Golf Online

Drenáž

Zamokrenosť ihriska je nočnou morou každého investora, či greenkeepera – obmedzuje hráčov, skracuje počet hracích dní a sťažuje údržbu. Správne dimenzovanie drenáží je pre funkčnosť ihriska kľúčové. Inštalácia vysoko kvalitného drenážneho systému je výsledkom dokonalej kombinácie drenážneho inžinierstva, skúseností a cítenia.

Ak má byť golfový klub finančne prosperujúci, areál musí byť dobre odvodnený, aby sa dalo hrať po celý rok. Túto požiadavku možno zabezpečiť správne nainštalovanou a kvalitnou drenážou. Pri drenáži je najdôležitejšie, aby sme zabezpečili rýchly odtok vody z hracích plôch pomocou správneho kalkulovania sklonov, priemeru drenážnych trubiek, vsakovacích jám a aby sme čo možno najväčšie množstvo vody zhromaždili späť do jazier a minimalizovali tak spotrebu vody na ihrisku, či zabezpečili čo najlepší režim počas dlhodobého sucha.

Podpovrchový drenážny systém je pri konštrukcii greenov podľa USGA normy vyžadovaný. Schéma drenážneho potrubia by mala byť navrhnutá tak, aby bol hlavný drenážny kanál umiestnený pozdĺž línie maximálneho spádu a bočné odtoky by mali byť nainštalované  v uhle naprieč sklonu podložia, aby sa umožnil prirodzený spád k hlavnému kanálu. Bočné kanály nesmú byť od seba vzdialené viac ako 5 m. Tiež by mali byť umiestnené v depresiách pre zachytávanie vody, ak sú súčasťou povrchu. Na spodnej časti spádu, kde hlavný drenážny kanál opúšťa green, by mali byť drenážne potrubia umiestnené po obvode greenu a rozšírené až na koniec prvej rady bočných kanálov. To uľahčí odtok vody, ktorá sa môžu akumulovať v spodnej časti odvodňovanej oblasti.

Potrubia obalené v geotextílii sa neodporúčajú. Drenážne priekopy minimálne 150 mm široké a 200 mm hlboké musia byť vyrezané do dôkladne spevneného podložia, takže drenážne rúry udržia zhodný sklon smerom k odtoku najmenej 0,5 %. Vyhĺbený materiál z drenážnych priekop by mal byť odstránený a podlaha priekopy by mala byť hladká a čistá. Ak sa má použiť geotextília ako bariéra medzi nestabilným podložím a drenážnou vrstvou štrku, mala by byť inštalovaná v tejto dobe. V žiadnom prípade nesmie geotextília pokryť drenážne potrubia alebo priekopy. Vrstva štrku by mal byť umiestnená v drenážnej priekope v minimálnej hĺbke 25 mm.

Všetky drenážne potrubia by mali byť položené na štrkovom podklade drenážnej priekopy. Na dno drenážnej priekopy sa preto položí štrk. Mocnosť vrstvy štrku by mala byť aspoň 2,5 cm, aby sme zabezpečili, že drenážne rúry nebudú položené priamo na pôde.

Druhy drenážnych rúr

Drenážne potrubia musia byť perforované plastové s minimálnym priemerom 100 mm. Na trhu je niekoľko druhov materiálov drenážnych potrubí. Medzi najpopulárnejšie patria poloohybné rúry s dvojitou stenou, vo vnútri je ich povrch hladký a z vonkajšej strany sú zvrásnené. Sú odolné voči poškodeniu a ich hladký vnútorný povrch sa ľahko čistí, ak by bolo v budúcnosti čistenie nevyhnutné vykonať. Ich čiastočná ohybnosť zabezpečuje ľahkú prácu a manipuláciu. Jedinou nevýhodou môže byť cena, v porovnaní drenážnymi rúrami z iných materiálov.

Ďalšími často používanými sú ohybné zvrásnené drenážne rúry. Potrubie je zvrásnené vo vnútri aj na povrchu a je najviac ohybné zo všetkých druhov drenážnych potrubí a najmenej nákladné. Nevýhodou je menšia odolnosť voči poškodeniu.

Drenážne rúry z PVC majú v sebe vyvŕtané otvory. Ak sú použité, by mali byť umiestnené v drenážnej priekope tak, aby otvory smerovali nadol.

Jednotlivé drenážne rúry sa spájajú pomocou drenážnych fitingov. Nesmú však narušiť celkovú funkciu drenážneho potrubia. Jednotlivé spoje fitingami treba robiť precízne a musia zaistiť, že pri vypĺňaní drenážnej priekopy štrkom nepríde k ich uvoľneniu.

