York Minster jedným smerom a White Horse stáčajúci sa do Sutton Bankom vedúci k North Yorkshiru Moors na druhej strane. Prvých deväť jamiek ihriska otvorili v roku 1992 a ďalších deväť jamiek v nasledujúcich dvoch rokoch. Spočiatku bola Marian zainteresovaná do konštrukcie, pokračovala záhradníčením, ale čiastočne pracovala na ihrisku. "Zostavili sme skupinu pracovníkov a zamestnali sme traktoristu, ktorému trvalo dva dni, aby pokosil trávu," spomína. V roku 1993 bol headgreenkeeperom Michael, ktorý pracoval na golfovom ihrisku v Gantone, ktorý viedol tím dva roky až do svojej svadby, potom odišiel pracovať do rodinného podniku. Michaela vystriedal Mark Jones. "Mark však ťažko ochorel na rakovinu," vysvetľuje Marian a v roku 1998 zomrel. Vtedy sa Geoff rozhodol sa, že ho nenahradí, ale prevzal túto prácu na seba." Postupom času, sa Marian, ktorá bola v kontakte s ihriskom od samého začiatku a mala už 15 - ročné skúsenosti, stala spojovateľkou medzi Geoffom a jeho personálom. "Ak sa objavili napr. problémy so strojovým zariadením, povedala som mu to a on sa tým zaoberal," povedala. "Čím je starší zostáva na mne viac a viac zodpovednosti."

Keďže pracuje na poprednom mieste ihriska, očakávam, že Marian je oveľa viac zručnejšia ako priznáva. "Robíme bežné veci," hovorí bezprostredne, keď sa pýtam na údržbový program. "Používame minimálne hnojenie a ľahké vyživovanie greenov 3 krát za rok, prvý krát na konci apríla, ďalšie v júli a tretí krát na jeseň. Počas rastovej sezóny, prevádzame vertikutáciu každých 14 dní a top dressing robíme mesačne. Nedávame nič na fairwaye, ale najímame si dodávateľa na ich postrek selektívnymi herbicídmi jeden krát za rok. "Našim záujmom je používanie herbicídov a pesticídov v minimálnom množstve."

Jedna časť Forest of Galtres, o ktorej sa hovorí v Domesday knihe, sa pýši starými dubmi, niektoré môžu byť staré až 150 rokov. Rozšírili sme ich pôvodnými novými stromami. "Doslovne sme vysadili tisíce a tisíce stromov," pokračuje Marian, "hlavne dub, jaseň, brezu a plané jablone. Za nejaký čas bude mladá výsadba vytvárať nadherný porast.“

Zatiaľ čo tri jazerá (dve z nich slúžia na zavlažovanie) lemuje rákosie, zakrátko ho bude nasledovať žltý iris, zakvitne kručinka; a driving range je mimo prevádzky pokiaľ hniezdi červienka. Marian hovorí o zajacoch, vysokej zveri a husiach, ktoré stále môže vidieť. "Mám to rada," hovorí a pokračuje "nečakali by ste, že ste blízko A19. Každý strávený deň ma napĺňa radosťou." Ihrisko so svojími 6,167 yardami ( cca 5200 m2) žltých tees nie je dlhé, ale má viac než dosť prirodzených prekážok, bunkrov a vody, čo ho robí príťažlivým pre golfistov všetkých zručností. Všetky greeny (podľa noriem USGA), okrem dvoch, sú chránené bunkrami. Tees a greeny sú napojené počítačovo na zavlažovanie.

Keď sa spýtame Marian na to, že je žena, ktorá vedie mužský kolektív, Marian hovorí, že tu nie je hierarchia a všetko sa musí urobiť včas. Pohybuje sa po ihrisku s istotou, ktorá vzbudí rešpekt u personálu, a nenechá ho na pochybnostiach o tom, či ju treba nasledovať alebo nie. Nesúhlas je nepravdepodobný tak, ako jeseň by nasledovala po zime a leto predchádzalo jari. Ako sme robili fotografie, spokojní zákazníci sa zastavovali a vyjadrovali svoj názor."Hral som na troch iných golfových ihriskách v oblasti a toto má ďaleko viac lepšie podmienky a je lepšie dizajnované ako ktorékoľvek iné," hovorí jeden z nich.

Forest of Galtres Golf Club je možno vedený trochu nekonvenčným manažmentom, ale očividne Marian a jej trojčlenný tím majú profesionálny prístup k svojej práci.

Možno je to jej záhradnícka minulosť, ktorou Marian "jemne" riadi ihrisko alebo je to jednoducho jej ženská citlivosť.

článok prevzatý z časopisu Pitchcare Jún/Júl 2009, autor: Carol Dutton

Adding an entry to the guestbook
Diskusia 1 5(komentárov: 1615) Pridať komentár
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next
 
EdwardDalse
EdwardDalse
14.06.24 09:20
SeanScieve
SaintScieve
07.06.24 13:20
프라그마틱 슬롯
프라그마틱
29.05.24 09:13


프라그마틱 슬롯은 색다른 주제와 무한한 재미로 가득찬 즐거운 플레이를 약속합니다.
pragmatic

프라그마틱 슬롯에 대한 내용이 정말 도움이 되었어요! 더불어, 제 사이트에서도 프라그마틱과 관련된 정보를 찾아보세요. 함께 서로 이야기하며 더 많은 지식을 쌓아가요!

http://www.ivermectininstock.com/
https://hrbyszs.com/link/
https://www.12315xa.cn/

WesleyScieve
CadeScieve
26.05.24 05:12
LeroyWal
LeroyWal
24.05.24 17:31
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next