Golf Online

Analýzy vody

Čo stanovujeme pri analýzach vody.

Nemenej dôležitá ako analýza pôdy je aj analýza závlahovej vody, hlavne pokiaľ je trávnik intenzívne a takmer každodenne zavlažovaný. Pokiaľ v analýzach vody boli zistené absolútne nevyhovujúce parametre, je vhodné uvažovať o zmene zdroja závlahy.

Parametre závlahovej vody určuje na Slovensku norma STN 75 7143.
 
V priloženej tabuľke sú vybrané ukazovatele, na ktoré sa treba zamerať, pokiaľ dávate robiť analýzu vody. Pre porovnanie je v tabuľke uvedený obsah vybraných ukazovateľov podľa odporúčaní firmy Scotts, jedného z najväčších dodávateľov a odborníkov na hnojivá a chemizmus v pôde. Najdôležitejší parameter, ktorý si treba všimnúť je pH vody.

Adding an entry to the guestbook
Diskusia 1 5(komentárov: 322) Pridať komentár
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next
 
Aol mail login
jessicajones
23.09.21 11:21

I have read this article is really cool .This article is very imformative and knowledgeable. Please keep sharing such informative blog.

https://sites.google.com/view/aolmail-login-us/

https://web.sites.google.com/view/aolmai[..]

Aol mail login
jessicajones
23.09.21 11:17

I have read this article is really cool .This article is very imformative and knowledgeable. Please keep sharing such informative blog.Aol mail login

Electric Scooter for Adults UK
Mark Ellis
22.09.21 13:49

If you want to buy books online, youll get a better deal if you get them used. Depending on the condition you get them in, you may just end up paying a few cents plus shipping. Make sure you read through the description of the book to see if there are any damages you should be aware of. If you are looking to Buy Electric Scooter for Adults UK Online Check it out here.

Car Service Kingston
Mark Ellis
22.09.21 13:12

Save some money by using your local auto parts stores diagnostic equiptment. Many are more than happy to let their customers use it because you may then purchase parts at their store. You benefit because you may have a small problem you can fix or you can just tell your mechanic what you want done. Check Here: Car Service Kingston

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next