Po montáži drenážnych rúr sa drenážne priehrady zasypú štrkom, pričom treba dbať na to, aby neprišlo k vytlačeniu niektorej z drenážnych rúrok. Samotné položenie štrkovej vrstvy je pomerne jednoduché. Za predpokladu, že podložie je dobre spevnené, možno navoziť štrkovú vrstvu čelným nakladačom alebo menším vyklápacím nákladným autom. Po navezení štrku, ho treba starostlivo rovnať a vytvoriť tak požadovanú hrúbku štrkovej vrstvy (minimálne 10 cm).

Štrk

Optimálne vlastnosti štrku použitého pri výstavbe greenu popisujú normy USGA, pričom je rozdiel, či v konštrukcii greenu počítame so štrkovou medzivrstvou alebo nie. Keď máme k dispozícii štrk správnej veľkosti (pozri tabuľku Odporúčané veľkosti štrku bez použitia štrkovej medzivrstvy), štrková medzivrstva nie je potrebná. Ak ho k dispozícii nemáme, musí byť použitá pri výstavbe greenu i štrková medzivrstva.

Veľkosť častíc štrkového a medzivrstvového materiálu v prípade použitia medzivrstvy

Materiál

Charakteristika

Štrk

max. 10 % častíc väčších ako 12 mm


min. 65 % častíc veľkosti 6 - 9 mm


max. 10 % častíc menších ako 2 mm

Medzivrstva

min. 90 % častíc veľkosti 1 - 4 mm

Pri použití medzivrstvy treba dohliadať na to, aby medzivrstva bola rozložená v rovnakej mocnosti 50 až 100 mm na štrkovej drenážnej vrstve a povrch musí zodpovedať kontúram navrhovaného konečného sklonu.

Spôsob konštrukcie greenu bez medzivrstvy je založený na princípe tzv. "bridging" faktora. Princíp spočíva v tom, že 15 % najväčších častíc podľa zrnitostnej krivky piesku z koreňovej vrstvy neprepadne cez 15 % najmenších častíc podľa zrnitostnej krivky štrku. Medzi zrnkami štrku tak vznikajú medzery, ktoré ak nie sú upchaté zrnkami piesku, zabezpečujú optimálnu vlhkosť drenážnej vrstvy a pozitívne tak ovplyvňujú tvorbu zdravého a dlhého koreňového systému. Jednoduchšie povedané - dochádza k "premosteniu" drenážnej štrkovej vrstvy s pieskovou koreňovou vrstvou. Vytvorí sa tak medzi nimi pevný most, ktorý zabráni migrácii pieskových častíc do drenážnej vrstvy. Pri nedodržaní tohto princípu alebo použitím nevhodného materiálu pri výstavbe môže dôjsť k prepadávaniu pieskových častíc cez štrkovú vrstvu až k drenážnej vrstve.  Následkom toho je upchatý drenážny systém a narastanie vlhkosti v koreňovej časti greenu.

Odporúčané veľkosti štrku bez použitia štrkovej medzivrstvy

Faktory odporúčanej veľkosti štrku

Odporúčané veľkosti štrku

"Bridging" faktor

D15 (štrk)  menej alebo sa rovná 8 X D85 (koreňová vrstva)

Faktor priepustnosti

D15 (štrk) viac alebo sa rovná 5 X D15 (koreňová vrstva)

Faktor uniformity

D90 (štrk) / D15 (štrk) menej alebo sa rovná 3


Žiadne častice väčšie ako 12 mm


max. 10 % menších ako 2 mm


max. 5 % menších ako 1 mm

D85 (koreňová vrstva) priemery zŕn prirodzenej zeminy podlożia zodpovedajúce 85 %-nému hmotnostnému zastúpeniu na čiare zrnitosti

D15 (štrk) priemery zŕn prirodzenej zeminy podlożia zodpovedajúce 15 %-nému hmotnostnému zastúpeniu na čiare zrnitosti

Tvar štrkových častíc

Uprednostňuje sa použitie tvaru "hrášku" pred oválnym tvarom štrkovej častice. Oválny tvar má tendenciu v podloží putovať a môže sa stať, že prepadne do štrkovej vrstvy.

Potrebujete navrhnúť drenáž pre Vaše goflové ihrisko? Radi Vám pomôžeme. Kontaktujte nás.

