Trávnik sa zakladá na dlhšie časové obdobie a prípadné chyby pri jeho zakladaní sa odrazia na kvalite trávnika v neskoršom období a následne i na úspechu golfového ihriska. Preto tejto kľúčovej operácii treba venovať náležitú pozornosť - či už pri výbere osiva, príprave vegetačnej vrstvy a spôsobe sejby.
Príprava pôdy na výsev trávnika je dôležitou operáciou, počas ktorej musí greenkeeper pripraviť vegetačnú vrstvu na výsev čo najdôkladnejšie. Vegetačná vrstva, resp. vegetačný substrát predstavuje prostredie, v ktorom trávy zakoreňujú a čerpajú z neho živiny. Musí vytvárať optimálne podmienky pre klíčenie semien, rast a vývoj trávnika a spolu s nadzemnou hmotou na zaťažovaných športových trávnikoch aj protisklzové podmienky.
Pre výsev sa obvykle používajú špeciálne trávnikové zmesi, ktoré sa líšia druhovou a odrodovou skladbou a pomerom zastúpených druhov/odrôd. Práve rozdielna druhová a odrodová veľkosť trávneho osiva a rôzne nároky na optimálnu hĺbku výsevu sú dôvodom, prečo dodržiavať požadované podmienky jednotlivých druhov/odrôd. Pri zmesiach tráv treba sledovať ich homogenitu, aby sa väčšie odrody zmiešali s menšími dôkladne rovnomerne. Osivo by sme mali mať zabezpečené od profesionálnych dodávateľov a malo by mať vysokú biologickú hodnotu, to znamená zaručenú vysokú klíčivosť a čistotu.
Rozdielna úroveň používaného výsevku je daná kategóriou trávnika, ale najmä použitou trávnikovou zmesou. Každá je originálna a má určitú druhovú a odrodovú skladbu. Úroveň výsevku má byť taká, aby sa vytvorila po vzídení hustá mačina. Svetové firmy uvádzajú úroveň výsevku v rozpätí 200 - 250 kg/ha, teda 2 - 2,5 kg/100 m2 pri priaznivých vegetačných podmienkach. Ak sa zakladá trávnik v suchšom letnom období, výsevok je vyšší, približne 300 - 350 kg/ha.
Jarný výsev - v mesiacoch apríl až jún - vytvára istotu založenia kvalitnej mačiny. Rizikom môže byť možnosť vyhynutia výbežkatých druhov v kritickom období vzchádzania - najmä v lete, keď nie je k dispozícii závlaha.
Letný výsev – nevyhnutnou podmienkou je pravidelná doplnková závlaha, použitie vyššieho výsevku a listová výživa dusíkom.
Jesenný výsev – sa vykonáva v období od začiatku septembra až do prvej dekády októbra.
Pri určení hĺbky výsevu treba brať do úvahy veľkosť osiva. Väčšie semená vysievame do hĺbky 10 - 20 mm a drobné do hĺbky 5 - 10 mm.
Spôsob výsevu môže byť strojový alebo ručný:
Treba osiva zapracovať do pôdy - hrabľami. Následne povrch pôdy jemne utlačíme valcovaním. Zabezpečíme tak utuženie a lepšiu väzbu medzi vegetačným substrátom a osivom. Zaistí sa dobrá kapilárna vzlínavosť vody a jej príjem semenami, urýchlenie klíčenia a vzchádzania rastlín. Valcovanie sa musí vykonávať počas priaznivých vlhkostných pomerov bez nebezpečenstva vytvorenia hlbších prejazdových rýh valcovacím prostriedkom.
Príprava na výsev a samotný spôsob výsevu sa líši v závislosti od typu trávnika. Iný prístup volíme pri výseve greenu a tee a odlišný pri fairway a rough.
Kritériá a chronologické kroky zakladania trávnika na greene sú rovnaké ako pri zakladaní tee trávnikov.
Príprava na výsev
Cieľom je príprava kvalitného vlhkého osivového lôžka. Počas finálnej prípravy na výsev vykonávame opakované ručné hrabanie, smykovanie, povrch možno upraviť kovovými rohožami v kruhovom vzore. Špeciálnu starostlivosť treba venovať detailom kontúr greenu, navrhnutých architektom. Povrch musí byť maximálne hladký. Vysievame len certifikované osivo.