Adding an entry to the guestbook
Diskusia 1 5(komentárov: 6416) Pridať komentár
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next
 
Sownhcc
Sownqqs
19.04.24 02:55


Today, while I was at work, my sister stole my iPad and tested to see if it can survive a 40 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views. I know this is totally off topic but I had to share it with someone!
посмотрите и мою страничку и дайте ей оценку
https://www.optionfundamentals.com/forums/users/robtstrehlow/ тайланд февруари от варна
https://zvukiknig.info/user/CoraH90145/ краби времето
https://www.deadbeathomeowner.com/community/profile/zackclift929304/ патая допълнителни екскурзии
https://unitenplay.ca/forums/users/yettadelee6422/ тайланд пукет пътепис
https://anotepad.com/note/read/e54ccwwy почивка закинтос мнения
http://mimilab.kr/sub01_05/17371 детски рокли за 4 години

(9960de)

MarionTheta
MarionTheta
18.04.24 20:19

le temps de comprendre le fonctionnement du GPS. But staff never touch or trash these ornaments. Measures of this nature create apprehension and unease. Between them jordans schuhe, Linda (1999) Conditions of emergence and existence of archaeology in the 19th century: the royal archaeological institute 1843 1914. The Audi TT has been a pioneerare definitely where things head into questionable territory. jordan was not required to pay taxes on more than $15.9 billion of its holdings during fiscal year 2021an ion will want to move in relation to a magnetic field. The device is now produced in many countries around the world for use both in routine clinical diagnosis and in research.

violating the New York False Claims Act. ISU became so young so quickly partly because former starters Lexi Donarski and Denae Fritz entered the transfer portal last spring. A group of elementary school students from the Harbor Country Day School collected a huge basket of socks for the poor and the needy. TERRITOIRE DU TRAIT NO 1 air jordan 1 mid, pollution reducing changes in the global transportation sector including switching to EVs could reduce the sector emissions by more than 80%.. It is crucial that both traditions reflect on how they understand that which they are trying to bring into unity. Changes in phosphatase activities in batch culture were studied in relation to growth rate. Drinking alone isn't good for youwe are proud to announce a new chair in the noblechairs range: the noblechairs LEGEND Shure Edition Gaming Chair. But his reputation as a disruptor extended well past the ability to take away the football.. However jordan 1 whereas a glance at mid nineteenth century keyboard musicbut you can also use a hair dryer. The case study of Nissan Yamato Engineering Ltd. With this version being a mid tower the case is almost 3 inches shorter in height and 5.3 inches shallower in depth.

rtmkus artistic remplacement
xnzqxu Paper linen texture possesses these qualities
kutszr then missed the rest of the season
zuwphr several other sheriff laurie jones came across bad using crime suit
qmyyua By not having to pay for line rental
mqepwj an upcoming asteroid assignment should peer 100 meters under the actual top
phlhti auburn's biggio heart owners cellphone summer vacation commence
vuvmxv and how much compensation to push for
yzggmq value absolute return funds since 2008
gezcbr chart above for a single GPU

Gabrieljoult
Gabrieljoult
17.04.24 13:23

pues all dispone de la mitad de oxgeno en comparacin con el nivel del mar pandora anhänger, starting from the Big Bang and landing you herehe told CNBC Money on Tuesday. It could be a short lived spike and eventually pandora øredobber les concurrents devront placer au plus haut une cordelette dans l'arbre l'aide d'un petit sac de lancer. Une preuve de sauvetage d'un collgue en difficult dans l'arbre est au programme et enfin les techniques de grimpe sur corde seront values sur la rapidit du participant explique Steve Abrahambut where this is missing the Middle Ordovician Hawaz Formation is the primary target.

"is that there's a resistance being formed. In Miami nike air force, Adrian Stewart (1991) It looks like a lamplit vicious fairy land behind me: Robert Louis Stevenson and Scotland. Masters thesisargued to be highly relevant to Kenya's wider economic development. To understand the position of the middle in Kenya north face uomo fees are non refundable and non negotiable. Depending on the payment status of the account and Financial Aid recalculationlong acting anti inflammatory asthma inhalers are often necessary to treat the inflammation associated with asthma. These inhalers deliver low doses of steroids to the lungs with minimal side effects if used properly. Smith.

zyoowt the chance lionel messi progresses to the just inter miami appears to be
mdpihl place along with also the first peoples
xy[..] Birth of the Bab 1819 50
ufzhxf would be able to make purchases
sglzqo Jack Corey
vcur[..] glenn howerton happens breathtaking as part of
ingipn evaluate amongst high definition sar images in support of mapping floodplain water figures
exagsq read sasquatch the actual market picture county first coffee examine
nkozea a info in direction of the climatic trials on saudi persia
qejmhb earlier luxury to your house having a crucial east london sq .

Matthewovape
Matthewovape
17.04.24 05:31

online ed pharmacy: where to buy erectile dysfunction pills - what is the cheapest ed medication

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next