Výsev
Tradičná metóda spočíva v ručnom výseve s aplikátorom (štrbinovým alebo rotačným). Vysievame v dvoch smeroch, kolmých na seba, čím sa zabezpečí rovnomerné rozmiestnenie osiva. Pri drobných osivách (napr. psinček), treba pred výsevom osivo premiešať s uniformným ľahkým materiálom napr. pieskom. Nesmie sa vysievať za veterného počasia. Bezprostredne po výseve, povrch pohrabeme hrabľami a pôda sa následne utlačí ľahkým valcom. Pre efektívne vykonanie týchto operácií sú najvhodnejšie suché pôdne podmienky. Výsev by mala vykonávať jedna osoba, aby sa minimalizovali stopy na povrchu greenu.
Po výseve možno vysiatu plochu nastielať - prikryť geotextíliou, čím zabezpečíme dobrú mikroklímu a chránime osivo pred odviatím vetrom, ale i pred eróziou a odplavením. Prospešné je toto opatrenie pri vysievaní greenov drobnými semenami psinčeka, najmä ak sú podmienky výsevu horšie ako optimálne. Nastielaním sa dosiahne rýchle a rovnomerné vzchádzanie. Po vzídení treba však textíliu včas odstrániť.
Prístup k výsevu trávnika na rough a fairway je rovnaký. Správna doba založenia fairway a rough trávnikov je závislá od druhu vysievaného osiva. Teplomilné trávy je najlepšie vysievať v neskorú jar až začiatkom leta, nakoľko chladuvzdorné v neskorom lete až skorej jeseni.
Príprava na výsev
Finálnu prípravu na výsev je optimálne vykonať priamo pred samotným výsevom. Cieľom je pripraviť hladký, vlhký povrch pôdy s požadovaným zrnitostným žložením pôdnych častíc. Ak bola však pôda utlačená dažďom ešte pred úpravou jej pH a hnojením, odporúča sa vykonať plytkú orbu, ktorou zabezpečíme vyhovujúce zrnitostné pôdne podmienky s priemerom častíc 1 - 5 mm. Následne povrch spevníme, urovnáme a uhladíme smykovaním alebo bránami.
Výsev
Najčastejšou používanou metódou výsevu fairway a rough trávnikov je strojový výsev sejačkou s valcom s hrotmi. Utužením pôdy okolo osiva v hĺbke približne 2,5 - 10 mm napomôžeme rýchlemu klíčeniu osiva a zároveň tým dosiahneme hladký povrch pôdy.
Po výseve je vhodné nastielať povrch pôdy, čím zabezpečíme priaznivé vlhkostné podmienky pre založenie trávnika a zároveň chránime povrch pred pôdnou eróziou. Nastielať by sa mali hlavne plochy svahovitého charakteru, pri ktorých je pravdepodobnosť výskytu pôdnej erózie. Najčastejšou technikou je nastielanie slamou v množstve cca. 4,5 kg/ha, ktorá môže byť kombinovaná s tmeliacim materiálom ako je napr. živica. Po výseve treba pôdu zavlažiť.
Hydroosev
Popri spomenutých metódach výsevu možno v určitých konkrétnych podmienkach (najmä na problematickom strmom teréne) založiť trávnik hydroosevom - nanášanie zmesi semien, vody a fixujúcej látky zo zásobníka pod vysokým tlakom.Viac o tejto metóde si môžete prečítať tu.
Trávne koberce
Ak má investor a staviteľ málo času, môže sa uplatniť spôsob založenia trávnika pomocou trávnych kobercov. Prednosťami sú:
Nevýhodou sú však vyššie náklady na založenie trávnika. Princíp spočíva v predpestovaní trávnika na jednej ploche a jeho prenesenie na plochu druhú. Zásady zakladania trávnika pomocou trávnych kobercov sú nasledovné:
Potrebujete poradiť s prípravou na výsev či samotným výsevom? Kontaktujte nás.
symbicort inhaler 160/4,5mcg medication symbicort inhaler 160/4,5 mcg prices symbicort inhaler purchase
Zxqzdz Vrjgam cefadroxil 500mg capsules and alcohol Bebrvp Xfssvnn
cost of clozapine clozapine coupon clozapine tablets